2022 IFBB (Amateur) European Championships, Santa Susanna, Spain 5/5

Gender Division Category Sub-Category RESULTS
MaleMen’s BodybuildingBeginner
1
Lithuania
2
RODNEY MOTA
Portugal
3
BRUNO LOPES
Portugal
4th
JAN PIPEK
Czech Republic
5th
JOSUE RUBEN GOMES DE SOUSA
Portugal
6th
DAVID VASEK
Czech Republic
Juniors 16 - 23up to 174 cm
1
KUBA DOLECINSKI
Poland
2
BERK YILDIZ
Turkey
3
Macedonia
4th
France
5th
SVETOSLAV MILANOV
Bulgaria
6th
JAN PIPEK
Czech Republic
7th
IVAN SARAPOV
Estonia
8th
DAVID-DAN PASCU
Romania
9th
DAVID VASEK
Czech Republic
over 174 cm
2
ANDREI DURLEA
Romania
3
Hungary
4th
SAMET DINC
Turkey
5th
Portugal
6th
DANIEL FATOL
Romania
7th
KEN DE KEYSER
Belgium
Masters 40 - 44up to 80 kg
2
Slovakia
4th
BELA KULCEAR
Spain
5th
YASIN ALTAY
Turkey
6th
ALFONSO LICATA
Italy
7th
France
up to 90 kg
1
MARCEL MANEA
Romania
2
ALBERT MUFTUREL
Romania
3
BORIS PALOVIC
Slovakia
4th
Spain
5th
Czech Republic
6th
ALEXIS AIN LAMATA
Spain
7th
ATHANASIOS KARAMANOS
Greece
8th
NIZAMI YARMAMMADOV
Azerbaijan
9th
XHEVAT ASLLANI
Serbia
over 90 kg
2
ANDRIUS TALACKA
Lithuania
3
Bulgaria
4th
Czech Republic
Masters 45 - 49up to 80 kg
1
ANDREI ALEXANDRESCU
Romania
2
Romania
3
FRANCISCO ALMAGRO
Spain
4th
Lithuania
5th
MATS LJUNG
Sweden
6th
IMPRAIM EMIN
Germany
7th
Italy
8th
CARLOS CARUANA
Malta
9th
URS ZUMSTEIN
Switzerland
10th
Spain
up to 90 kg
2
Azerbaijan
3
FRANCISCO GOMEZ
Spain
4th
PHILIPPE MURAT
France
5th
Germany
over 90 kg
1
JOHAN FLORUS
Belgium
2
Slovakia
3
CARSTEN WEBER
Germany
4th
GEORGI DIMITROV
Bulgaria
5th
JAN JANKOVCIN
Czech Republic
6th
PIERRE CHARMASSON
France
7th
HANS VOGEL
United States
Masters 50 - 54up to 80 kg
1
JORGE PARDO BERRUEZO
Spain
2
JUAN MARTIN MUNOZ
Spain
3
France
4th
MIRKO WOHLGEMUTH
Germany
5th
Turkey
6th
ASLAN TURAN
Turkey
7th
ISAAC LUENGO
Spain
8th
JOSUE RUBEN GOMES DE SOUSA
Portugal
over 80 kg
1
FRANCISCO ANDRASONI
Romania
4th
Spain
5th
DARIUS ALESIUS
Ireland
Masters 50 - 59
1
ONITA CARACUDA
Romania
2
France
4th
Germany
5th
UGO ZACCARDI
Germany
6th
AMILCAR CRUZ DE PINHO
France
7th
PAUL MCCABE
Ireland
8th
ALBERTO SPEZZANI
Italy
9th
Czech Republic
10th
ALEKSANDAR RAKOCEVIC
Montenegro
Masters 60 +
1
RAFAEL VERA DIAZ
Spain
2
THOMAS LAUER
Germany
3
JOHN DUNNE
Ireland
4th
MUTLU BAKIRTAS
Turkey
5th
ERIC BURLE
France
6th
MILAN BODLAK
Czech Republic
Masters overall
wheelchair
1
ANDREI CIMPAN
Romania
2
ALMEDIN BAHOVIC
Montenegro
3
ARTTURI VERHO
Finland
4th
GEORGE MOISE
Romania
up to 70 kg
1
Romania
2
JOSE BASANTA
Spain
3
MATTHIAS GATTRINGER
Austria
4th
BELA KULCEAR
Spain
5th
DENJ SETTIMO
Italy
6th
BARTLOMIEJ CHOJOWSKI
Poland
7th
RICARDO DA SILVA FERNANDES
Portugal
8th
YASIN ALTAY
Turkey
up to 75 kg
1
FAIK GULER
Turkey
2
SEYMUR SADIGOV
Azerbaijan
3
Czech Republic
4th
FRANCISCO ALMAGRO
Spain
5th
PAWEL MASLANIEC
Ireland
6th
ALEKSANDAR TODOROV
Bulgaria
7th
JAROSLAW OLSZEWSKI
Germany
8th
Portugal
up to 80 kg
1
Serbia
3
ABBE BENAOUDA
Sweden
4th
RUDY AUBERT
France
5th
JUAN MARTIN MUNOZ
Spain
6th
Georgia
7th
UFUK EBILOGLU
Turkey
8th
RODNEY MOTA
Portugal
9th
ABDELAZIZ DJEBBAR
France
10th
CARLOS CARUANA
Malta
11th
BENJAMIN ANTON
Germany
12th
FRANCOIS CASADO
France
13th
ALFONSO LICATA
Italy
up to 85 kg
1
EDDIE M CANCHICA ESPINOSA
Spain
3
Azerbaijan
4th
MOHAMAD ALI (Denmark)
Denmark
5th
ADAM LITTWIN
Sweden
7th
SHAHIN JAHANGIROV
Azerbaijan
8th
MUZAFFER TUTAS
Turkey
9th
Bulgaria
10th
BRUNO LOPES
Portugal
11th
Malta
up to 90 kg
1
MARCEL MANEA
Romania
2
GABRIEL MANOLE
Spain
3
ARTUR LABARRE
Spain
4th
Serbia
5th
Lithuania
6th
Spain
7th
XHEVAT ASLLANI
Serbia
8th
SPYRIDON TSOUTSANIS
Greece
up to 95 kg
2
Italy
3
Serbia
4th
UGUR ALAN
Turkey
5th
France
6th
TADAS ZUKAUSKAS
Lithuania
up to 100 kg
1
DMITRIY PAVLOVICH MAKAROV
Spain
2
France
3
ANDRIUS TALACKA
Lithuania
4th
FUAD GULU-ZADA
Azerbaijan
5th
Bozhidar Pecakovski
Macedonia
6th
YOLDAS GURBUZ
Turkey
over 100 kg
2
Poland
3
Serbia
4th
CHRISTER HOFTVEDT
Norway
5th
ADRIAN KONIECZYNSKI
Poland
6th
Slovakia
7th
Bulgaria
8th
Austria
9th
GEORGI DIMITROV
Bulgaria
overall
1
EDDIE M CANCHICA ESPINOSA
Spain
Games Classic BodybuildingJuniors 16 - 23
1
Hungary
2
PAVEL DOSTAL
Czech Republic
3
Estonia
4th
ALBERTO-GABRIEL SERBAN
Romania
5th
KRISTIAN MESKO
Slovakia
6th
IVAN SARAPOV
Estonia
7th
Czech Republic
Masters 40 - 44
1
Slovakia
3
DORIAN-SIMION ARMAS
Romania
4th
ANTONIO PRIMICERI
Italy
5th
TOMASZ LASZKO
Poland
Masters 45 +
1
BOHUMIL SEVC
Czech Republic
2
ROBERT NITZ
Finland
3
DARIO DAMJANIC
Croatia
4th
JUHO PASSILA
Finland
5th
PATRIK SERY
Czech Republic
Masters overall
1
Slovakia
2
BOHUMIL SEVC
Czech Republic
up to 175 cm
1
COSMIN-CRISTIAN IANCU
Romania
2
ALEKSANDAR CVETKOVIC
Serbia
4th
Belgium
5th
TOMASZ LASZKO
Poland
6th
DARIO DAMJANIC
Croatia
over 175 cm
1
BOGDAN VAIPAN
Romania
2
MARTIN SAGAN
Slovakia
3
Estonia
4th
JUUSO KOSKELA
Finland
5th
ROBERT NITZ
Finland
6th
Estonia
7th
DORIAN-SIMION ARMAS
Romania
8th
DENIS PETROVIC
Austria
9th
DANIEL AGU
Estonia
10th
KENZO VAN MEENSEL
Belgium
11th
VILLE-ERIK NASLUND
Finland
12th
AKI KIPPO
Finland
overall
1
COSMIN-CRISTIAN IANCU
Romania
Classic BodybuildingJuniors 16 - 23
1
DAMJAN RADOVANOVIC
Serbia
2
LOAN LINO
Belgium
4th
Hungary
5th
Slovakia
6th
Lithuania
7th
JAN PIPEK
Czech Republic
8th
Estonia
9th
ALPAY EGRIKANAT
Turkey
10th
KRISTIAN MESKO
Slovakia
11th
SVETOSLAV MILANOV
Bulgaria
12th
Czech Republic
13th
JESSE SALAMA
Finland
Masters 40 - 44
1
BORIS PALOVIC
Slovakia
2
ALBERT MUFTUREL
Romania
3
Slovakia
4th
IVAN DELGADO
Spain
5th
ALEX CONTARINI
Spain
6th
DORIAN-SIMION ARMAS
Romania
7th
Finland
8th
RADOSLAW DYKOWSKI
Poland
9th
HAKAN AYDINLI
Turkey
Masters 45 - 49
1
FREDRIK STROM
Sweden
2
FRANCISCO GOMEZ
Spain
3
GEORGIOS NATSIOS
Greece
4th
DAVORIN KREJZAR
Slovakia
5th
Ireland
6th
Lithuania
7th
BOHUMIL SEVC
Czech Republic
8th
ROBERT NITZ
Finland
9th
Germany
10th
PATRIK SERY
Czech Republic
Masters 50 +
1
DORU PESCARU
Romania
2
BO GRANAT
Sweden
3
Czech Republic
4th
PHILIPPE MARTIGNE
France
5th
JUHO PASSILA
Finland
6th
Slovakia
7th
JESPER ESPENSEN
Sweden
Masters overall
1
BORIS PALOVIC
Slovakia
up to 171 cm
1
GEORGIOS NATSIOS
Greece
2
COSMIN-CRISTIAN IANCU
Romania
4th
Slovakia
5th
RICARDO DA SILVA FERNANDES
Portugal
6th
TOMASZ LASZKO
Poland
up to 175 cm
1
IVAN DELGADO
Spain
2
ALEKSANDAR CVETKOVIC
Serbia
3
RODOLPH BARRET
France
4th
Norway
5th
ARTUR BEREZHNYI
Ukraine
6th
Finland
7th
DURDU PEKER
Turkey
8th
BENJAMIN COUSIN
France
up to 180 cm
2
ALEX CONTARINI
Spain
3
LOAN LINO
Belgium
4th
MICHAL KUCIRKA
Slovakia
5th
BAHADIR AVHAN
Turkey
6th
TOMCHE NIKOLOSKI
Macedonia
7th
Poland
8th
JUUSO KOSKELA
Finland
9th
STIAN SOLGARD
Norway
10th
ROBERT NITZ
Finland
11th
BRUNO LOPES
Portugal
12th
AKI KIPPO
Finland
13th
VILLE-ERIK NASLUND
Finland
over 180 cm
1
GABRIEL MANOLE
Spain
2
VOLODYMYR ANDREISHYN
Ukraine
3
FRANCISCO GOMEZ
Spain
4th
MICHAL OKLA
Poland
5th
FREDRIK STROM
Sweden
6th
DAMIAN KOSIEC
Poland
7th
BOGDAN VAIPAN
Romania
8th
MUHAMMED AKIN
Turkey
9th
MARTIN SAGAN
Slovakia
10th
ALEXANDR LEGENCHUK
Kazakhstan
11th
Lithuania
12th
DANIEL AGU
Estonia
overall
1
GABRIEL MANOLE
Spain
Classic PhysiqueJuniors 16 - 23
1
OUMAR SYLLA
Belgium
2
ALPHA KEITA
France
3
Slovakia
4th
KAAN OZEK
Turkey
5th
SVETOSLAV MILANOV
Bulgaria
6th
ALBERTO-GABRIEL SERBAN
Romania
7th
Hungary
8th
SASU RATY
Finland
Masters 40 - 44
1
BORIS PALOVIC
Slovakia
2
ALBERT MUFTUREL
Romania
3
Slovakia
4th
SERGIO GARCIA SANCHEZ
Spain
5th
GEORGIOS MARGARITIS
Greece
7th
DORIAN-SIMION ARMAS
Romania
8th
RADOSLAW DYKOWSKI
Poland
9th
France
Masters 45 +
2
FREDRIK STROM
Sweden
3
FRANCISCO ALMAGRO
Spain
4th
BO GRANAT
Sweden
5th
Slovakia
6th
PATRIK SERY
Czech Republic
Masters overall
1
BORIS PALOVIC
Slovakia
up to 175 cm
1
OUMAR SYLLA
Belgium
2
PAWEL MASLANIEC
Ireland
3
COSMIN-CRISTIAN IANCU
Romania
4th
ARNAUD SCHREIBER
France
5th
Slovakia
6th
LOIC GIRAUD
France
7th
MATTHIAS GATTRINGER
Austria
8th
ARTUR BEREZHNYI
Ukraine
10th
Portugal
up to 180 cm
1
Belgium
3
Croatia
4th
MOHAMAD ALI (Denmark)
Denmark
5th
JESSY PARENT
France
6th
Bulgaria
7th
Lithuania
8th
Serbia
9th
SERGIO GARCIA SANCHEZ
Spain
10th
KHIZRI SHAHRIYAR
Spain
11th
Finland
12th
BAHADIR AVHAN
Turkey
13th
BRUNO LOPES
Portugal
over 180 cm
1
VOLODYMYR ANDREISHYN
Ukraine
2
OLEKSANDR MINCHA
Ukraine
4th
RADOMIR MERDOVIC
Spain
5th
RUNAR JATTEN
Norway
6th
MARTIN SAGAN
Slovakia
7th
MICHAL OKLA
Poland
8th
ALEXANDR LEGENCHUK
Kazakhstan
9th
GERNOT KOBERMANN
Austria
10th
ALEX PETITDEMANGE
France
11th
SIMON WIDMARK
Sweden
overall
1
Belgium
Men's PhysiqueBeginner
1
PETR ZUCEK
Czech Republic
2
JAN VESELY
Czech Republic
3
JORGE FILIPE PINTO
Portugal
4th
TERO LEINONEN
Finland
5th
MEMO ISMAIL
Finland
6th
JANNE-PEKKA MARTTILA
Finland
7th
JAKUB MIK
Czech Republic
Juniors 16 - 23up to 174 cm
2
ANDREI DURLEA
Romania
3
Hungary
4th
SAMET DINC
Turkey
5th
Portugal
6th
DANIEL FATOL
Romania
7th
KEN DE KEYSER
Belgium
over 174 cm
1
JANNE ROMPPANEN
Finland
2
ALI KOPUZ
Turkey
3
JAN VESELY
Czech Republic
4th
KRISTIAN EENSALU
Estonia
5th
Slovakia
6th
URMET PUNGAR
Estonia
7th
SEZER AKYOL
Turkey
Juniors overall
Masters 40 - 44
1
BRIGHT EZE
Belgium
2
DANIEL PEREZ (SPAIN)
Spain
3
CEDRIC PRIEUR
France
4th
Russia
6th
TERO LEINONEN
Finland
7th
DRAGAN STOJCHEVSKI
Macedonia
8th
JOSE-ANTONIO LUNA
Spain
9th
PATRICIO AYALA
Sweden
10th
RICARDO ALBERTO
Portugal
11th
ANDRE JENSEN
Norway
Masters 40 - 49
1
CHRIS HARNELL
Sweden
3
JESUS ESPIGARES
Spain
4th
ROBERT WAHLANDER
Sweden
5th
RADOSLAW SICIUN
Poland
6th
United Kingdom
7th
JOSE ISRAEL RODRIGUEZ
Spain
8th
CRISTIAN CASCIARO
Italy
9th
ALI OKAY
Turkey
10th
JANNE-PEKKA MARTTILA
Finland
Masters 50 +
1
FLORENTIN CORBEANU
Romania
2
ARNAUD SALMON
France
3
DANIELLE CHELLEMBRUN
Spain
4th
Czech Republic
5th
HOBBY GAUSS
Spain
6th
Spain
7th
HELMUT SEIDEL
Germany
9th
JES TOFT
Country unknown
Masters overall
1
BRIGHT EZE
Belgium
up to 170 cm
1
SEBASTIAN JANSSON
Sweden
2
DANIEL PEREZ (SPAIN)
Spain
3
ROY D'OLIVEIRA
Belgium
4th
BASTIEN CANEL
France
5th
ORHAN HUSEYINOGLU
Turkey
6th
CEDRIC PRIEUR
France
7th
RICCARDO MANGIARETTI
Italy
8th
TOMMY DEBIERRE
France
9th
DANIEL MYSZKOWSKI
Canada
11th
DANIEL FATOL
Romania
12th
LUKE BRINCAT
Malta
13th
JANNE-PEKKA MARTTILA
Finland
up to 173 cm
2
NASRADIN ZAKARIA
Norway
3
COSMIN ANTONESCU
Romania
4th
ERMAN YAMAN
Turkey
5th
ANDREI DURLEA
Romania
6th
JOHN'S VINGADASSLOM
France
7th
Norway
8th
Hungary
9th
JORGE FILIPE PINTO
Portugal
10th
Portugal
up to 176 cm
1
MUHAMMET BATTAL
Turkey
2
PETR ZUCEK
Czech Republic
3
CHANI HAMASDI
Sweden
4th
GABRIEL SANCHEZ
Spain
5th
CLAUDIO PEREZ
Ireland
6th
HERBERT BOTELHO
Belgium
7th
KALOYAN STOYNEV
Bulgaria
8th
MEMO ISMAIL
Finland
up to 179 cm
1
DARIUS KIRVELA
Lithuania
2
AHMED ALAN
Turkey
3
CEMIL YILDIRIM
Turkey
4th
TABRIZ TARVERDIYEV
Azerbaijan
5th
MUSA RILIND
Serbia
6th
Czech Republic
7th
MARIJUS JARMOSENKO
Ireland
8th
Ireland
9th
Norway
10th
JAKUB MIK
Czech Republic
up to 182 cm
1
ALI GURBANLI
Azerbaijan
2
DEJAN VOLODER
Serbia
3
CARLOS HERNANDEZ (SPAIN)
Spain
4th
ALEXANDRE FERREIRA
Portugal
5th
AURELIAN COJOACA
Romania
7th
Lithuania
8th
JANNE ROMPPANEN
Finland
9th
Czech Republic
10th
TERO LEINONEN
Finland
over 182 cm
1
CHRIS HARNELL
Sweden
2
Romania
3
MARCEL GALLUCCI
Germany
4th
JOSIP BALIC
Croatia
5th
ROBERT WAHLANDER
Sweden
6th
ADRIAN MARCHEWCZYNSKI
Poland
7th
Poland
8th
AURELIEN FOURMANN
France
9th
Serbia
10th
JAN QUINTELIER
Belgium
11th
ARKADIUSZ MARCHEL
Poland
12th
PETER WALTI
Swaziland
13th
NIKA VALON
Serbia
overall
Muscular Men's Physique
1
ZAUR HAFIZOV
Azerbaijan
2
Spain
3
Finland
4th
DONATAS RAPSAS
Lithuania
5th
EDUARDO JORBA
Spain
6th
ERDI UCAR
Turkey
7th
Poland
8th
JEROME THEVENIN
France
9th
DENNIS ROSZKIEWICZ
Poland
10th
MIGUEL JIMENEZ
Spain
11th
ALEJANDRO AROZ
Spain
12th
SHUKRAN SOLTANOV
Azerbaijan
Men's Fitness
1
Romania
2
FEDIR KHASHALOV
Ukraine
FemaleWomen’s Physique
1
CARLA MARQUARDT
Germany
2
ALINE BECK
Liechtenstein
3
ANDRIJANA DABIC
Austria
4th
Romania
5th
AGATHINA DORETHANE
France
6th
Poland
7th
IULIANA GIURGIU
Romania
8th
Czech Republic
9th
KATARINA RIGOOVA
Hungary
10th
Malta
11th
SANDRA ELLENSOHN
Austria
12th
AGNIESZKA ZEMBRON CHUDZICKA
Poland
13th
ANNI RUOTSALAINEN
Finland
1
CARLA MARQUARDT
Germany
2
ALINE BECK
Liechtenstein
3
ANDRIJANA DABIC
Austria
4th
Romania
5th
AGATHINA DORETHANE
France
6th
Poland
7th
IULIANA GIURGIU
Romania
8th
Czech Republic
9th
KATARINA RIGOOVA
Hungary
10th
Malta
11th
SANDRA ELLENSOHN
Austria
12th
AGNIESZKA ZEMBRON CHUDZICKA
Poland
13th
ANNI RUOTSALAINEN
Finland
Masters 35 +
1
CARLA MARQUARDT
Germany
2
ALINE BECK
Liechtenstein
3
Poland
4th
IULIANA GIURGIU
Romania
5th
Czech Republic
6th
KATARINA RIGOOVA
Hungary
7th
AGNIESZKA ZEMBRON CHUDZICKA
Poland
8th
SANDRA ELLENSOHN
Austria
Women's BodyfitnessJuniors 16 - 23
1
Romania
2
Czech Republic
3
MERI PIKKALA
Finland
4th
ANDREA GREGOROVA
Slovakia
5th
JESSICA RISSANEN
Finland
6th
VIVIEN KRUSEOVA
Czech Republic
7th
Lithuania
8th
EVE LUHTALA
Finland
9th
MARIANN VAHER
Estonia
10th
MARIBEL VAHER
Estonia
11th
RIINA VIRKKI
Finland
Masters 35 - 39
1
Germany
2
Ukraine
3
KATERYNA ISHCHENKO
Ukraine
4th
MARIIA MAIEVSKA
Ukraine
5th
KATARZYNA KLAMAN
Poland
6th
Lithuania
7th
Estonia
8th
YANA SHYROKYKH
Ukraine
9th
Netherlands
10th
SUVI PIHKANEN
Finland
11th
Italy
12th
SUSANNA NIEMI
Finland
13th
MONICA PONTE
Spain
14th
ALEXANDRA WETTERBERG
Sweden
15th
HELEN VELLEMAA
Estonia
Masters 40 - 44
1
Finland
2
MONICA FOSS
Norway
4th
VANESA DEL PINO SOSA
Spain
5th
SANDRA DECKER
Sweden
6th
Norway
7th
MIRIAM LINDBERG
Sweden
8th
EILA HUOMAN
Finland
9th
EMMANUELLE ABLANCOURT
France
Masters 45 +
1
SANNA NIEMINEN
Finland
2
MARIKA GUNNARSSON
Sweden
3
MARIA PANIAGUA
Spain
4th
MARYNA YERSHOVA
Ukraine
5th
DAIVA VARNELIENE
Lithuania
6th
ZUZANA BENKOVA
Slovakia
7th
VIRPI SIPILA
Finland
8th
LINDA FURUNAS
Finland
9th
VLADIMIRA ZERAVIKOVA
Czech Republic
10th
CHARI MARIA GUILLEN EGEA
Spain
Masters overall
1
Finland
up to 158 cm
1
Romania
2
MARIIA MAIEVSKA
Ukraine
3
OLGA NOVIKOVA
Estonia
4th
CAMILLA BERGSTROM
Finland
5th
JEMINA HIETANEN
Finland
6th
MONICA PONTE
Spain
7th
MIRIAM LINDBERG
Sweden
8th
SANDRA DECKER
Sweden
9th
NATHALIE GALETTO
France
10th
Norway
11th
ANA LLOPIS
Belgium
up to 163 cm
1
KATARZYNA KLAMAN
Poland
2
JULIANA MAKSIOVA
Slovakia
4th
Finland
5th
ANDREA POS
Serbia
6th
YANA SHYROKYKH
Ukraine
7th
Norway
8th
ANU KOSKI
Finland
9th
JESSICA RISSANEN
Finland
10th
SUVI KESKINEN
Finland
11th
RAFAELA SILVA RABI
Brazil
12th
INGRID FASSEL
Romania
13th
CHARI MARIA GUILLEN EGEA
Spain
up to 168 cm
1
KATERYNA ISHCHENKO
Ukraine
2
Germany
3
Finland
4th
Czech Republic
5th
MIRA HOTTI
Finland
6th
Spain
7th
Estonia
8th
VIVIEN KRUSEOVA
Czech Republic
9th
Lithuania
10th
MARINE CHARRIER
France
11th
Finland
12th
SUSANNA NIEMI
Finland
13th
ANDREA GREGOROVA
Slovakia
14th
VANESA DEL PINO SOSA
Spain
15th
HELEN VELLEMAA
Estonia
over 168 cm
1
Ukraine
2
DUSICA DOKIC
Serbia
4th
Netherlands
5th
MERI PIKKALA
Finland
6th
Finland
7th
DAIVA VARNELIENE
Lithuania
8th
Italy
9th
SUVI PIHKANEN
Finland
10th
Czech Republic
11th
EVE LUHTALA
Finland
12th
DARIA GRABOWSKA
Finland
13th
ANNA BUJAK
Finland
overall
Women's Bikini-FitnessBeginnerup to 166 cm
1
ALICE KLINKEOVA
Czech Republic
3
NADIA AUNG
Norway
4th
NINA TURUNEN
Finland
5th
PIRTA-KUKKA DEGERMAN
Finland
6th
IIDA-LOTTA MAKI
Finland
7th
SYLWIA WIERZBICKI
Netherlands
8th
NIKA MALYJURKOVA
Czech Republic
9th
United States
10th
BARBORA VLTAVSKA
Czech Republic
over 166 cm
1
MIA PELLINEN
Finland
2
SAGA GRANLUND
Finland
3
LAURA MARTIKAINEN
Finland
4th
LARA ROMER
Germany
5th
EMMA HAUTALA
Finland
6th
REGINA MANDRIKA
Latvia
7th
GISELA MONRABA
Spain
8th
Netherlands
9th
SAANA RAUTIAINEN
Finland
10th
Ireland
overall
1
ALICE KLINKEOVA
Czech Republic
Juniors 16 - 20up to 166 cm
1
Poland
2
Serbia
3
IIDA-LOTTA MAKI
Finland
4th
Romania
5th
Slovakia
6th
IIDA JAASKELAINEN
Finland
7th
PIRTA-KUKKA DEGERMAN
Finland
8th
Hungary
9th
Romania
10th
ANNA BAGAUTDINOVA
Estonia
over 166 cm
1
KAROLIINA LIITMAA
Estonia
2
ADELA JANCIKOVA
Slovakia
3
VERONIKA PEKAROVA
Czech Republic
4th
MIISA VAARA
Finland
5th
ALICA SVABIKOVA
Slovakia
6th
SANDRA TAMMISTE
Estonia
7th
REGINA MANDRIKA
Latvia
8th
EMMA HAUTALA
Finland
Juniors 21 - 23up to 160 cm
2
NELI STOYANOVA
Bulgaria
3
BARBORA JANIKOVA
Slovakia
4th
TILDE PENNHAGE
Sweden
5th
KELLY-LIZETTE LOHMUS
Estonia
6th
ZORNITSA NEYKOVA
Bulgaria
7th
CELINE HENRIQUES
France
up to 166 cm
1
ELISA PEETERS
Belgium
3
Finland
5th
HRISTINA KARAKOLEVA
Bulgaria
6th
MATEA KOSINEC
Croatia
7th
Slovakia
8th
LAURIE ROUSSILLE
Finland
9th
NINA TURUNEN
Finland
10th
Poland
11th
CLAIRE METAYER
France
12th
ALEXANDRA HARMATI
Hungary
13th
NIKA MALYJURKOVA
Czech Republic
over 166 cm
1
DARINA VLCAKOVA
Slovakia
2
ADRIANA SMILJANIC
Croatia
3
SAGA GRANLUND
Finland
4th
TEREZA JAKUBICKOVA
Czech Republic
5th
France
6th
PINJA PUTKONEN
Finland
7th
INES VEDIE
France
8th
BERNADETT BIRO
Hungary
Juniors overall
Masters 35 - 39up to 164 cm
1
OLEKSANDRA PATUSHENKO
Ukraine
2
NATALIA GONZALEZ (CZECH R.)
Czech Republic
3
IZABELA DYBALA
Poland
4th
Estonia
5th
MIROSLAVA ROMANOVA
Italy
6th
CONCETTA AUSILIO
Italy
7th
VIRGINIA BLANCO
Spain
8th
IVETTE BALAZ
Slovakia
9th
JEKATERINA STEPTSENKO
Estonia
10th
ANASTASIIA MELNYCHUK
Ukraine
11th
RALITSA LOZANOVA
Spain
12th
Greece
13th
Finland
14th
LAURA ALLER
Spain
15th
WARALAK COE
Ireland
over 164 cm
2
ELLI VALLA
Estonia
3
MAGDALENA STAWISINSKI
Poland
4th
ANNA DOLATA
Poland
5th
France
6th
EGLE ADOMAITE
Lithuania
7th
DORIS NARVAEZ
Spain
8th
CAROLINA GONZALEZ
Spain
9th
Ireland
10th
KRISTINA NIKOLOVA
Macedonia
Masters 40 - 44
1
BRIGITTA VENINGER
Hungary
2
OLGA BOLDUSIEVA
Ukraine
3
ZUZANA SATMARYOVA
Slovakia
4th
ELLEN TULLINEN
Finland
5th
Finland
6th
GISLANE RODRIGUEZ
Spain
7th
Finland
8th
Netherlands
9th
RIINU VASSILJEV
Estonia
10th
AGNIESZKA SOBCZYK
Poland
11th
Ireland
12th
LUCIE COPPIN
France
Masters 45 +
2
Norway
3
Serbia
4th
MARJORIE PICARD
France
5th
Slovakia
6th
CAMILLA ROSEN
Sweden
7th
France
8th
NERINGA PAVILIONIENE
Lithuania
9th
TETTA HARKONEN
Finland
10th
MIRNA MORALES
Portugal
Masters overall
1
OLEKSANDRA PATUSHENKO
Ukraine
up to 158 cm
1
AMELIE TRISSON
France
2
OLEKSANDRA PATUSHENKO
Ukraine
3
NADIA AUNG
Norway
4th
Estonia
5th
FLAVIA-ADORA FURDUI
Romania
6th
NOORA PAUKKU
Finland
7th
TRUDE ERIKSEN
Norway
8th
BARBORA JANIKOVA
Slovakia
9th
TILDE PENNHAGE
Sweden
10th
France
11th
BRIDGET BUTLER
Ireland
up to 160 cm
1
MARIA SAVA
Romania
3
DARIA BRATIKOVA
Ukraine
4th
NELI STOYANOVA
Bulgaria
5th
Finland
6th
KATARZYNA PRZEPIORA
Poland
7th
MAGDALENA ORZEC HOWSKA
Poland
8th
ZORNITSA NEYKOVA
Bulgaria
9th
JEKATERINA STEPTSENKO
Estonia
10th
VIOLETA MIRONOVA
Estonia
11th
NATALIA GONZALEZ (CZECH R.)
Czech Republic
12th
ANNA KONOVALOVA
France
13th
SYLWIA WIERZBICKI
Netherlands
14th
CAMILLE LEBRAS
France
15th
Ireland
up to 162 cm
1
Netherlands
3
France
4th
LISA FROJD
Sweden
5th
Hungary
6th
Lithuania
7th
HANNE EIDE
Norway
8th
NATALIIA CHURYLO
Ukraine
9th
TETIANA YAKYMOVYCH
Ukraine
10th
LISA ACHTZEHN
Germany
11th
Poland
up to 164 cm
1
Romania
2
MELINDA RENMAN
Sweden
3
KATERYNA SHULIAK
Ukraine
4th
ELISA PEETERS
Belgium
5th
Slovakia
6th
Bulgaria
7th
Slovakia
8th
Finland
9th
ANNA KUCHARSKA
Poland
10th
DOMINIKA SLUSNA
Slovakia
11th
Poland
12th
Serbia
up to 166 cm
1
VIOLETA PALAMARCHUK
Ukraine
2
Poland
3
ALICE KLINKEOVA
Czech Republic
4th
Finland
5th
FRIDA LINDHOLM
Sweden
6th
MATEA KOSINEC
Croatia
7th
HRISTINA KARAKOLEVA
Bulgaria
8th
Finland
9th
Slovakia
10th
JANA STACHOVA
Slovakia
11th
BILJANA MILOSEV
Norway
12th
Finland
13th
NINA TURUNEN
Finland
up to 169 cm
1
AGNE KIVISELG
Estonia
2
BIANKA LASKAVA
Slovakia
3
MIA PELLINEN
Finland
4th
France
5th
Germany
6th
ANNA DOLATA
Poland
7th
HILLA SARVIAHO
Finland
8th
ELLI VALLA
Estonia
9th
ADELA JANCIKOVA
Slovakia
10th
LAURA MARTIKAINEN
Finland
11th
NATALIA DAMEK
Poland
12th
Italy
13th
Lithuania
14th
OLGA BOLDUSIEVA
Ukraine
15th
BERNADETT BIRO
Hungary
up to 172 cm
1
JADE HENOT
France
2
ANHELINA SOHOKON
Ukraine
3
MAGDALENA STAWISINSKI
Poland
4th
VIKTORIIA YABLONSKA
Ukraine
5th
DARINA VLCAKOVA
Slovakia
6th
TEREZA JAKUBICKOVA
Czech Republic
7th
TIMEA NAGY
Austria
8th
Ireland
9th
TARA KARIHTALA
Finland
10th
KAROLIINA LIITMAA
Estonia
11th
SAGA GRANLUND
Finland
12th
PINJA PUTKONEN
Finland
13th
CAROLINA GONZALEZ
Spain
14th
AMELIE OMMEDAL
Norway
15th
DORIS NARVAEZ
Spain
over 172 cm
1
Germany
3
SVITLANA NOVYTSKA
Ukraine
4th
LYSELLE TOOM
Estonia
5th
Bulgaria
6th
ANTONINA KONKOVA
Georgia
7th
Netherlands
8th
Estonia
9th
VERONIKA PEKAROVA
Czech Republic
10th
KAMILA PIOTROWSKA
Poland
11th
KERTU MOISTO
Estonia
overall
1
MARIA SAVA
Romania
Women's Artistic FitnessJuniors 16 - 23up to 163 cm
2
ANNA BAGAUTDINOVA
Estonia
3
Hungary
4th
VIVIEN TALLOSY
Hungary
5th
ZSOFIA GYORFI
Hungary
over 163 cm
1
VANESA BELOVA
Latvia
2
Finland
3
Slovakia
4th
Slovakia
5th
CSENGE TOTH
Hungary
6th
BRIGITTA KARIKO
Hungary
7th
RELLI AUFMUTH
Hungary
8th
ALINA PAULOVICS
Hungary
9th
VIRAG SZANTO
Hungary
10th
Hungary
11th
Czech Republic
12th
FRUZSINA KOVACS
Hungary
13th
Hungary
14th
VIKTORIA BADAR
Hungary
Juniors overall
1
VANESA BELOVA
Latvia
up to 163 cm
2
Hungary
3
Estonia
4th
ANNA BAGAUTDINOVA
Estonia
6th
VIVIEN TALLOSY
Hungary
up to 168 cm
1
Finland
2
BRIGITTA VENINGER
Hungary
3
Slovakia
4th
CSENGE TOTH
Hungary
over 168 cm
1
VANESA BELOVA
Latvia
2
Slovakia
3
IVANA DORDEVIC
Serbia
4th
BRIGITTA KARIKO
Hungary
5th
Czech Republic
overall
1
Finland
Acrobatic FitnessJuniors 16 - 23up to 163 cm
2
ANNA HEPNEROVA
Slovakia
3
Hungary
4th
GEANINA SUCIU
Romania
5th
PAULINA BAJERLOVA
Slovakia
6th
ALEXA OBRECZAN
Hungary
7th
FANNI GULYAS
Hungary
8th
LILI BERZEKI
Hungary
over 163 cm
1
Slovakia
2
Slovakia
3
Hungary
4th
ALEKSANDRA KUBINSKA
Poland
5th
KAMILA PONOMARENKO
Ukraine
6th
DANIELA PINKOVA
Slovakia
7th
LINDA TOMSITS
Hungary
8th
ESZTER HAJDU
Hungary
9th
BOGLARKA GICZI
Hungary
10th
KADRI ESKOR
Estonia
11th
DURU ADALI
Turkey
Juniors overall
up to 163 cm
2
ANNA HEPNEROVA
Slovakia
3
Hungary
4th
CAMILLA BERGSTROM
Finland
5th
GEANINA SUCIU
Romania
6th
PAULINA BAJERLOVA
Slovakia
7th
LISANNA LAANELA
Estonia
over 163 cm
1
MAIKKU HILJANEN
Finland
2
Slovakia
3
Slovakia
4th
Hungary
5th
KAMILA PONOMARENKO
Ukraine
6th
DANIELA PINKOVA
Slovakia
7th
NADINE EKELUND
Sweden
8th
Czech Republic
9th
ALEKSANDRA KUBINSKA
Poland
10th
KADRI ESKOR
Estonia
11th
DURU ADALI
Turkey
overall
1
MAIKKU HILJANEN
Finland
Women's WellnessJuniors 16 - 20
1
NATALIA KOLENICKOVA
Slovakia
2
VALENTINA STRUGAREVIC
Serbia
3
LAURA LAZAR
Hungary
4th
EEVA-LOTTA HEREM
Estonia
5th
TUNDE VEGH
Hungary
Juniors 21 - 23
1
Germany
2
Netherlands
3
Croatia
4th
Finland
5th
VANYA IVANOVA
Malta
6th
HANNA MALMSTEN
Finland
7th
TIFFANY TROMBINI
France
Juniors overall
1
Germany
Masters 35 - 39
1
Croatia
2
France
3
Finland
4th
ALEKSANDRA LUTT
Estonia
5th
NIKOL VACEK MRSTNA
Czech Republic
6th
OLGA PRAZOVA
Czech Republic
7th
ANNI HAMALAINEN
Finland
Masters 40 +
1
TETIANA MOSKALENKO
Ukraine
2
Czech Republic
3
MARIANNE KORVO
Finland
4th
ISABELLE ABASSI-SITTING
France
5th
LIDIJA DJUKINA
Latvia
6th
ANNA-MARIA NIZOVTSEVA
Estonia
7th
LOREN MAURENT
France
8th
Hungary
Masters overall
1
TETIANA MOSKALENKO
Ukraine
up to 158 cm
1
TETIANA MOSKALENKO
Ukraine
2
Poland
3
France
4th
Switzerland
5th
Finland
6th
ELIN LIEWENDAHL
Finland
7th
ANNI HAMALAINEN
Finland
8th
MARIANNE KORVO
Finland
9th
HANNA MALMSTEN
Finland
10th
ZEYNEP YILMAZ
Turkey
11th
BEATRIX VARGA
Hungary
12th
LIDIJA DJUKINA
Latvia
up to 163 cm
1
MERI AKIEVSKA
Macedonia
2
France
3
Netherlands
4th
NATALIA KOLENICKOVA
Slovakia
5th
LETICIA PIMENTA
Ireland
6th
CANDAN SEMRA
France
7th
Finland
8th
AMANDA RUNDGREN
Sweden
9th
ANNA-MARIA NIZOVTSEVA
Estonia
up to 168 cm
1
SARA PASCUAL
Spain
2
BETTIINA MOTTONEN
Finland
3
Croatia
4th
Finland
5th
SANNI LAHTINEN
Finland
6th
VALENTINA STRUGAREVIC
Serbia
7th
ALEKSANDRA LUTT
Estonia
over 168 cm
2
Germany
4th
Slovakia
5th
Finland
6th
KATERINA MORAWCOVA
Czech Republic
7th
Slovakia
8th
Croatia
9th
MAGDALENA RADONJIC
Montenegro
10th
France
11th
Hungary
12th
ANDZELIKA PIRAGATE
Ireland
overall