2016 NPC Jay Cutler Desert Classic, Las Vegas, Nevada, United States 3/26

Gender Division Category RESULTS
MaleMen’s BodybuildingTeen
1
JORGE MORENO
United States
2
JOHN-KELLY BURRUS
United States
3
MAXIMILIAN (MAX) WALTER
United States
4th
NICOLAS OLIVA
United States
Masters 40 +
1
United States
2
ZAK PALLIKAROS
United Kingdom
3
EMERSON OLIVIERA
United States
4th
CARL TAYLOR
United States
5th
VAL LEDESMA
United States
6th
CHAD DEROCHER
United States
7th
LEONARD ANTONIO
United States
8th
ROMIG LAMOTHE
United States
Masters 50 +
1
BRADLEY STASIK
United States
2
WILLIAM ROBERTS
United States
3
JOSEPH LIMOLI
United States
Novice Lightweight
1
NICOLAS SISCO
United States
2
HUGO RENDON-FIGUEROA
United States
3
JOSE HARO
United States
Novice Middleweight
1
GENE LARSEN
United States
2
LEMAY OLIVER-MANZON
United States
3
NICHOLAS CACHO
United States
4th
JORGE MORENO
United States
5th
JOHN-KELLY BURRUS
United States
6th
JAKE BARFIELD
United States
7th
KALEB OLSON
United States
Novice Heavyweight
2
LARRY DURHAM
United States
3
CHAUNSI HEATHLEY
United States
4th
CHAD DEROCHER
United States
5th
RODDERIK PERERA
United States
Bantamweight
1
LAWRENCE STEVENS
United States
Lightweight
1
LORENZO HERNANDEZ
United States
2
RICHARD MORALES
United States
3
LEONARD ANTONIO
United States
4th
JOSE HARO
United States
Welterweight
1
RASHID ALRIYAMI
United States
2
NICOLAS SISCO
United States
3
HUGO RENDON-FIGUEROA
United States
4th
ROMIG LAMOTHE
United States
Middleweight
1
United States
2
CARL TAYLOR
United States
3
KYLE COWGER
United States
4th
EDWARD WALOTKA
United States
5th
LEMAY OLIVER-MANZON
United States
6th
ERIC FLYNN
United States
7th
BRANDON IRVIN
United States
Light-Heavyweight
1
United States
2
ALEX NORIEGA
United States
3
United States
4th
ERIK JOHANSEN
United States
5th
VAL LEDESMA
United States
7th
CHAUNSI HEATHLEY
United States
8th
GENE LARSEN
United States
Heavyweight
1
CRUZ MEDINA
United States
2
BRADLEY STASIK
United States
3
ZAK PALLIKAROS
United Kingdom
4th
United States
5th
DAVID BOURLET
United States
6th
EMERSON OLIVIERA
United States
7th
NATHAN BRUMBACK
United States
Super-Heavyweight
1
United States
2
BRADLEY PIRPICH
United States
3
LARRY DURHAM
United States
Men's PhysiqueTeen
1
ETHAN ECHEVERRIA
United States
2
JON WINN
United States
3
CLARENCE ENRIQUEZ
United States
4th
JAMES WININGS
United States
5th
MICHAEL RODRIGUEZ
United States
6th
ABDEL MANSOURI
United States
7th
MAXIMILIAN (MAX) WALTER
United States
8th
ZACHARIE MCGEE
United States
9th
RYAN MURDOCK
United States
Masters 35 +
1
DAVID CANTU
United States
2
United States
3
United States
4th
CASON FREI
United States
5th
MICHAEL WININGS
United States
6th
United States
7th
SCOTT ALWARD
United States
8th
ROGER FREDERICKS
United States
9th
United States
10th
BRYAN ALEXIS
United States
11th
CHRISTOPHER COPLIN
United States
12th
SHANE HARRIS (USA)
United States
13th
United States
14th
PILAR PENA
United States
Novice A
1
NATHANIEL WORKMAN
United States
2
MOHAMED ALHADRAMI
United States
3
CLARENCE ENRIQUEZ
United States
4th
EDWIN NUNEZ
United States
5th
RYAN MURDOCK
United States
Novice B
2
STEPHEN CALLAHAN
United States
3
RYAN GIBSON
United States
4th
FRANCIS SINSUAT
United States
5th
HAZZA ALSHAMSI
United States
6th
United States
7th
HAMED ALLHASHMI
United States
8th
NOEL PINON
United States
9th
SCOTT ALWARD
United States
10th
United States
11th
BRYAN ALEXIS
United States
12th
SHANE HARRIS (USA)
United States
13th
CHRISTOPHER COPLIN
United States
14th
PILAR PENA
United States
15th
ROBERT RUELAS
United States
class A
1
NATHANIEL WORKMAN
United States
2
BROCK BROWN
United States
4th
RADFORD RAQUEDAN
United States
5th
United States
6th
KYLE ST. VINCENT
United States
7th
MARCUS PATTERSON
United States
8th
MICHAEL WININGS
United States
9th
United States
10th
MANUEL MARTINEZ (USA) 2
United States
11th
ROGER FREDERICKS
United States
12th
EDWIN NUNEZ
United States
13th
RONNIE ROSARIO
United States
14th
LUIS PENA
United States
class B
1
United States
2
MOHAMED ALHADRAMI
United States
3
CASON FREI
United States
4th
BRANDON BRIGHT
United States
5th
United States
class C
1
DAVID CANTU
United States
2
FRANCIS SINSUAT
United States
3
United States
4th
NICHOLAS SHERMAN
United States
5th
United States
class D
2
RUSS SHERMAN
United States
3
RENATO DAROCHA
United States
4th
CHRISTOPHER REAM
United States
5th
JON WINN
United States
6th
SCOTT ALWARD
United States
7th
STEVEN THOMAS
United States
class E
1
United States
2
KERRY SMART
United States
3
HAZZA ALSHAMSI
United States
4th
NICHOLAS BUCKLES
United States
5th
BRADLEY EATON
United States
class F
1
United States
2
CHRISTOPHER (CHRIS) HATCH
United States
3
NOAH BARTHOLOMEW
United States
4th
BRIAN CONNER
United States
5th
JUSTIN MICKELSON
United States
6th
GAVIN MCHALE
United States
7th
HAMED ALLHASHMI
United States
8th
WILLIAM ASHBY
United States
Men's Classic Physiqueclass A
1
AUSTIN SHOWALTER
United States
2
LEONARD ANTONIO
United States
3
DEON CREDLE
United States
class B
1
MATT WELBOURN
United States
2
JEREMY REAVY
United States
3
CASON FREI
United States
4th
KIAN HABASHI
United States
5th
WILLIAM ROBERTS
United States
6th
SETH ROUNDY
United States
class C
1
DANIEL HIGGINS
United States
2
NICHOLAS (NICK) OSTLER
United States
3
BRADLEY PIRPICH
United States
4th
EDWARD WALOTKA
United States
5th
SHELDON HONEY
United States
6th
SCOTT TOMPKINS
United States
7th
NIKOLAY RASTOPCHIN
United States
8th
ANDREW AHLGREN
United States
9th
ENLOE BOYD
United States
FemaleWomen’s BikiniMasters
1
LINDSEY BRELAUER
United States
2
TINA BRESHEARS
United States
3
CHRISTINA BAILEY
United States
4th
JENNIFER FERRELL
United States
5th
JANENE SALOMON
United States
6th
United States
7th
AMRA LEAR
United States
8th
MARCIA DANIEL
United States
9th
SASHA MURPHY
United States
10th
LEA GUZMAN
United States
11th
TIFFANY KING
United States
12th
SABRINA MARIE
United States
13th
AMANDA COX
United States
Grandmasters
1
CARRIE OWEN
United States
2
CARRIE HEBSON
United States
3
RENEE MCCORMICK
United States
4th
TONI RAFFERTY
United States
5th
ROSEMARIE DELECCE
United States
6th
SOPHIA MELGOZA MAFFIOLI
United States
7th
VALERIE EVANS
United States
8th
JILL SUTHERIN
United States
9th
IRINA MILLER
United States
10th
LEA GUZMAN
United States
11th
JODY MAESTAS
United States
12th
JENNIFER RATKOVICH
United States
13th
ELENA MORALES
United States
14th
United States
Novice A
1
JOCELYN VILLAVICENCIO
United States
2
GENESIS SERRANO
United States
3
HANNAH DOUGHTY
United States
4th
ASHLEY NORRIS
United States
5th
PAOLA JOHNSON
United States
6th
LINDSAY HANGOS
United States
7th
CARRIE OWEN
United States
8th
GIANNA BUSCEMI
United States
9th
ERIKA DELA PENA
United States
10th
SHANNON MILLER
United States
11th
KIMBERLY BUEHLER
United States
12th
ALICIA MAESE
United States
13th
AMY DUCHENE
United States
14th
KATHRYN KELLY
United States
15th
ALEXIN CADDAUAN
United States
Novice B
1
ANNIE PAZELL
United States
2
KAMI MAJOR
United States
3
KRISTINA POPOVA
United States
4th
RACHEL WINCHESTER
United States
5th
CHELSEY PATIK
United States
6th
CRYSTAL JAMES
United States
7th
SABRINA MARIE
United States
8th
CHEYENNE BRUNGER
United States
9th
JODY MAESTAS
United States
10th
AMRA LEAR
United States
11th
HALEY ROBERTS
United States
Novice C
1
KAELYN REYNOLDS
United States
2
MEGAN BOYLAN
United States
3
MELYNDA GROSS
United States
4th
KARRIE BRADY
United States
5th
CHELSEA SIMMS
United States
6th
JENNIFER FERRELL
United States
7th
ASHLEY FISCHER
United States
8th
CARRIE VANCE
United States
9th
SASHA MURPHY
United States
class A
1
JOCELYN VILLAVICENCIO
United States
2
LALAN VU
United States
3
LINDSEY BRELAUER
United States
4th
PAOLA JOHNSON
United States
5th
PATRICIA SANDOVAL
United States
6th
MARIA TESTA
United States
7th
RONNETTE BURNS
United States
8th
KIMBERLY BUEHLER
United States
9th
ELENA MORALES
United States
10th
KRISTEN AGLANAO
United States
11th
JENNIFER (JEN) SORIANO
United States
12th
VERONICA GOLDSTEIN
United States
class B
1
MELANIE ALBINIO
United States
2
GENESIS SERRANO
United States
3
HANNAH DOUGHTY
United States
4th
CARRIE OWEN
United States
5th
LINDSAY HANGOS
United States
6th
LISA ALANTARA
United States
7th
ASHLEY NORRIS
United States
8th
TINA MCCULLOCH
United States
9th
MISSY MECHAM
United States
10th
YASMIN TAMAYO
United States
11th
ALEXIN CADDAUAN
United States
class C
1
ERIKA DELA PENA
United States
2
SHANNON MILLER
United States
3
JANENE SALOMON
United States
4th
AMY DUCHENE
United States
5th
VALERIE EVANS
United States
6th
KATHERINE RAGIA
United States
7th
CHELSEA LOUIK PETERSON
United States
8th
JOWITA ULANOWSKI
United States
9th
GIANNA BUSCEMI
United States
10th
ARELY MORGA
United States
11th
ALICIA MAESE
United States
12th
KELLY KWASNIEWSKI
United States
13th
United States
14th
CINTHYA BRASIL
United States
15th
PAULINA NIETO
United States
class D
1
KRISTINA POPOVA
United States
2
BRITTANY BEZZANT
United States
3
ANNIE PAZELL
United States
4th
RENEE MCCORMICK
United States
5th
CHRISTINA BAILEY
United States
6th
KAMI MAJOR
United States
7th
OLIVIA LOPEZ
United States
8th
AMANDA STASIO
United States
9th
RACHEL WINCHESTER
United States
10th
CRYSTAL JAMES
United States
11th
CHELSEY PATIK
United States
12th
AMRA LEAR
United States
class E
1
SAMANTHA PUTNAM
United States
2
TINA BRESHEARS
United States
3
SONDAI LONESOME
United States
4th
KARRIE BRADY
United States
5th
CALLY POWELL
United States
6th
MEGAN BOYLAN
United States
7th
MARY BUNGAY
United States
8th
NICOLE NEFF
United States
9th
CATHLEEN MCCULLA
United States
class F
1
TAMI EATON
United States
2
JENNIFER FERRELL
United States
3
CHELSEA SIMMS
United States
4th
CARRIE VANCE
United States
5th
ASHLEY FISCHER
United States
Women’s FigureMasters 35 +
1
IRIS SHEPHERD
United States
2
United States
3
KATHY LARSEN
United States
4th
MELANIE KELLERMAN
United States
5th
MIRANDA KLINNER
United States
6th
ROBIN JENKINS
United States
Masters 40 +
1
United States
2
AMY RUSS
United States
3
LISA ST. MARTIN
United States
4th
LISA I. KOEHN
United States
5th
DEE BRKLACICH
United States
6th
NANCY NAZZARO
United States
7th
ELENA MORALES
United States
8th
AJA JAMES
United States
Novice A
1
STEPHANIE JOHNSTON
United States
2
MORGAN HOLLIMAN
United States
3
RECIELDA PORTO
United States
4th
SONIA HALIM
United States
5th
AJA JAMES
United States
6th
ELENA MORALES
United States
Novice B
1
BRITTANY FIELDS
United States
2
IRIS SHEPHERD
United States
3
United States
4th
United States
5th
AMY RUSS
United States
6th
MELANIE KELLERMAN
United States
7th
AMANDA ERCEG
United States
8th
MIRANDA KLINNER
United States
9th
KRISTIN ROBB
United States
10th
ROBIN JENKINS
United States
11th
AMBER RUTHERFORD
United States
class A
1
STEPHANIE JOHNSTON
United States
2
MORGAN HOLLIMAN
United States
3
DEE BRKLACICH
United States
4th
SONIA HALIM
United States
5th
AJA JAMES
United States
6th
NANCY NAZZARO
United States
7th
ELENA MORALES
United States
class B
1
KATHY LARSEN
United States
2
JUANA LOZADA
United States
3
TIFFANY WILSON
United States
4th
LISA I. KOEHN
United States
class C
1
KATHRYN SCHLICK
United States
2
TRACY MURPHY
United States
3
REBEKAH JOINER
United States
4th
AMANDA ERCEG
United States
5th
ARIEL BRAYER
United States
class D
1
BRITTANY FIELDS
United States
2
IRIS SHEPHERD
United States
3
United States
4th
United States
5th
LISA ST. MARTIN
United States
6th
AMBER RUTHERFORD
United States
7th
KRISTIN NAY
United States
Women’s Physiqueclass A
1
COURTNEY CAMPBELL (FEMALE)
United States
2
MELISSA FILLMORE
United States
3
SHARON SOBOLESKI
United States
4th
DEBORAH ALEXANDER
United States
5th
ALEX NELSON
United States
6th
MARTY REED
United States
7th
KRYSTAL TOLLIVER
United States
class B
1
JESSICA NORTH
United States
2
KRISTIN NAY
United States