2018 NABBA Universe, Birmingham, United Kingdom 11/10

Gender Division Category RESULTS
MaleMen’s BodybuildingClass IV
1
PEP MERINO
Spain
2
JAMES WATTS
United Kingdom
4th
MICHAL BENDA
Czech Republic
5th
BERNARDO CARDENA
Bolivia
6th
CHRIS O’NEIL
United Kingdom
Class III
1
United Kingdom
2
Germany
3
ALEKSEI SHAIKIN
Russia
4th
MARK TAYLOR
United Kingdom
5th
CHRISTIAN WILLIAMS
United Kingdom
6th
Austria
Class II
1
MAX O´CONNOR
United Kingdom
2
JACK BROOKER
United Kingdom
3
JURIS SKRIBANS
Latvia
4th
MARCELO VERONEZ
Brazil
5th
JONATHON (JONNY) MCKENNA
United Kingdom
6th
DOMINGO URIA
Spain
Class I
1
LOUGHLIN GANNON
Ireland
2
Austria
3
DAN CLARKE
United Kingdom
4th
MATTHEW REYNOLDS
United Kingdom
5th
Lithuania
6th
IAN DOUGLAS
United Kingdom
Juniors
1
SAMUEL HEWITT
United Kingdom
2
KARIM RAGHEB
Austria
3
BRADLEY DOUGLAS
United Kingdom
4th
LUKAS GOTTHELF
Germany
5th
LUKE CROWTHER
United Kingdom
Masters 40 +
1
New Zealand
2
KYLE VAULS
United Kingdom
3
MICHAL PUCEK
Slovakia
4th
TODD PAYETTE
Canada
5th
CHRIS UNITT
United Kingdom
6th
STEPHEN KNIGHT
United Kingdom
Masters 50 +
1
PAUL SUTTON
United Kingdom
2
STEVE JOHNSON
United Kingdom
3
ANDY JAMES
United Kingdom
4th
BRENDAN SURGEONER
United Kingdom
5th
PAUL MASON
United Kingdom
6th
GARTH BETTELEY
United Kingdom
overall
1
LOUGHLIN GANNON
Ireland
Pro
2
JOSH MALEY
United Kingdom
4th
LOUGHLIN GANNON
Ireland
5th
DEAN WHITE
United Kingdom
6th
ELVIS BROWN
United Kingdom
Men’s Classic Bodybuilding
1
CHRISTOPHE HERITIER
France
2
YANIK MARQUIS
United Kingdom
3
PHILIPP ELISCHER
Germany
4th
FABRICE MOREAU
France
5th
SAMUEL ADONAY
France
6th
MARKUS KRAML
Austria
Men's Sports Shortsopen
2
REECE COOPER
United Kingdom
3
CHRISTOPH (CHRIS) BAUMANN
Germany
4th
MASSIMILIANO BETTOCCHI
Italy
5th
CHRISTIAN HILGARTH
Austria
6th
Greece
Masters 40 +
1
PAUL IGNACIO
United Kingdom
2
WESLEY MORGAN
Russia
3
JOSEF STROHMEIER
Austria
4th
PAUL BYRNE
Italy
5th
RICK LEAN
United Kingdom
6th
ANDY CARFIELD
United Kingdom
FemaleMiss Toned Figure
1
NATALIA JAREMKO
United Kingdom
2
GABRIELA DEZAN
Brazil
3
NATASHA MOOREY
United Kingdom
4th
KELSEY YUNG
United Kingdom
5th
STEPHANIE CLAPPISON
United Kingdom
6th
PHOEBE GOODWIN
United Kingdom
Miss Athletic Figure
1
CHRISTINE SCERRI
Malaysia
2
MOLLY ISAACS
United Kingdom
4th
AMY NEWALL
United Kingdom
5th
Finland
6th
ANNA CARLA CERON
Ireland
Miss Trained Figure
2
PATRICIA MATA
United States
3
Hungary
4th
CATHERINE HOSKER-BROTHERS
United Kingdom
5th
SARKA HOLA
Czech Republic
6th
LINDA CASSIDY
United Kingdom
Women’s FigurePro
2
United Kingdom
3
PATRICIA MATA
United States
Women’s BikiniJuniors
1
VIKTORIA JEFANOVOVA
Slovenia
2
EMMA DORIAN-KEMP
United Kingdom
Masters 35 +
1
KATHLEEN STREIBER
Germany
2
PATRICIA LLOYD
United Kingdom
3
DENISE O'DONOVAN
Ireland
4th
PAULINA PROANO
United Kingdom
5th
GABRIELA (GABI) HALMOVA
Slovakia
6th
MONIKA MIKOLACZKI
United Kingdom
open
1
MITRA PISHYAREH
United Kingdom
2
JENESSA PHILLIPS
United Kingdom
3
KATHRYN WALSH
Ireland
4th
RITA WEISEROVA
Slovakia
5th
JANKA RENES
Hungary
6th
LUCIANNY VAN ASSCHE
France