2023 IFBB (Amateur) European Championships, Santa Susanna, Spain 5/4

Gender Division Category Sub-Category RESULTS
MaleMen’s Bodybuildingwheelchair
1
ALMEDIN BAHOVIC
Montenegro
2
ARTTURI VERHO
Finland
3
ANDREI CIMPAN
Romania
4th
PEDRO BURGUILLOS
Spain
Juniors 16 - 20
1
MAKSIM STOYKOV
Bulgaria
3
VLADUT CORCIU
Romania
4th
JOZEF KUBANIK
Slovakia
5th
JAN PIPEK
Czech Republic
6th
TADEAS KUZNIK
Czech Republic
Juniors 21 - 23
1
GEORGI KOLEV
Bulgaria
2
BURAK AKGUNDUZ
Turkey
3
REMIGIU PARTAC
Ireland
4th
AUBIN ARTHUR
France
5th
NINO GOSPOCIC
Croatia
Juniors overall
1
GEORGI KOLEV
Bulgaria
Masters 40 - 44up to 80 kg
1
DRAGOS ENUTA
Romania
2
HILLARY NAMBWAYA
Sweden
3
NIZAMI YARMAMMADOV
Azerbaijan
4th
ADIL JAFAROV
Azerbaijan
up to 90 kg
1
MARCEL MANEA
Romania
2
MURAT BELEN
Turkey
4th
ABRAHAM DOMINGUEZ
Spain
5th
Romania
over 90 kg
2
ANDRIUS TALACKA
Lithuania
3
Slovakia
4th
SERGEY KUPRIYANOV
Kazakhstan
5th
MATEUSZ BRZUCHACZ
Poland
7th
Czech Republic
Masters 45 - 49up to 70 kg
1
Romania
2
JOSE LEGAZPI
Spain
4th
DANIEL TERRANOVA
Sweden
up to 80 kg
1
Italy
2
IMPRAIM EMIN
Germany
3
UMUT ISIK
Turkey
4th
MATS LJUNG
Sweden
5th
SERGHEI MACALICI
Moldova
6th
PETER TARASOVIC
Slovakia
over 80 kg
1
Azerbaijan
2
LORENZO FERNANDEZ
Spain
3
OTAKAR HRDLICKA
Czech Republic
4th
ABDELMAJID EL KHOLFI
Spain
5th
JOEL CAYOL
France
6th
ADRIAN NICULCEA
Romania
7th
ARTUR SKRZPCZAK
France
8th
MANUEL MARCO
Ukraine
9th
Spain
10th
France
11th
PHILIPPE MURAT
France
12th
Germany
Masters 50 - 54
3
Slovakia
4th
Romania
5th
PETR JACH
Czech Republic
6th
JAVIER GONZALEZ (SPAIN)
Spain
7th
Montenegro
Masters 55 - 59
1
ONITA CARACUDA
Romania
2
ALFREDO REMIGIO
Spain
4th
NICOLAS GUILHAUME
Switzerland
5th
Germany
Masters 60 +
1
FLORIAN DUMITRU
Romania
2
ANDRES BLASCO
Spain
3
ERIC BURLE
France
4th
RAFAEL VERA DIAZ
Spain
5th
ALEKSANDAR RAKOCEVIC
Montenegro
6th
MUTLU BAKIRTAS
Turkey
7th
France
8th
KARL HEINZ TIEGEL
Germany
9th
JOHN DUNNE
Ireland
10th
Spain
11th
MIGUEL MARTINEZ (2)
Spain
Masters overall
up to 70 kg
1
Romania
2
FRANCISCO CASTILLO (SPAIN)
Spain
4th
AYTAC SAKIN
Turkey
5th
BRUNO NUHO
Albania
6th
COSMIN-CRISTIAN IANCU
Romania
7th
NOEL MCNEILL
Ireland
8th
Slovakia
9th
Italy
up to 75 kg
1
TIMOTEO BOZA ARMAS
Spain
2
BETIM KRASNIQI
Serbia
3
HILLARY NAMBWAYA
Sweden
4th
Croatia
5th
SEYMUR SADIGOV
Azerbaijan
6th
BAYBARS GUNES
Turkey
7th
MICHAL BENES
Czech Republic
8th
ONITA CARACUDA
Romania
9th
PEEP REINART
Estonia
10th
NICOLAS GUILHAUME
Switzerland
11th
JOZEF KUBANIK
Slovakia
12th
BRECHT DE CORTE
Belgium
13th
NINO GOSPOCIC
Croatia
up to 80 kg
1
GERARD BALLESTE
Spain
2
DOMANTAS CEMERKA
Czech Republic
3
Azerbaijan
4th
France
5th
FRANCOIS CASADO
France
6th
GREGORY CONEJERO
France
up to 85 kg
2
MANSUR SHARIFOV
Azerbaijan
3
ALEXANDR PLEKHANOV
Kazakhstan
4th
ALEKSANDAR BANJEGLAV
Serbia
5th
Turkey
6th
Poland
7th
Romania
up to 90 kg
1
YUSIF NURULLAYEV
Azerbaijan
3
YEVHEN PONOMARYOV
Ukraine
4th
SEBASTIAN KOSINSKI
Poland
5th
MARCEL MANEA
Romania
6th
MURAT BELEN
Turkey
7th
TEODORO CASAS
Spain
9th
ABRAHAM DOMINGUEZ
Spain
10th
Spain
11th
Bulgaria
12th
MARTIN TROIVE
Sweden
13th
France
14th
DIMITAR STOICHKOV
Bulgaria
up to 95 kg
1
SIARHEI YURKEVICH
Spain
3
DMYTRO HRABARCHUK
Ukraine
4th
ALBERTO CAMACHO
Spain
5th
TADAS ZUKAUSKAS
Lithuania
6th
Serbia
7th
Macedonia
8th
SERGEY KUPRIYANOV
Kazakhstan
9th
DARIO STANKOVIC
Croatia
10th
Poland
11th
DANIEL BRAUN
Luxembourg
12th
STEFAN LANG
Germany
over 95 kg
1
SAMET YURUL
Turkey
2
Serbia
3
ANDRIUS TALACKA
Lithuania
4th
FLAMUR REXHAJ
Serbia
5th
ANDERS TRUST
Denmark
6th
ADRIAN LASKOWSKI
Poland
7th
IVAN KHUDOBENKO
Ukraine
8th
France
9th
GEORG KENDLINGER
Austria
10th
MATEUSZ BRZUCHACZ
Poland
11th
JOEL CAYOL
France
overall
1
YUSIF NURULLAYEV
Azerbaijan
Games Classic BodybuildingJuniors 16 - 20
2
VLADUT CORCIU
Romania
3
MARTIN POPROCKY
Slovakia
4th
JAN PIPEK
Czech Republic
Juniors 21 - 23
1
LUKAS FURLE
Czech Republic
2
VLADIMIR KOMOROVSKY
Slovakia
3
PAVEL DOSTAL
Czech Republic
5th
Slovakia
6th
VACLAV ONDERKA
Czech Republic
7th
TEEMU AHO
Finland
Juniors overall
1
LUKAS FURLE
Czech Republic
Masters 40 - 44
1
DRAGOS ENUTA
Romania
2
Czech Republic
3
Czech Republic
4th
MARCUS HELDT
Germany
Masters 45 +
1
GERMAN VILLARROYA FERNANDEZ
Spain
2
DAVID CERNY
Czech Republic
3
Romania
4th
ANTONIO PRIMICERI
Italy
5th
MATIAS KARI
Finland
6th
JANI HEINO
Finland
Masters overall
1
DRAGOS ENUTA
Romania
up to 175 cm
1
ALEKSANDAR CVETKOVIC
Serbia
2
MICHAL BENES
Czech Republic
3
MAXIME PIRON
Belgium
4th
Romania
5th
COSMIN-CRISTIAN IANCU
Romania
6th
PETR KAPICKA
Czech Republic
7th
ERIK HYVARI
Finland
8th
VEBJORN NETTUM
Norway
over 175 cm
1
Serbia
2
DJORDJIJE RADONJIC
Montenegro
3
VLADIMIR KOMOROVSKY
Slovakia
4th
Lithuania
5th
GERMAN VILLARROYA FERNANDEZ
Spain
6th
AARON OJEDA
Spain
7th
MICHAL KUCIRKA
Slovakia
8th
BRECHT DE CORTE
Belgium
9th
Slovakia
overall
1
Serbia
Classic BodybuildingJuniors 16 - 20
2
MARTIN POPROCKY
Slovakia
3
VLADUT CORCIU
Romania
Juniors 21 - 23
1
SIMON SILZER
Germany
2
VLADIMIR KOMOROVSKY
Slovakia
3
LUKAS FURLE
Czech Republic
5th
Slovakia
6th
VACLAV ONDERKA
Czech Republic
7th
TEEMU AHO
Finland
8th
OLIVER WILHELMSSON
Sweden
Juniors overall
1
SIMON SILZER
Germany
Masters 40 - 44
1
DRAGOS ENUTA
Romania
2
JIM IVARS
Sweden
3
Czech Republic
4th
Czech Republic
5th
RADOSLAW DYKOWSKI
Poland
6th
DOMINIQUE FERRAR
France
7th
MARCUS HELDT
Germany
Masters 45 - 49
1
LUBOMIR LUKAC
Slovakia
2
ALEX GUZMAN
Spain
3
RUBEN PRIETO
Spain
4th
MANUEL GRUNDIG
Germany
5th
ROBERT WAHLANDER
Sweden
6th
DAVID CERNY
Czech Republic
7th
Italy
8th
PAOLO LOBARTOLO
Italy
9th
MATIAS KARI
Finland
10th
JANI HEINO
Finland
Masters 50 +
1
DORU PESCARU
Romania
2
PETR JACH
Czech Republic
3
BO GRANAT
Sweden
4th
Romania
5th
PETER HOLMBERG
Sweden
6th
OKAN KORKUT
Turkey
7th
Montenegro
8th
MANFRED STIEB
Germany
Masters overall
1
DRAGOS ENUTA
Romania
up to 168 cm
1
SEBASTIAN ARAQUE DE LA RICA
Spain
2
FARHAD GULIYEV
Azerbaijan
3
BEJDAR CELIK
Turkey
up to 171 cm
1
CRISTIAN BERENGUER
Spain
2
COSMIN-CRISTIAN IANCU
Romania
3
JEROME PACHURA
France
up to 175 cm
1
JOSE SAURA MIRANDA
Spain
2
Azerbaijan
3
ALEKSANDAR CVETKOVIC
Serbia
4th
OLEKSII PAVLOV
Ukraine
5th
Azerbaijan
6th
ROMAIN DAUPHIN
France
7th
Romania
8th
GREGORY CONEJERO
France
9th
PETER HOLMBERG
Sweden
10th
Romania
12th
ERIK HYVARI
Finland
13th
MARCIN SZCZUPAK
Poland
up to 180 cm
1
DMYTRO SIMAK
Ukraine
2
IVICA JANEV
Macedonia
3
ALEXANDR POLYAKOV
Czech Republic
4th
ALEX GUZMAN
Spain
5th
ALPER KESKIN
Turkey
6th
MICHAL KUCIRKA
Slovakia
7th
SZYMON KROL
Canada
8th
Poland
9th
HALUK ALGIN
Turkey
10th
Greece
11th
WOJCIECH KOBZA
Poland
12th
RUDDY HENRY
France
13th
BRECHT DE CORTE
Belgium
over 180 cm
1
IVAN DMITRIYEV
Kazakhstan
2
RUBEN PRIETO
Spain
3
LAZAM ABRAS
Malta
4th
RUSLAN KLISHCHUK
Ukraine
5th
DAWID KOPEC
Poland
6th
ROBERT WAHLANDER
Sweden
7th
TOMAS ROSKOT
Czech Republic
8th
RADOSLAW DYKOWSKI
Poland
9th
AXEL FETILLE
France
overall
1
DMYTRO SIMAK
Ukraine
Classic PhysiqueJuniors 16 - 20
1
OUMAR SYLLA
Belgium
2
MAKSIM STOYKOV
Bulgaria
4th
EDUARD KLEINE
Germany
5th
SAMUEL SUUTARI
Finland
Juniors 21 - 23
1
HALUK ALGIN
Turkey
2
DAVID HRONCOK
Czech Republic
3
KAAN OZEK
Turkey
4th
FLORIAN BAUMGARTNER
Austria
5th
LUKAS FURLE
Czech Republic
6th
SASU RATY
Finland
Juniors overall
1
OUMAR SYLLA
Belgium
Masters 40 - 44
1
Czech Republic
2
MYKHAIL MOKRENKO
Ukraine
3
LUKASZ ZAKUSZEWSKI
Ireland
4th
RADOSLAW DYKOWSKI
Poland
5th
SELCUK GUZELER
Turkey
6th
RICHARD CAMBIER
France
Masters 45 - 49
1
IVAN DELGADO (SPAIN)
Spain
2
LUBOMIR LUKAC
Slovakia
3
MANUEL MARCO
Ukraine
4th
MANUEL GRUNDIG
Germany
5th
DANIEL TERRANOVA
Sweden
6th
MARIO DIAS
Portugal
Masters 50 +
1
JAVIER PEREZ (SPAIN)
Spain
3
PETR JACH
Czech Republic
4th
Romania
5th
BO GRANAT
Sweden
6th
MIKAEL RING
Sweden
Masters overall
1
JAVIER PEREZ (SPAIN)
Spain
up to 171 cm
1
STANISLAV VIZENHER
Ukraine
2
OUMAR SYLLA
Belgium
3
YEVHENII YAKYMENKO
Ukraine
4th
JAVIER PEREZ (SPAIN)
Spain
5th
SEBASTIAN ARAQUE DE LA RICA
Spain
6th
PEEP REINART
Estonia
7th
ADRIEN LECOMMANDEUR
France
8th
ZIANI BADREDINE
France
up to 175 cm
1
ROMAN HUBRII
Ukraine
3
IVAN DELGADO (SPAIN)
Spain
4th
SHAHIN JAHANGIROV
Azerbaijan
5th
ALEKSANDAR CVETKOVIC
Serbia
6th
OLEKSII PAVLOV
Ukraine
7th
DAVID HRONCOK
Czech Republic
8th
MAXIME PIRON
Belgium
9th
UMUT ISIK
Turkey
10th
RICHARD CAMBIER
France
up to 180 cm
1
IVICA JANEV
Macedonia
2
EDMOND MET-HASANI
Albania
3
KONSTANTIN BUBLIKOV
Spain
4th
MANUEL MARCO
Ukraine
5th
Poland
6th
ALEXANDR POLYAKOV
Czech Republic
7th
WOJCIECH KOBZA
Poland
8th
AXEL LEMAIRE
France
9th
Bulgaria
10th
SAMUEL SUUTARI
Finland
over 180 cm
2
MICHAL OKLA
Poland
3
KHIZRI SHAHRIYAR
Spain
4th
OLEKSANDR MINCHA
Ukraine
5th
IVAN KHUDOBENKO
Ukraine
6th
KAKHA JOGLIDZE
Moldova
7th
ALEX PETITDEMANGE
France
8th
HASAN KUBUR
Turkey
9th
NATHAN DECORPS
France
10th
PAWEL CUPER
Ireland
11th
SASU RATY
Finland
overall
1
STANISLAV VIZENHER
Ukraine
Men's PhysiqueBeginner
1
THOMAS CUEVAS
Belgium
2
FILIP MIKOLAJEWSKI
Poland
3
SAMUEL KOSKELA
Finland
4th
TURO JUUTILAINEN
Finland
5th
TONI VEKKA
Finland
Juniors 16 - 20
1
MARJAN HOXHA
Albania
2
JONATHAN MODIG
Sweden
3
VLAD ANDREI DUMITRU
Romania
4th
SEBASTIAN ZIVCAK
Slovakia
5th
DAVID MITROI
Romania
Juniors 21 - 23up to 178 cm
1
MEHMET NAZLI
Turkey
2
MARIAN PRIADKA
Slovakia
3
SELIM VAINIKKA
Finland
4th
MAXIM IZIP
Slovakia
5th
KRISTIAN MALMSTEN
Finland
over 178 cm
1
BATUHAN SHEN
Turkey
2
JAN VESELY
Czech Republic
3
Romania
4th
PAVEL TOTH
Czech Republic
5th
Slovakia
Juniors overall
1
BATUHAN SHEN
Turkey
Masters 40 - 44
1
JULIAN LASERNA
Spain
2
VOLKER HAUBRICHS
Germany
3
ERKAN BAL
Turkey
4th
ERDAL BASMACI
Turkey
5th
FILIP MIKOLAJEWSKI
Poland
6th
TURO JUUTILAINEN
Finland
7th
CEZAR MIRCEA
Romania
8th
TONI VEKKA
Finland
9th
JEAN-LOUIS DENIS
France
Masters 45 - 49
1
EDDY WALCZYNA
France
2
CEDRIC PRIEUR
France
3
LAURENTIU BARZILA
Romania
4th
CRISTIAN CASCIARO
Italy
5th
ANDY BIELESCH
Germany
6th
MARKUS KERSTEN
Germany
7th
DMITRY VASKIN
Kyrgyzstan
Masters 50 +
1
FLORENTIN CORBEANU
Romania
2
FREDRIK AGE
Sweden
3
Czech Republic
4th
DUARTE PACHECO
Portugal
Masters overall
1
JULIAN LASERNA
Spain
up to 170 cm
1
VIKTOR DANILOV
Ukraine
2
COSMIN ANTONESCU
Romania
3
VLADIMIR FEDOTOV
Czech Republic
4th
Albania
5th
MAREK SAFAR
Czech Republic
6th
PASCAL DA SELVA
France
7th
ERKAN BAL
Turkey
8th
VLAD ANDREI DUMITRU
Romania
9th
CEDRIC PRIEUR
France
10th
BASTIEN CANEL
France
11th
SELIM VAINIKKA
Finland
12th
SEBASTIAN ZIVCAK
Slovakia
up to 173 cm
1
CIPRIAN-VASILE BORCAN
Romania
2
YOUSSEF GHAREGOZLU
Austria
3
ARAM DAG
Finland
4th
Norway
5th
RAMAZAN QELA
Albania
6th
JOHN FITZGERALD
Ireland
7th
MICHALIS FEDONOS
Cyprus
up to 176 cm
2
Romania
3
FAHRICAN BAYAT
Turkey
4th
PETR ZUCEK
Czech Republic
5th
Netherlands
6th
LAURENTIU BARZILA
Romania
7th
YOHANN BONNEAU
France
8th
CHANI HAMASDI
Sweden
up to 179 cm
1
ANTONIO MORENO (PHYSIQUE)
Spain
2
TABRIZ TARVERDIYEV
Azerbaijan
3
Slovakia
4th
SERGIY ROYKO
Oman
5th
BURAK DEMIR
Turkey
6th
AURELIAN COJOACA
Romania
7th
QUENTIN CAILLOT
France
8th
THOMAS CUEVAS
Belgium
9th
MARIAN PRIADKA
Slovakia
10th
DAMIEN HOESSLER
France
11th
JIMMY HSIA
Sweden
12th
MAXIM IZIP
Slovakia
up to 182 cm
1
YEVHENII MOSKOVTSEV
Ukraine
2
AHMED ALAN
Turkey
3
Romania
4th
TOMAS SVOBODA
Czech Republic
5th
EMMANUEL DREYER
France
6th
France
7th
TONI VEKKA
Finland
over 182 cm
1
OLEKSANDR MUNTIAN
Ukraine
2
VLADYSLAV BARSUKOV
Ukraine
3
Serbia
4th
France
5th
SERGHEI SEMENIUC
Ukraine
6th
MURAT CAN DUNDAR
Turkey
7th
Estonia
8th
PATRICK KOHLER
Germany
9th
ALEXANDROS DIAMANTOPOULOS
Greece
10th
DANIEL SAMSEL
Poland
11th
JOSIP BALIC
Croatia
12th
CATALIN GEORGE DUMITRASCU
Romania
13th
PATRYK ORZECHOWSKI
Norway
14th
ELIE VALLAT
France
15th
Slovakia
overall
1
YEVHENII MOSKOVTSEV
Ukraine
Muscular Men's Physiqueup to 179 cm
1
HIDAYAT MAHARRAMLI
Azerbaijan
2
VLADYSLAV KATSKO
Ukraine
4th
KAMIL ALIYEV
Azerbaijan
5th
PHILIPPE VANDEWEYER
Belgium
over 179 cm
1
YIGIT UNUGUR
Turkey
2
YEVHEN KOLESNYK
Ukraine
3
ARTEM BEKHTGOLD
Kazakhstan
4th
Finland
5th
Czech Republic
overall
1
HIDAYAT MAHARRAMLI
Azerbaijan
Men's Fit-Model
1
CIPRIAN-VASILE BORCAN
Romania
2
Romania
3
CRISTIAN CASCIARO
Italy
Men's Fitness
1
MICHAL BARBIER
Slovakia
2
FEDIR KHASHALOV
Ukraine
FemaleWomen’s PhysiqueMasters 35 +
1
Czech Republic
2
OLENA KUSHNIROVA
Ukraine
3
YANA SHYROKYKH
Ukraine
4th
ALEXANDRA KRABBAT
Germany
5th
JULIA CABARCOS
Spain
6th
Kazakhstan
7th
Bulgaria
8th
JOSEFINE GALIAMOUTSA
Sweden
9th
LUCIE JAKESOVA
Czech Republic
10th
Czech Republic
11th
NIINA HIETANEN
Finland
12th
KATJA HELD
Germany
13th
Croatia
14th
IULIANA GIURGIU
Romania
15th
CLAUDIA SIMECKOVA
France
up to 163 cm
1
MALIN NILSSON
Sweden
2
ASSNA HASSANI
France
3
JULIA CABARCOS
Spain
4th
YANA SHYROKYKH
Ukraine
5th
Romania
6th
AITANA MULERO MUNOZ
Spain
7th
IULIANA GIURGIU
Romania
8th
MARION COLLEAUX
France
9th
Bulgaria
10th
NIINA HIETANEN
Finland
11th
Croatia
12th
KATJA HELD
Germany
13th
AGNIESZKA ZEMBRON CHUDZICKA
Poland
14th
NIKOLAYA SABEVA
Bulgaria
over 163 cm
1
Bosnia and Herzegovina
2
OLENA KUSHNIROVA
Ukraine
3
ALEXANDRA KRABBAT
Germany
4th
VAIDA BURKE
Norway
5th
Kazakhstan
6th
JOSEFINE GALIAMOUTSA
Sweden
7th
LUCIE JAKESOVA
Czech Republic
overall
1
MALIN NILSSON
Sweden
Women's BodyfitnessJuniors 16 - 20
1
AVA AHKAMI
Finland
2
OLIVIA HECKOVA
Slovakia
3
HILLA PARTANEN
Finland
4th
FAUSTINA GANCIERIUTE
Lithuania
Juniors 21 - 23
1
Finland
2
MICHAELA SOURKOVA
Czech Republic
3
LARISA GLAVINA
Croatia
4th
CLAUDIA PAIVANURMI
Finland
5th
CEMRE OLGUNCAYIR
Turkey
Juniors overall
1
AVA AHKAMI
Finland
Masters 35 - 39
1
HEIDI KOI
Norway
2
BARBORA SECKAROVA
Slovakia
3
Finland
4th
Finland
5th
Macedonia
6th
Estonia
7th
NIINA SODERMAN
Finland
8th
LAIMA AMBRASAITE
Lithuania
9th
KARI SOLLIED
Norway
10th
OLGA KUZMINA
Estonia
11th
FLORA KERMARREC
France
Masters 40 - 44
1
Ukraine
2
ANASTASIYA VOSKRESENSKA
Ukraine
3
HANNA BATYNSKA
Ukraine
4th
Poland
5th
YULIA GOMBOSH
Ukraine
6th
Croatia
7th
YEVHENIIA PRUTSKOVA
Ukraine
8th
DENISA PETRAS-BALLOVA
Czech Republic
9th
OKSANA VAKULINA
Poland
10th
PETRA VACKOVA
Czech Republic
11th
LUCIE COPPIN
France
12th
MARINA KARLSSON
Finland
13th
KARIN PURHONEN
Finland
14th
ORLA BRADY
Ireland
15th
DOLORES PUERTAS
Spain
Masters 45 +
1
ANN DE MEULENAERE
Belgium
2
JEANETTE ENGERBY
Sweden
3
MARIKA GUNNARSSON
Sweden
4th
KATERINA BRYCHTOVA
Czech Republic
5th
Finland
6th
CELINE LORDEL
France
7th
Finland
8th
MIRIAM LINDBERG
Sweden
9th
WILMA WAHLROOS
Finland
10th
SOMPORN BOORANMOON
Sweden
11th
CORINNE POPPEL
France
12th
PILVI BRUSILA
Finland
13th
MARYNA YERSHOVA
Ukraine
14th
FABIOLA DELBAERE
France
15th
Finland
Masters overall
1
Ukraine
up to 158 cm
1
HANNA DASTAVALAVA
Belarus
2
KSENIIA YATSEVYCH
Ukraine
3
LAURA HACKOVA
Slovakia
5th
CLAUDIA PAIVANURMI
Finland
6th
Finland
7th
JEMINA HIETANEN
Finland
8th
Estonia
9th
MIRIAM LINDBERG
Sweden
10th
KATERYNA BORTNYCHUK
Ukraine
11th
NIINA SODERMAN
Finland
12th
SOMPORN BOORANMOON
Sweden
13th
NEDRET CIFTCI
Turkey
up to 163 cm
1
Germany
2
MIRA AHOLA
Finland
3
AVA AHKAMI
Finland
4th
Poland
5th
YULIA GOMBOSH
Ukraine
6th
ANDREA POS
Serbia
7th
ISABELL WICKE
Germany
8th
LARISA GLAVINA
Croatia
9th
CASANDRA SERBAN-POPA
Hungary
10th
JEANETTE ENGERBY
Sweden
11th
DENISE AMELUNXEN
Liechtenstein
12th
KARI SOLLIED
Norway
13th
ANA BELEN PEINADO
Spain
14th
FLORA KERMARREC
France
up to 168 cm
1
Ukraine
2
SILVIA SILVESTER
Slovakia
3
HEIDI KOI
Norway
4th
ANASTASIIA HANZHA
Czech Republic
5th
LYNN STRASSER
Luxembourg
6th
JARI CRISTINA FLORINA
Romania
7th
MOA GUSTAFSSON
Sweden
8th
MICHAELA SOURKOVA
Czech Republic
9th
ELLEN AKESSON
Sweden
10th
Finland
11th
HANNA BATYNSKA
Ukraine
12th
Finland
13th
KRISTINA DRANICKAJA
Lithuania
14th
JULIA MARIA HOCHREITER
Austria
15th
OKSANA VAKULINA
Poland
over 168 cm
1
MICAELA SALVATI
Italy
2
YEVHENIIA SALVATI
Ukraine
4th
BARBORA SECKAROVA
Slovakia
5th
CHLOE OLIVE
France
6th
Croatia
7th
Finland
8th
ANASTASIYA VOSKRESENSKA
Ukraine
9th
MEGAN LLEWELLYN
Netherlands
10th
Macedonia
11th
Czech Republic
12th
LINDA BLANKEMEYER
Germany
13th
Finland
14th
LAIMA AMBRASAITE
Lithuania
15th
LUCIE COPPIN
France
overall
1
Ukraine
Women's Bikini-FitnessBeginner
1
SIIRI MANNERHEIMO
Finland
2
MOONA HIRVONEN
Finland
3
SONJA TROFIN
Finland
4th
PALINA STRYCZEK
Lithuania
5th
SISSI LAINE
Finland
6th
SANDRA KURTH
Germany
7th
SANDRA KRAEFT
Germany
8th
SABINE MULLER
Germany
9th
ANNA-LENNA GUTSMANN
Germany
10th
LAURA ISOAHO
Finland
11th
IRA KORHONEN
Finland
12th
CARINA VOSS
Germany
13th
ELENA KHLEBNIKOVA
Netherlands
14th
RENATA CERNAUSKE
Lithuania
15th
ELENA KULIKOVA
Netherlands
Juniors 16 - 20up to 160 cm
1
MOONA HIRVONEN
Finland
2
ARIANA MARIA TOPLICIANU
Romania
3
ZAIRA CALVO
Spain
4th
INCINUR CELIK
Turkey
5th
TUNDE SZOLCSANSZKY
Hungary
6th
IINA SALMINEN
Finland
7th
MATHILDE BLANC
France
8th
Romania
9th
AGATA SUSZKO
Poland
up to 166 cm
1
Romania
2
VIKTORIA DURICOVA
Slovakia
3
Hungary
4th
ANNIKA ABSALON
Estonia
5th
ALINA BOGDANOVA
Estonia
6th
CECILIA JAAKO
Finland
over 166 cm
1
SIIRI MANNERHEIMO
Finland
2
ALICA SVABIKOVA
Slovakia
3
VALERIA KOPAJEVA
Estonia
4th
EVELIN VESTERINEN
Estonia
5th
DAISI PADUMAE
Estonia
6th
NELI MANOLOVA
Bulgaria
7th
EMA LUKACOVA
Slovakia
8th
ELENA PETROVA
Bulgaria
9th
CLAUDIA NASTRUT
Romania
Juniors 21 - 23up to 160 cm
3
VIKTORIIA CHERNENKO
Ukraine
4th
PALINA STRYCZEK
Lithuania
5th
Germany
up to 166 cm
1
ZUZANNA JEDRZEJCZAK
Ireland
2
ALEKSANDRA KUBINSKA
Poland
3
Finland
4th
CHRISTINE HOLMEN
Norway
5th
IRA KORHONEN
Finland
6th
SANDRA KURTH
Germany
7th
MARTINA SEMANOVA
Slovakia
8th
IIDA JAASKELAINEN
Finland
9th
MANJOLA MORINA
Norway
10th
Belgium
11th
VENDELA ROSENGREN
Sweden
12th
KSENIJA TRETJAKOVA
Lithuania
13th
CARMEN KALJULA
Estonia
14th
NIKOLA PILAROVA
Czech Republic
15th
JANICA NGO
Finland
over 166 cm
1
LINN VON BAR
Sweden
2
Slovakia
3
KATERYNA POZHEVILOVA
Ukraine
4th
VERONIKA SKACELOVA
Czech Republic
5th
REGINA MANDRIKA
Latvia
6th
TEREZA KOVARIKOVA
Czech Republic
7th
MERLE KRAEFT
Germany
8th
Slovakia
9th
SONJA TROFIN
Finland
10th
DIANA WILDOVA
Slovakia
11th
RADOSTINA RADEVA
Bulgaria
12th
Finland
13th
SOFINA SHEVCHENKO
Ukraine
14th
XENIA BARAL
Germany
15th
LILLA CSASZTVAN
Hungary
Juniors overall
1
SIIRI MANNERHEIMO
Finland
Masters 35 - 39up to 164 cm
1
NONNA PROKOPJUK
Estonia
2
MARIA POPOVA
Estonia
3
VIRGINIA BLANCO
Spain
4th
NICOLE RUGGIERO
Germany
5th
CETTY AUSILIO
Italy
6th
ADELA STONOWSKA
Czech Republic
7th
WARALAK COE
Ireland
8th
ANNA KONOVALOVA
France
9th
VIVIEN SIMO
Hungary
over 164 cm
1
MARIIA SHEVCHENKO
Ukraine
2
GANNA PROKOPOVYCH
Ukraine
3
MARTINA GROMOVA
Slovakia
4th
RENATA CERNAUSKE
Lithuania
5th
PETRA CERNA
Czech Republic
6th
NETTA HYVONEN
Finland
7th
ELIZA OPREA
Romania
8th
MALIN MANSSON
Sweden
9th
ASTA GARLIAUSKAITE
Ireland
10th
JITKA ADLEROVA
Czech Republic
11th
LIISA HUNT
Estonia
12th
KRISTINA ISPRAVNIKOVA
France
13th
MARJORIITTA KAUPPINEN
Finland
14th
SANDRINE LECLERC
France
15th
ANNE-LISE KRNIC
France
Masters 40 - 44
2
LARISA STEFANIDOU
Cyprus
3
JASMIN ECKER
Spain
4th
SAIDA HRUSKOVA
Czech Republic
5th
JULIA KOPLIK
Germany
6th
EWELINA MUSIALOWSKA
Poland
7th
ALLA BEVZIUK
Italy
8th
RENATA ZAMASTILOVA
Slovakia
9th
MIROSLAVA ROMANOVA
Italy
10th
SIMONA KETURAKIENE
Lithuania
11th
YEVHENIIA DIMITRIU
Ukraine
12th
Spain
13th
ZUZANA SATMARYOVA
Slovakia
14th
PETRA SIMOVA
Czech Republic
15th
BIRGIT KOPF
Germany
Masters 45 +
1
OLGA BOLDUSIEVA
Ukraine
2
KSENIIA SKOROKHOD
Ukraine
3
MARJORIE PICARD
France
4th
Serbia
5th
GISLANE RODRIGUEZ
Spain
6th
VALENTINA MINCHEVA
Bulgaria
7th
HALA MICHALAK
Sweden
8th
Finland
9th
REETTA TOLVANEN
Finland
10th
CHOUHRA NOCTON
France
11th
NERINGA PAVILIONIENE
Lithuania
12th
CAMILLA ROSEN
Sweden
13th
TETTA HARKONEN
Finland
14th
FABIEN MARDON
France
15th
HENNA NIEMI
Finland
Masters overall
1
NONNA PROKOPJUK
Estonia
up to 158 cm
2
ALENA KUZMINA
Belgium
3
REHINA HRABOVENKO
Ukraine
4th
ZAIRA CALVO
Spain
5th
Romania
6th
France
7th
VIKTORIIA CHERNENKO
Ukraine
8th
NOORA PAUKKU
Finland
9th
ANAIS MOUCHON
France
10th
MARTYNA PIETRYSZYN
Poland
11th
MIA TRESNES
Norway
12th
ADELA STONOWSKA
Czech Republic
13th
AMONIA MAAR
Estonia
14th
ANGELICA OLSSON
Sweden
15th
IMOLA SUTO
Hungary
up to 160 cm
2
ARIANA MARIA TOPLICIANU
Romania
3
MOONA HIRVONEN
Finland
4th
Italy
5th
MONIKA VITARTE
Lithuania
6th
MARIA WALLDEN
Sweden
7th
JULIA RAHM
Germany
8th
PATRYCJA JASINSKA
Poland
9th
MAGDALENA SUWINSKA
Poland
10th
LAURA ISOAHO
Finland
11th
PALINA STRYCZEK
Lithuania
12th
ELERIN KAASIK
Estonia
13th
Germany
14th
PETRA SIMOVA
Czech Republic
15th
JEKATERINA STEPTSENKO
Estonia
up to 162 cm
1
NONNA PROKOPJUK
Estonia
2
Lithuania
3
Romania
4th
KATARZYNA PRZEPIORA
Poland
5th
Bulgaria
6th
VIKTORIA DURICOVA
Slovakia
7th
Czech Republic
8th
IIDA JAASKELAINEN
Finland
9th
Hungary
10th
DINA CHERNIEVA
Ukraine
11th
CHRISTINE HOLMEN
Norway
12th
Netherlands
13th
CLAIRE METAYER
France
14th
HELEN TAMM
Estonia
15th
CARMEN KALJULA
Estonia
up to 164 cm
2
Romania
3
NATALIA HRABARCHUK
Ukraine
4th
KSENIJA TRETJAKOVA
Lithuania
5th
MARTINA SEMANOVA
Slovakia
6th
MANJOLA MORINA
Norway
7th
Estonia
8th
MARIA POPOVA
Estonia
9th
WILMA BROGREN
Sweden
10th
Poland
11th
IRYNA HRABOVSKA
Ukraine
12th
LARISA STEFANIDOU
Cyprus
13th
ANNIKA ABSALON
Estonia
14th
WARALAK COE
Ireland
15th
ZAHIDE SANDAL
Spain
up to 166 cm
1
TARU PARTANEN
Finland
2
JANA STACHOVA
Slovakia
3
OLHA ODINA
Ukraine
4th
ZUZANNA JEDRZEJCZAK
Ireland
5th
Finland
6th
NATALI MARANGOU
Cyprus
7th
TSVETELINA SERAFIMOVA
Bulgaria
8th
France
9th
KATERYNA DIMOVA
Ukraine
10th
HANNA USKI
Finland
11th
Sweden
12th
EMMA HAFSI
France
13th
MALIN MANSSON
Sweden
14th
LENA AHRENDT
Germany
15th
VENDELA ROSENGREN
Sweden
up to 169 cm
1
Slovakia
2
SIIRI MANNERHEIMO
Finland
3
IOANA BARSAN
Romania
4th
ARINA GARSINA
Estonia
5th
Finland
6th
BENEDIKTE OLDERVOLL
Norway
7th
JASMIN ECKER
Spain
8th
KATERYNA POZHEVILOVA
Ukraine
9th
SOFIA AIELLO-TIKKA
Finland
10th
RADOSTINA RADEVA
Bulgaria
11th
GANNA PROKOPOVYCH
Ukraine
12th
ALINA ALISOVA
Ukraine
13th
JUSTYNA JASKO
Poland
14th
EMA LUKACOVA
Slovakia
15th
DEIMANTE SIAULYTE
Lithuania
up to 172 cm
1
Slovakia
2
DARYNA KUTSYRINA
Ukraine
3
VALERIA KOPAJEVA
Estonia
4th
Finland
5th
TEREZA KOVARIKOVA
Czech Republic
6th
ANHELINA SOHOKON
Ukraine
7th
LINNEA FLINK
Sweden
8th
BRETTE SLABKO
Estonia
9th
DIANA KOTLASOVA
Czech Republic
10th
EVELIN VESTERINEN
Estonia
11th
DIANA VINCZE
Romania
12th
NATALIIA KUZUB
Ukraine
13th
MATHILDE DE CARNE
France
14th
Poland
15th
ANNA WIJNGAARDEN
Netherlands
over 172 cm
1
LINN VON BAR
Sweden
2
SVITLANA NOVYTSKA
Ukraine
3
YEVGENIYA ONYSHCHENKO
Ukraine
4th
Ireland
5th
DIANA WILDOVA
Slovakia
6th
Ukraine
7th
MARIIA SHEVCHENKO
Ukraine
8th
REGINA MANDRIKA
Latvia
9th
IZABELA KUDLA
Poland
10th
SOFINA SHEVCHENKO
Ukraine
11th
Finland
12th
ALICA SVABIKOVA
Slovakia
13th
NATALIA GADZICKA
Poland
14th
SIMONA KETURAKIENE
Lithuania
15th
Spain
overall
1
Slovakia
Women's Fit-ModelMasters 35 +
1
DIANA SKUKAUSKE
Lithuania
2
JULIA KOGAN
Estonia
3
KRISTINA MICKIENE
Lithuania
4th
ADINA IVASCU
Romania
5th
JULIJA ZHEZHELA
Spain
6th
KRISTINA ISPRAVNIKOVA
France
7th
CHOUHRA NOCTON
France
8th
MERITXELL LLARGUES
Spain
9th
CAMILLA ROSEN
Sweden
10th
ANNE-LISE RABU
France
up to 160 cm
1
ARIANA MARIA TOPLICIANU
Romania
2
KRISTINA MICKIENE
Lithuania
3
MARTYNA PIETRYSZYN
Poland
4th
TUNDE SZOLCSANSZKY
Hungary
5th
SUPHASIRI JAASKELAINEN
Finland
6th
Estonia
7th
NINA GROMOVA
Spain
8th
VIRAG PENTEK-GYULAI
Hungary
9th
PATRYCJA JASINSKA
Poland
10th
Romania
up to 164 cm
1
IRYNA HRABOVSKA
Ukraine
2
DIANA SKUKAUSKE
Lithuania
3
DARIA BOIKO
Ukraine
4th
Romania
5th
BIRGIT REILI
Estonia
up to 168 cm
1
HANNA TUNIK
Ukraine
2
Romania
3
LILLA CSASZTVAN
Hungary
4th
JULIA KOGAN
Estonia
5th
KLEA AHEMTI
Albania
6th
MERITXELL LLARGUES
Spain
over 168 cm
1
REGINA MANDRIKA
Latvia
2
ANNA BEZRADNA
Ukraine
3
JELIZAVETA IVANOVA
Estonia
4th
NATALIA MARTYNENKO
Spain
5th
SIMONA KETURAKIENE
Lithuania
6th
JULIJA ZHEZHELA
Spain
7th
KRISTINA ISPRAVNIKOVA
France
overall
1
REGINA MANDRIKA
Latvia
Women's WellnessJuniors 16 - 20
1
SNEJANA GUTUE
Romania
2
MARIA OIEGAS
Romania
3
LAURA LAZAR
Hungary
4th
MINTTU MAKINEN
Finland
Juniors 21 - 23up to 163 cm
1
APOLINE LEDRU
France
2
TAMARA KAJLOVA
Slovakia
3
IDA WALLENIUS
Finland
4th
INES RICOY
Spain
5th
SINI TUOMI
Finland
over 163 cm
1
ANASTASIIA MARTYNOVA
Ukraine
2
LENA KAIN
Germany
3
ERICA MAKINEN
Finland
Juniors overall
1
ANASTASIIA MARTYNOVA
Ukraine
Masters 35 - 39
1
LIZA WICANDER
Sweden
3
MONIKA PAGOJE
Lithuania
4th
NATALIIA KORNIIUK
Czech Republic
5th
ANGELIKA PREJNA
United Kingdom
7th
ANNA ROPPONEN
Finland
8th
NIKOL VACEK MRSTNA
Czech Republic
9th
FLORINA COSTEA BIANCA
Romania
10th
NATHALIE GALETTO
France
11th
KARINA MILLERE
Latvia
12th
TATIANA TOGLUK
Finland
Masters 40 - 44
1
Czech Republic
2
Finland
3
EWELINA HRYNKIEWICZ-KUCYBALA
Ireland
4th
Finland
5th
LIDIJA DJUKINA
Latvia
6th
MARINA FERNANDES
Portugal
Masters 45 +
1
MARCELA KOTKOVA
Czech Republic
2
ISABELLE ABASSI-SITTING
France
3
MARIANNE KORVO
Finland
4th
Finland
5th
EREANE DE OLIVERA
France
6th
MARJO HAKOJARVI
Finland
7th
AGNETE HONKALA
Finland
Masters overall
1
LIZA WICANDER
Sweden
up to 158 cm
1
Czech Republic
2
ZEYNEP YILMAZ
Turkey
3
EWELINA HRYNKIEWICZ-KUCYBALA
Ireland
4th
LIDIJA DJUKINA
Latvia
5th
IDA WALLENIUS
Finland
6th
SARA RIENTO
Finland
up to 163 cm
2
OANA BELEA
Romania
4th
APOLINE LEDRU
France
5th
LIZA WICANDER
Sweden
6th
IDA SALMINEN
Finland
7th
ANAIS DELAFOSSE
France
8th
EVA HAVLENOVA
Czech Republic
9th
SINI TUOMI
Finland
10th
EVELINA LIND
Sweden
11th
ADRIENN CSEREI
Romania
12th
TAMARA KAJLOVA
Slovakia
13th
MATLEENA NISKANEN
Finland
14th
NATHALIE GALETTO
France
15th
LAURA BENDE
Hungary
up to 168 cm
1
ALINA ZINEVYCH
Ukraine
2
ANASTASIIA MARTYNOVA
Ukraine
3
MONIKA PAGOJE
Lithuania
4th
TEREZA ZISKOVA
Czech Republic
6th
HABIBA KARDOUDI
Netherlands
7th
FLORINA COSTEA BIANCA
Romania
8th
Finland
9th
Finland
10th
HANNA LAURILA
Finland
11th
MARINA FERNANDES
Portugal
over 168 cm
1
YULIIA HORNUSHKINA
Ukraine
2
LENA KAIN
Germany
3
NATALIIA KORNIIUK
Czech Republic
4th
Czech Republic
5th
ANGELIKA PREJNA
United Kingdom
6th
AKSANA TARASEVICH
Belarus
7th
YULIIA IZHUK
Portugal
8th
VERONIKA MAKAROVA
Estonia
9th
ANNA ROPPONEN
Finland
10th
JONNA HAKANPAA
Finland
11th
Finland
12th
KARINA MILLERE
Latvia
overall
Acrobatic FitnessJuniors 16 - 20up to 163 cm
1
OLIVIA HECKOVA
Slovakia
2
NATALIA BUGAJSKA
Poland
3
PAULINA BAJERLOVA
Slovakia
4th
FRUZSINA LENGYEL
Hungary
5th
HANNA POCSI
Hungary
6th
EDINA SOMAI
Romania
over 163 cm
1
Slovakia
2
Slovakia
3
LINDA TOMSITS
Hungary
4th
MARGIT KUUSE
Estonia
5th
VANESA HABANKOVA
Slovakia
6th
BOGLARKA GICZI
Hungary
7th
KADRI ESKOR
Estonia
8th
TUNDE VEGH
Hungary
9th
LILI BERZEKI
Hungary
Juniors 21 - 23
1
Slovakia
2
Hungary
3
CEMRE OLGUNCAYIR
Turkey
Juniors overall
1
Slovakia
up to 163 cm
1
OLIVIA HECKOVA
Slovakia
2
NATALIA BUGAJSKA
Poland
3
PAULINA BAJERLOVA
Slovakia
4th
HANNA POCSI
Hungary
5th
FRUZSINA LENGYEL
Hungary
6th
CAMILLA BERGSTROM
Finland
7th
EDINA SOMAI
Romania
8th
TAMARA VOROSHCHENKO
Ukraine
over 163 cm
1
Slovakia
2
Slovakia
3
Slovakia
4th
ANA-MARIJA ZUJOVIC
Serbia
5th
VANESA HABANKOVA
Slovakia
6th
Hungary
7th
Czech Republic
8th
TUNDE VEGH
Hungary
9th
KADRI ESKOR
Estonia
10th
ELLEN AKESSON
Sweden
11th
MARGIT KUUSE
Estonia
overall
1
Slovakia
Women's Artistic FitnessJuniors 16 - 23
1
VALERIA KOPAJEVA
Estonia
2
BRIGITTA KARIKO
Hungary
3
Finland
4th
EVELIN VESTERINEN
Estonia
5th
DANIELA PINKOVA
Slovakia
6th
Hungary
7th
Romania
8th
Slovakia
9th
ALEKSANDRA KUBINSKA
Poland
10th
AGATA SUSZKO
Poland
11th
Hungary
12th
RELLI AUFMUTH
Hungary
13th
ALINA BOGDANOVA
Estonia
14th
ESZTER HANNA PIROSKA
Hungary
15th
CLAUDIA NASTRUT
Romania
up to 163 cm
2
ALEKSANDRA KUBINSKA
Poland
3
Hungary
4th
AGATA SUSZKO
Poland
5th
Estonia
6th
TATJANA DUDASOVA
Estonia
7th
ESZTER HANNA PIROSKA
Hungary
up to 168 cm
1
Slovakia
2
Finland
3
CLAUDIA NASTRUT
Romania
4th
Hungary
over 168 cm
1
BRIGITTA KARIKO
Hungary
2
EVELIN VESTERINEN
Estonia
3
VALERIA KOPAJEVA
Estonia
4th
DANIELA PINKOVA
Slovakia
5th
RELLI AUFMUTH
Hungary
overall
1
Slovakia