2020 NPC USAs, Phoenix, Arizona, United States 12/11

Gender Division Category RESULTS
MaleMen’s BodybuildingBantamweight
1
United States
2
WILLIAM MOREIRA
United States
3
United States
4th
STEVEN DEARBORN
United States
5th
United States
6th
ZEKE VILLEGAS
United States
7th
GADIEL MICU
United States
Lightweight
1
MOHAMMAD ALISSA
United States
2
ROBERT WALKER
United States
3
United States
4th
YOON BAE
United States
5th
United States
6th
LUIS GONZALEZ (BB) (1)
United States
7th
GUILLERMO ESCALANTE
United States
8th
ROCCO GIANNELLI
United States
Welterweight
1
PETER BURMESTER
United States
2
United States
3
United States
4th
MANUEL SEGURA
United States
5th
United States
6th
ADNAN YOUSAF
United States
7th
TREAVOR HAWKINS
United States
8th
ALEX ATTA
United States
9th
JUNIE VICENTE
United States
Middleweight
1
United States
2
SHANE POST
United States
3
United States
4th
ALEXANDER (ALEX) MITCH
United States
5th
RICARDO MARIN
United States
6th
United States
7th
PHIL SMEATH
United States
8th
JORDAN MOORE (MALE)
United States
9th
United States
10th
United States
11th
ERIK BACHRACH
United States
12th
United States
13th
DANIEL FISK
United States
14th
HAMZAH ALKORDY
United States
15th
MICHAEL WARNER
United States
Light-Heavyweight
1
DOMINIC SEMENZA
United States
2
United States
3
ZACKERY (ZACK) PRIOR
United States
4th
JASEN KOHLI
United States
5th
United Kingdom
6th
GJIN PERDODA
United States
7th
MARLON WILLIAMS
United States
8th
CHARLES HOUSE
United States
9th
ALEXANDER MONCADA
United States
10th
DAN BACKUS
United States
Heavyweight
1
MARTIN GOMEZ
United States
2
United States
3
MARIANO GRAJEDA-TABALI
United States
4th
JUSTIN SHIER
United States
5th
JAY BEDNAR
United States
6th
REAGAN KING
United States
7th
JAMAL MUSBAH
United States
8th
DANIEL BORK
United States
9th
JEREMIAH WILLIES
United States
10th
BLAKE MOUYASSAR
United States
11th
FRANK PARELLA
United States
12th
BEAU KITCHENS
United States
13th
United States
14th
JUAN M. CALDERON R.
United States
15th
CLIFTON MBANUGO
United States
Super-Heavyweight
1
United States
2
United States
4th
United States
5th
United Kingdom
6th
BRANDON BARROW
United States
7th
STEVEN BALDERAMA
United States
8th
JASON LE MAY
United States
9th
United States
10th
BAIDI FARL
United States
11th
ALEX MICHAEL
United States
12th
United States
overall
1
United States
Men's Physiqueclass A
1
CHRISTOPHER WILSON
United States
2
United States
3
OUSSAH DITH
United States
4th
CHRIS ELKINS
United States
5th
United States
6th
RICKY URRUTIA-CHAVEZ
United States
7th
RONNIE JONES
United States
8th
United States
9th
OSCAR SALAZAR
United States
10th
JUSTIN LAFLAMME
United States
11th
CHRISTIAN RICKS
United States
12th
BOBBY ROMERO
United States
13th
United States
14th
ASEEL ALI
United States
15th
SUNG LEE
United States
class B
1
United States
2
Nicaragua
3
KIM POBLETE
United States
4th
ALEJANDRO VAZQUEZ
United States
5th
United States
6th
DANIEL BUENO
United States
7th
PATRICK TENORIO
United States
8th
ANDREW J. DAVID
United States
9th
SUNGWOO CHO
South Korea
10th
DARYL MCIVER
United States
11th
BRENNEN BIEWENER
United States
12th
JAMES VU JR.
United States
13th
ARIUS NORRIS
United States
14th
KEROLUS (KERO) FAKHORY
United States
15th
CARLOS GARZA
United States
class C
1
JONAS JAMENA
United States
2
ANAS AL MUHTASEB
United States
3
United States
4th
United States
5th
United States
6th
United States
7th
JOSE SANCHEZ
United States
8th
DAVID HEILBRON
United States
9th
JEMS MELIDOR
United States
10th
JAY MORRIS
United States
11th
MARCUS KINGSTON
United States
12th
JOSEPH HALABI
United States
13th
DANIEL FLORES
United States
14th
FAVIAN VILLALOBOS
United States
15th
PANJACHOT MONTIAN
United States
class D
1
JOSHUA (JOSH) GUIDRY
United States
2
United States
3
DERRICK ODUMS JR
United States
4th
QUIENCELAN DANIEL
United States
5th
United States
6th
BRIAN LUANGRAJ
United States
7th
KRISTIAN ESTRADA
United States
8th
JESSE JUNCO
United States
9th
ADRIANO SOUZA
United States
10th
ALI NASR
United States
11th
WERNHER SAAVEDRA
United States
12th
Egypt
13th
ANTON JOHNSON
United States
14th
CHRISTOPHER TANGARO
United States
15th
MARDIN GEVARGIZ
United States
class E
1
ALEXANDER (ALEX) ROGERS
United States
2
DUSTIN ALVIS
United States
3
United States
4th
CHANG JO KIM
United States
5th
STEVEN KLAIBER
United States
6th
JOSE MARIN
United States
7th
DYLAN LIN
United States
8th
United States
9th
FRANCIS SORIANO
United States
10th
ADAM NETTLES
United States
11th
United States
12th
NATHANIEL SORIA
United States
13th
JIMMY DUONG
United States
14th
ZACKARY PETERS
United States
15th
DAVID POLLEY
United States
class F
1
ANDREW WALKER
United States
2
ROBERT HOUSTON
United States
3
KEVIN L. ALEXANDER (2)
United States
4th
RAMON BATISTA
Dominican Republic
5th
CHRISTIAN GUTIERREZ
United States
6th
United States
7th
ISAIAH DESIMA
United States
8th
JAMAR SMITH
United States
9th
CORDELL WADDEY
United States
10th
DAVID BONAPARTE
United States
11th
JABBAR YASER
United States
12th
United States
13th
AARON PIERCE
United States
14th
ALEX VAN GARDEREN
United States
class G
1
SCOTT MATTHEW
United States
2
JAN LANIER
United States
3
JONATHAN HO
United States
4th
DANIEL RIVAS
United States
5th
United States
6th
NICHOLAS JOHNSON
United States
7th
KHI EVANS
United States
8th
United States
9th
MARK (THE SHARK) BLACK
United States
10th
DARIO GARCIA
United States
11th
GUR SINGH
United States
12th
MIGUEL AGUIAR
United States
13th
STEPHEN JORDAN
United States
14th
NICK REESE
United States
15th
JIMMY MATTHEWS
United States
class H
1
WILFRED HARRIS
United States
2
HUNTER RANEY
United States
3
MARCUS GLASGOW
United States
4th
ELFRIN EDWARDS
United States
5th
WELDON NEWSOME
United States
6th
DOMINIQUE JOHNSON
United States
7th
CHRISTOPHER BRALEY
United States
8th
CHRISTOPHER MATTHEWS
United States
9th
United States
10th
DARIUS ROWAN
United States
11th
United States
12th
HRISTO DINEV
United States
13th
XAVIER CARR
United States
overall
1
JONAS JAMENA
United States
Men's Classic Physiqueclass A
1
SHANE POST
United States
2
JORDAN MOORE (MALE)
United States
3
United States
4th
MOHAMMAD ALISSA
United States
5th
United States
6th
United States
7th
ERIK BACHRACH
United States
8th
RASHAAD BROOKS
United States
9th
HAMZAH ALKORDY
United States
10th
DEZMON ROBINSON
United States
11th
PHAM NGUYEN
United States
12th
MICHAEL WARNER
United States
13th
JOSHUA HANLEY
United States
14th
FRANK ABUDE
United States
15th
MIN SHIN
United States
class B
1
DOMINIC SEMENZA
United States
2
ANTHONY BARBERA III
United States
3
RICKY INTHARAPHET
United States
4th
MAL FELIX
United States
5th
ROBERT LAWRENCE
United States
6th
JONAS JAMENA
United States
7th
JEREMY ALVAREZ
United States
8th
NATHANIEL JOINER
United States
9th
JASON JEONGHYUN CHOI
United States
10th
United States
11th
United States
12th
RYAN HARRISON
United States
13th
RAFAEL SIQUEIRA
United States
14th
ZACHARY LAMORE
United States
15th
WILLIAM (WILLY) PRITCHARD
United States
class C
1
MARKIEZE (MARK) ZAMORA
United States
2
ALAN MARIANO GARCIA
United States
3
RUSSELL WANDA
United States
4th
NATHAN DANDRIDGE
United States
5th
United States
6th
JUSTIN MILLER
United States
7th
MANUEL GUARDADO
United States
8th
CALEB HALL
United States
9th
PETER MIROCKE
United States
10th
DANIEL HIGGINS
United States
11th
WESTON APPLE
United States
12th
ALEX VAN GARDEREN
United States
13th
JOSHUA MOLLOHAN
United States
14th
United States
15th
DAVID GREEN
United States
class D
1
KASEY HOUSMANS
United States
2
United States
3
United States
4th
SULAIMAN KAMARA
United States
5th
MIKE SKRYPCHYK
United States
6th
Bulgaria
7th
MICHAEL ANGELO ANTOCI
United States
8th
United States
9th
JOSHUA ISOZAKI
United States
10th
United States
12th
SCOTT HAMELBERG
United States
13th
LARRIN DIXON
United States
14th
CHAD JONES
United States
15th
Iran
overall
1
DOMINIC SEMENZA
United States
FemaleWomen’s Bikiniclass A
1
United States
2
CRYSTAL G PERRY
United States
3
CELY MCDONALD
United States
4th
United States
5th
LAUREN AGUILAR
United States
6th
KAREN MORALES
United States
7th
United States
8th
United States
9th
VERONIKA RIHA
United States
10th
JENNA SIMON
United States
11th
LAURA GOLDSTEIN
United States
12th
FERNANDA DANGUI DIAVAO
United States
13th
CLAUDIA PACHECO
United States
14th
ARLENE RODRIGUEZ
United States
15th
NICOLE FLANAGAN
United States
class B
1
Turkey
2
TRISHA GREEN
United States
3
TRISHA CAGATIN
United States
4th
ELIZABETH CUNNINGHAM
United States
5th
United States
6th
PAMELA PEREZ
United States
7th
ALEXIS YANDA
United States
8th
ROBERTA QUEIROZ
United States
9th
KATHY REYES
United States
10th
AMANDA LUDIAN
United States
11th
CORINA SOLIS
United States
12th
DAKOTA COX
United States
13th
United States
14th
JENNIFER PARK
United States
15th
United States
class C
1
AIMEE LEANN VELASQUEZ DELGADO
United States
2
MARIE HOLST
United States
3
SARAH QAMBAR
United States
4th
PAOLA LOPEZ
United States
5th
BRIANA ROSE GARALDE
United States
6th
LAUREN PAYNE
United States
7th
JENNIFFER BEDOYA
United States
8th
United States
9th
CYNTHIA MENDEZ
United States
10th
MARISELA WILKINSON
United States
11th
CANDACE KIM
United States
12th
CARLY MINTON
United States
13th
United States
14th
YEN CHAU
United States
15th
KILEY PEARLMAN-BANTILLO
United States
class D
1
United States
2
ANNA HISE
United States
3
CIARA PIERCE
United States
4th
United States
5th
United States
7th
JESSICA QUILLIAN
United States
8th
COLLEEN THOMAS
United States
9th
United States
10th
MERINDA SELF
United States
11th
KAYLA MARTIN
United States
12th
United States
13th
JESSICA CHOW
United States
14th
KAYLIN LONG
United States
15th
VERONICA HARWOOD
United States
class E
1
United States
2
MEGAN RAKES
United States
3
STEPHANIE BLAKE
United States
4th
UKACHI ONYEJIAKA
United States
5th
CRYSTAL WRIGHT
United States
6th
United States
7th
KENYA WERNETT
United States
8th
AMANDA COOK-RUIZ
United States
9th
CELESTE GILLISPIE
United States
10th
SHAYLA MAE GUZMAN
United States
11th
MARIBEL TORRES
United States
12th
CARLY STANDLEY
United States
13th
OLIVIA LOPEZ
United States
14th
MARIBEL ROMAN
United States
15th
HEATHER BREWER
United States
class F
1
United States
2
United States
3
United States
4th
GEORGANNA DEES
United States
5th
United States
6th
United States
7th
ASHLEY LUTZ
United States
8th
ABIGAIL OSEI
United States
9th
TORI BACHELLER
United States
10th
DEANA FLOYD
United States
11th
KAYLEIGH LANGSTON
United States
12th
ROBYN HIGGS
United States
13th
LACY JOHNSON-HEALEY
United States
14th
JAMIE LAWRENCE
United States
15th
LOUISA BURKE
United States
class G
1
United States
2
STEPHANIE HING
United States
3
ERNA PALIC
United States
4th
STEPHANIE (STEPH) WARDEN
Canada
5th
MARIA GARGIULO
United States
6th
KIIRA POUX
United States
7th
KAITLYN MUMFORD
United States
8th
ERIN AVERY
United States
9th
FAREN A. CAMPBELL
United States
10th
CAROLINA TABAI PINESE
United States
11th
SAMANTHA ROGERS
United States
12th
T WAFER
United States
13th
United States
14th
JENISE MILLS
United States
15th
United States
class H
1
JENNY PETERS
United States
2
LAURA MOORE-SHAY
United States
3
United States
4th
SHANNON SHOWALTER
United States
5th
LUKINA BURKS
United States
6th
United States
7th
KIMBERLY GIER
United States
8th
MARGI CONNOR
United States
9th
ALISSA TONELLI
United States
10th
ASHLEY ROBINSON
United States
11th
SHANNON JOHNS
United States
12th
DENENE DUBY
United States
13th
KATERINA (KATE) RAASTAD
United States
14th
PAIGE MILLS
United States
15th
HEIDI YOUNG
United States
overall
1
AIMEE LEANN VELASQUEZ DELGADO
United States
Women’s Figureclass A
1
United States
2
ELISE GRAY
United States
3
KENIA SOTO
United States
4th
DOLORES MITCHELL
United States
5th
BRITNEY INEZ RAND
United States
6th
SIERRA JONES
United States
7th
REJENA BARBERIO
United States
class B
1
United States
2
United States
3
CHELSEA HUTTON
United States
4th
CECI BARBA
United States
class C
1
Puerto Rico
2
CHRISTEN LENARD
United States
3
MISTY STATUM
United States
4th
TARA BECKHAM
United States
5th
United States
6th
JESSICA LOPEZ (USA) FIGURE 1
United States
7th
MADELINE STANEK
United States
8th
MARI BAUTISTA
United States
9th
SAMANTHA BASKETT
United States
10th
KYNDALL WEBSTER
United States
11th
United States
class D
1
STEPHANIE DEJARNATT
United States
2
United States
3
BRITTANY JENKINS
United States
4th
LEXI KOS
United States
5th
CHEYNICE RUIDAS
United States
6th
KIMBERLY THOMAS
United States
7th
JESSICA HARRINGTON
United States
8th
United States
9th
KIMBERLY ZIMMERMAN
United States
10th
ADRIENNE WILLIAMS
United States
11th
SHAUNDRA WATSON
United States
12th
JESSICA WRIGHT
United States
class E
1
TESSA FORD
United States
2
SARAH VAN HEIDENN
United States
3
MISTIE LOPEZ
United States
4th
United States
5th
CASSIE ROSS
United States
6th
JESICA ABRAGUIN
United States
7th
LIZ MARTIN
United States
8th
SARAH COLE
United States
9th
ASHLEY STARR
United States
class F
1
HANNAH JACKSON
United States
2
NATHALIE HARRISON
United States
3
United States
4th
CHANDLER POWELL-VECCHIONE
United States
5th
MEGAN WATERS
United States
6th
CHRISTIN HOBBS
United States
7th
TAMERA MALONE BARRETT
United States
8th
MARINA FOMIN
United States
9th
SOPHIA CAMPBELL BURRELL
United States
overall
1
Puerto Rico
Women’s Physiqueclass A
1
United States
2
LISA LEES
United States
class B
1
CHRISTY SILVESTRI
United States
2
United States
3
LAUREN DALLESSANDRO
United States
4th
Czech Republic
5th
KORI TOOLE
United States
class C
1
LAYLA IKAHIHIFO
United States
2
United States
3
SAMANTHA CATLIN
United States
4th
PRECIOUS SMITH
United States
class D
1
BRITTANY TALBOT
United States
2
ERIN CLYMER
United States
3
CHELSEA DION
United States
4th
DIAMOND RADIVOYEVICH
United States
overall
1
LAYLA IKAHIHIFO
United States
Women's BodybuildingMiddleweight
1
CHRISTYN BISSON
United States
Light-Heavyweight
1
Czech Republic
2
United States
Heavyweight
1
United States
2
ANDREA WELLINGTON
United States
3
KAITLYN VERA
United States
4th
United States
5th
United States
6th
KORI TOOLE
United States
7th
PRECIOUS SMITH
United States
overall
1
United States
Women's Wellnessclass A
1
DAISHA LA’MAE JOHNSON
United States
2
JESSICA ISEL LEON
United States
3
United States
4th
ANGELA HENAO
Italy
5th
BOBBIE DAMPIER
United States
6th
United States
7th
ANDREA LICHLYTER HALEY
United States
8th
SAWYER WEST
United States
9th
SUZIE SPARKS
United States
10th
MAYRA LOPEZ
United States
11th
BRITNEY CUFFEE
United States
12th
United States
13th
RICHELLE WILLIAMS
United States
14th
HANNA JOY DEGOLACION
United States
15th
MARIELA MELENDEZ-DENNING
United States
class B
1
BRUNA FERRAZ
United States
2
JENNIFER DEEB
United States
3
United States
4th
ANETRA BURKES
United States
5th
JESSICA ALVARADO
United States
6th
CYNTHIA TORRES
United States
7th
United States
8th
SHELLY MONTOYA
United States
9th
United States
10th
CHRISSY BARONE
United States
11th
DIANA MAZAHREH
United States
12th
STACEY O'VEAL
United States
13th
United States
14th
DEBBIE ZABALA
United States
15th
DEVON MCQUESTION
United States
class C
1
United States
2
United States
3
CAROLINE BATTILANI
United States
4th
ANNAMARIE GARIBAY
United States
5th
United States
6th
United States
7th
MADISON LUNA
United States
8th
TOSH OSBORNE
United States
9th
JADE ROOT
United States
10th
NORMA ESPARZA
United States
11th
JANICE GIL
United States
12th
TIGER LEE
United States
13th
United States
14th
TANYA TWITTY
United States
15th
MARLENA FREEMAN
United States
class D
1
United States
2
AMANDA WEIS
United States
3
ALISHA STURKIE
United States
4th
BRITTANY BAKER
United States
5th
SAMANTHA MCDONOUGH
United States
6th
SARAI QUINONES
United States
overall
1
BRUNA FERRAZ
United States