2020 NPC Nationals, Orlando, Florida, United States 11/20

Gender Division Category RESULTS
MaleMen’s BodybuildingBantamweight
1
United States
2
United States
3
United States
4th
RAYMOND HOLGUIN
United States
5th
JOHN MCDONALD
United States
6th
ANDREW DEARBORN
United States
7th
ROBERT (ROBBY) CAMARATO
United States
8th
DICKY FERIA
United States
9th
United States
10th
STEPHEN LOUMIET
United States
11th
LUIS PAGAN
United States
12th
MARCUS HUSETH
United States
13th
JOHN MAYOR RODGERS
United States
Lightweight
1
JORGE VILLATORO
United States
2
SANTOS RODRIGUEZ
United States
3
United States
4th
TURIN MUHLER
United States
5th
RAYMOND WILLIAMSON
United States
6th
ROCCO GIANNELLI
United States
7th
KEVIN SANTANA
United States
8th
CLIFFORD MORLEY III
United States
Welterweight
1
United States
2
United States
3
HUNTER LEE
United States
4th
PETER BURMESTER
United States
5th
RICHARD MARANDOLA
United States
6th
United States
7th
United States
8th
CHRIS HANS
United States
9th
United States
10th
RAYMOND THOM JR
United States
11th
FAZAL ABBASS
United States
12th
ISRAEL GAONA
United States
13th
MAX SOLOMON
United States
14th
United States
15th
CONNY MOLANDER
United States
Middleweight
1
United States
2
United States
3
STEPHEN HOLT
United States
4th
SHANE POST
United States
5th
ERIK BACHRACH
United States
6th
ALEXANDER (ALEX) MITCH
United States
7th
MICHAEL CHIAPPALONE
United States
8th
MICHAEL DEANGELIS
United States
9th
United States
10th
MICHAEL GRACEY
United States
11th
JAY DOHERTY
United States
12th
ERNESTO JASSO
United States
13th
LUIS GUTIERREZ
Venezuela
14th
United States
15th
HARRY WILKEN
United States
Light-Heavyweight
1
United States
2
AUSTIN SENEPHIMMACHACK
United States
3
United States
4th
GIAN SOLARI
United States
5th
United States
6th
United States
7th
COREY SMIALEK
United States
8th
KEGAN HOUX
United States
9th
JOEY ABLE
United States
10th
Haiti
11th
United States
12th
ETHAN MONROE
United States
13th
VINNY ROUSE
United States
Heavyweight
1
United States
2
United States
3
United States
4th
United States
5th
JUSTIN O'DONNELL
United States
6th
United States
7th
United States
8th
NICHOLAS (NICK) BONO
United States
9th
JUSTIN ERICKSON
United States
10th
RICHARD WEIERS
United States
11th
JAKE HAMAKER
United States
12th
JESSE THOMAS III
United States
13th
ENRIQUE CABRERA
United States
14th
RAPHAEL LUCAS TAVARES
United States
15th
AHMAD ALKUTEIFANI
United States
Super-Heavyweight
1
United States
2
United States
3
United States
4th
United States
5th
BRANDON BARROW
United States
6th
ALPHONSO CROMARTIE
United States
7th
United States
8th
BEN POLLACK
United States
9th
United States
10th
REAGAN KING
United States
11th
United States
12th
United Kingdom
13th
RYAN BICKFORD
United States
14th
United States
15th
United States
overall
1
United States
Men's Physiqueclass A
1
United States
2
STEVEN KUSHNIR
United States
3
DONMARC ALLEN
United States
4th
OUSSAH DITH
United States
5th
JERICK COOPER
United States
6th
RICARDO TORRES
United States
7th
United States
8th
JOSEPH MZSLEH
United States
9th
JOSHUA CALHOUN
United States
10th
MATTHEW (MATT) MOORE
United States
11th
JOSEPH BERRIEN
United States
12th
RODOLFO RUBIO
United States
13th
United States
14th
United States
15th
TRAVON JACKSON
United States
class B
1
ANDRES GUTIERREZ
United States
2
United States
3
Nicaragua
4th
TANNER SNYDER
United States
5th
ANTHONY BALSAM
United States
6th
United States
7th
RYAN ZARRAS
United States
8th
GREGORY EGGLESTON JR.
United States
9th
JOHN CHU
United States
10th
DANKAT KESWET
United States
11th
BRIAN WILSON
United States
12th
GEYNOR OLIVERES
United States
13th
CHRISTOPHER PADGETT
United States
14th
ERIC PHILLIPS
United States
15th
JONTAE MURPHY
United States
class C
1
SHEDRICK MILLER
United States
2
United States
3
DAVID HEILBRON
United States
4th
United States
5th
TODD SKELTON
United States
6th
JUSTIN PLATT
United States
7th
MOHAMMAD SAMARDZIC
United States
8th
JAY CADENA
United States
9th
RYAN SIBLEY
United States
10th
Colombia
11th
ANDREW NOLTEMEYER
United States
12th
QUILLE GILES
United States
13th
RODNEY TAYLOR
United States
14th
DAYLON DAVIS
United States
15th
MILES GRANT
United States
class D
1
CHO NDIFORCHU
United States
2
MARKEITH TAYLOR
United States
3
ADRIAN TELLADO
United States
4th
BRIAN LUANGRAJ
United States
5th
EVAN LINDSEY
United States
6th
United States
7th
JOSEPH (JOEY) BORRELLI
United States
8th
EDWARD PIERCE
United States
9th
ANDREW (AJ) AVITABILE
United States
10th
JIBRAEL HINDI
United States
11th
ANTON JOHNSON
United States
12th
EMMANUEL ALVARADO
United States
13th
JAKE TETER
United States
14th
ACE REEVES
United States
15th
UMAR SAYYAD
United States
class E
1
JEREMY DESANTIS
United States
2
COREY HAYES
United States
3
EMMANUEL NWONU
United States
4th
CHRISTOPHER CORONA
United States
5th
LUIS OJEDA
United States
6th
DAMEN EVANS
United States
7th
FREDDIE WILLIAMS
United States
8th
ZAEEM SIDDIQUI
United States
9th
JUSTIN HALE
United States
10th
GEORGE LEON-PAUL
United States
11th
DEANDRE BOOKER
United States
12th
WAYNE CHUKES
United States
13th
COURTNEY ELLIS
United States
class F
1
LUCAS BASILIO
United States
2
COLE MCMILLIN
United States
3
ISAIAH WILSON
United States
4th
RAMON BATISTA
Dominican Republic
5th
United States
6th
BRENDELL DAVIS
United States
7th
STEVEN KLAIBER
United States
8th
ANDRAE WARREN JR.
United States
9th
MARCOS VARELA
United States
10th
ALISTER LOBLACK
United States
11th
JACOBY BROOKS
United States
12th
KENTRELL REYNOLDS
United States
13th
SHEA COLEMAN
United States
class G
1
SHAWLEY COKER
United States
2
United States
3
JAN LANIER
United States
4th
CHRISTOPHER THOMPSON
United States
5th
ISAIAH DESIMA
United States
6th
MICHAEL HILDEBRANDT
United States
7th
ADRIAN BROWN (1)
United States
8th
Dominican Republic
9th
JARED STROMAN
United States
10th
United States
11th
GURPREET SINGH (AUSTRALIA)
Australia
12th
JEFFREY SANCHEZ
United States
13th
DANIEL MCGEE
United States
14th
RYAN VAUGHT
United States
15th
GREGORY CAINES
United States
class H
1
United States
2
BRYAN GRAHAM
United States
3
DEON ROGERS
United States
4th
EVAN WELLS
United States
5th
ELFRIN EDWARDS
United States
6th
LEMUEL MULLINS
United States
7th
HRISTO DINEV
United States
8th
UNKNOWN MALE NAME
United States
9th
United States
10th
STEVEN IRESE
United States
overall
1
United States
Men's Classic Physiqueclass A
1
United States
2
United States
3
SHANE POST
United States
4th
STEPHEN HOLT
United States
5th
HUNTER DELFA
United States
6th
MICHAEL DEANGELIS
United States
7th
ERIK BACHRACH
United States
8th
MIGUEL LESCAILLE
United States
9th
HAMZAH ALKORDY
United States
10th
LUIS RAMOS
United States
11th
JORGE VILLATORO
United States
12th
FAZAL ABBASS
United States
13th
ANDRE SMITH (PHYSIQUE) 1
United States
14th
United States
15th
ABHISHEK (ABE) SETH
United States
class B
1
MICHAEL GASAWAY
United States
2
CALEB ROBINSON
United States
3
JAVIER CAMACHO
United States
4th
STEVE RICCI
United States
5th
DANNY TRAN
United States
6th
RASHAD CUNNINGHAM
United States
7th
RYAN JONES
United States
8th
WAGNER FEITOZA JR
United States
9th
ALEX MALDONADO
United States
10th
BRIAN ATSU
United States
11th
DEMARIO SILAS
United States
12th
United States
13th
TAYLOR SHIPLEY
United States
14th
ETHAN MONROE
United States
15th
ROCKY ROSALES
United States
class C
1
United States
2
Jamaica
3
MARKIEZE (MARK) ZAMORA
United States
4th
LUKE KOZLOWSKI
United States
5th
ROBERT VAN SANT
United States
6th
MICHAEL HILDEBRANDT
United States
7th
RUSSELL WANDA
United States
8th
REED STEVENSON
United States
9th
BENJAMIN HERNANDEZ DRIGGS
United States
10th
DANIEL SAUNDERS
United States
11th
ZACH ETHERIDGE
United States
12th
CHAD SOILEAU
United States
13th
PASCAL KERMARREC
United States
14th
CHRISTOPHER (CHRIS) GURNY
United States
15th
SHAUN HAWLEY
United States
class D
1
United States
2
KIRAN SHRESHTHA
United States
3
United States
4th
Bulgaria
5th
JORDAN CARROLL
United States
6th
United States
7th
JABE MARTIN
United States
8th
KADEN VAUGHAN
United States
9th
MAURICIO GARCIA
United States
10th
LORDSON JONASSAINT
United States
11th
JAMES NEDWELL
United States
12th
United States
13th
KENNY CULBERTSON
United States
14th
DEMETRIS FORD
United States
15th
JACKSON HAEN
United States
overall
1
United States
FemaleWomen’s Bikiniclass A
1
ASHLEY GREWAL
United States
2
MORGAN SMITH
United States
3
United States
4th
CRYSTAL G PERRY
United States
5th
JENNA SIMON
United States
6th
United States
7th
Venezuela
8th
SAMANTHA FRAWLEY
United States
9th
ANA DOS SANTOS
United States
10th
ANGEL ADORIO
United States
11th
MARIANA COLLAZO
United States
12th
AMY SNYDER
United States
13th
JASMIN ANDERSEN
United States
14th
GLADYS VELAZQUEZ
United States
15th
HASMEK SIWAJIAN
United States
class B
1
JESSICA JONES
United States
2
United States
3
United States
4th
SARAH QAMBAR
United States
5th
SHANNON DUNNING
United States
6th
TRISHA GREEN
United States
7th
AISHA CASHWELL
United States
8th
KAREN FARIAS
United States
9th
AMANDA MACEY
United States
10th
JANIS REYES
United States
11th
CASSANDRA HILL
United States
12th
ALYSE SIMONS
United States
13th
REBECCA RIVAS
United States
14th
CARLEE STEVENSON
United States
15th
MELISSA KERMAN
United States
class C
1
KIKI CUNNINGHAM
United States
2
United States
3
United States
4th
LAURA PAYNE
United States
5th
KELLY BROOK
United States
6th
ALEXA CASTILLO
United States
7th
BELEN TRETO
United States
8th
United States
9th
ILYSA LAULOM
United States
10th
LAUREN TALLEY
United States
11th
NATALIE SZPYRKA
United States
12th
SOPHIE JILLEY
United States
13th
JASMINE SOLOMON
United States
14th
COURTNEY WILLIS
United States
15th
CHELSEA SHORE
United States
class D
1
ANA LOZANO
United States
2
HANNAH SOLORZANO
United States
3
United States
4th
United States
5th
Brazil
6th
United States
7th
HEATHER BREWER
United States
8th
United States
9th
AVITAL ATAR
United States
11th
VESNA MORALES
United States
12th
United States
13th
JEANNIE ANDRESEN
United States
14th
KAYLYN NELSON
United States
15th
United States
class E
1
NADIA SZYMANOWICZ
United States
2
United States
3
SARAH POULIN
United States
4th
TAYLOR CROWELL
United States
5th
MARIBEL TORRES
United States
6th
United States
7th
JULIE SCHULZE
United States
8th
MEGAN RAKES
United States
9th
United States
10th
CRYSTAL WRIGHT
United States
11th
United States
12th
JODY HARRIS
United States
13th
MICHELLE LEOKUMOVICH
United States
14th
KENDRA CRABB
United States
15th
MARY VONGSAGA
United States
class F
1
DESTINI RIPOSTA
United States
2
United States
3
United States
4th
ASHLEY SIMON
United States
5th
VERONICA GUSSIE
United States
6th
AMANDA MCCROSKEY
United States
7th
LARISSA MIDKIFF
United States
8th
GABRIELA KALELEHUA MARTINEZ
United States
9th
NICOLETTE STAFFORD
United States
10th
ELENOA MCCABE
United States
11th
KINDALA OWENS
United States
12th
CLAUDENE ABEL
United States
13th
LAUREN ASTLEY
United States
14th
TORI BACHELLER
United States
15th
ALENA PEREZ
United States
class G
1
AMBERLYN MORGAN
United States
2
MARY ANN PARKS
United States
3
STEPHANIE HING
United States
4th
SAMANTHA ROGERS
United States
5th
KEELY BAUER
United States
6th
BRITTANY GENDRON
United States
7th
T WAFER
United States
8th
KRISTEN DEEGAN
United States
9th
KRISTIAN COTTLE
United States
10th
SHANNON KANE
United States
11th
SUMMER LYONS
United States
12th
STEPHANIE (STEPH) WARDEN
Canada
13th
MARIA GARGIULO
United States
14th
ARIA SMITH
United States
15th
HALEY NUGENT
United States
class H
1
United States
2
IRYNA TULLOS
United States
3
AUDREY BAINER
United States
4th
United States
5th
KIMBERLY GIER
United States
6th
JULIA DARS DOZORCHA
Belarus
7th
CASEY STEWART
United States
8th
JILLIAN ROBERT
United States
9th
SHANNON BALABUCH-KERNS
United States
10th
COURTNEY FORSTER
United States
11th
COURTNEY MCMILLIAN
United States
12th
United States
13th
CATHERINE BARTON
United States
14th
SHANIECE STONEWALL
United States
15th
NICHOLE STEPHENSON
United States
overall
1
NADIA SZYMANOWICZ
United States
Women’s Figureclass A
1
MARIE POORE
United States
2
VICTORIA BERGSTROM
United States
3
BRITNEY INEZ RAND
United States
4th
JENNIFER WARTA
United States
5th
MYIA LYNN
United States
6th
BARBARA HARRIS
United States
7th
YELENA SNYDER
United States
class B
1
CHIARA ABEL
United States
2
ALYSSA REY
United States
3
CORTNEY HACKETT
United States
4th
SAFINA NGANDU
United States
class C
1
CHRISTINA RODRIGUEZ (2)
United States
class D
1
CHARITY FIELD
United States
2
LAUREN MARTIN (USA)
United States
3
BRANDI AMBROSE
United States
4th
CHERYL WIEGAND
United States
5th
United States
6th
MARTINA MOTIKA
United States
7th
JANET MOORE
Canada
8th
United States
9th
RAVEN LAVANIA
United States
class E
1
ELISIA COREY
United States
2
United States
3
United States
4th
JESSICA HARRINGTON
United States
5th
SHANTE BELVERUD
United States
6th
GABRIELLA DELUCA
United States
class F
1
United States
2
NAKEISHA SCRUGGS
United States
3
CAROLYN JAMESON
United States
class G
1
BETHANY ABELN
United States
2
KASEY MORTENSEN
United States
3
JILLIAN MCCOLLAM
United States
4th
TESSA FORD
United States
6th
SARAH VANHEIDEN
United States
7th
KIERA JOHNSON
United States
8th
EVELYN KENNEDY
United States
class H
1
United States
2
MICHELLE ELIAS
United States
overall
1
United States
Women’s Physiqueclass A
1
United States
2
United States
3
LEE SOLOMON
United States
4th
LARECA SMITH
United States
5th
United States
6th
SANDRA HEWINS
United States
7th
NICOLE LOGAN
United States
8th
BARBARA HARRIS
United States
class B
1
CAROLYNE MARQUEZ
United States
class C
1
MARYSEL CRUZ CRUZ
Puerto Rico
2
RACHEAL BREWER
United States
3
GAIA GEBBIA
United States
4th
United States
class D
1
JODIE ENGLE
United States
2
SUSAN RAMIREZ-ARELLANO
United States
3
CAROLYN JAMESON
United States
overall
1
United States
Women's BodybuildingLightweight
1
SARAH CHRISTOPHER
United States
2
EVA SERBER
United States
Middleweight
1
KAYLA BRUCEN
United States
Light-Heavyweight
1
LEANNE HEIDI HEDGEPETH
United States
Heavyweight
1
JENNIFER CHILDRESS
United States
2
LAVONIA JACKSON
United States
3
United States
4th
SUSAN RAMIREZ-ARELLANO
United States
5th
GAIA GEBBIA
United States
6th
ROSELYN WILSON
United States
overall
1
JENNIFER CHILDRESS
United States
Women's Wellnessclass A
1
United States
3
United States
4th
United States
5th
BRITNEY CUFFEE
United States
6th
AMY SNYDER
United States
7th
CAROL HAHN
United States
class B
1
MIA SAMUELS-MENJIVAR
United States
3
United States
4th
United States
5th
United States
6th
LISANDRA LEZCANO
United States
7th
United States
8th
MARJORIE ROMAN BRANDAN
United States
9th
SHAN ROBINSON
United States
10th
JESSICA ALVARADO
United States
11th
BRENDA GARCIA
United States
12th
KARINA RIVERA
United States
13th
United States
class C
1
MCKAYLA MEASNER
United States
2
ANNASTASIA STROMPOLOS
United States
3
AMANDA MAUPIN
United States
4th
DALILA KINDERMANN
United States
5th
United States
6th
TAYLOR IRAGGI
United States
7th
BRIANNA LEE
United States
8th
MICAH ALLEN
United States
9th
HELENA PAPO
United States
10th
SKYLAR CLEMENTS
United States
11th
KELLY MULLINS
United States
12th
United States
class D
1
BRITTNEY RENE
United States
2
United States
3
ALISHA STURKIE
United States
4th
LETICIA ALLEN
United States
5th
DESTYNE MIDDLEBROOKS
United States
6th
TIFFANY THOMPSON
United States
7th
SARAI QUINONES
United States
overall
1
MIA SAMUELS-MENJIVAR
United States