2019 IFBB (Amateur) European Championships, Santa Susanna, Spain 5/1

Gender Division Category Sub-Category RESULTS
MaleMen’s BodybuildingJuniors 16 - 23
1
BARTOSZ ZIMNY
Poland
2
JULIUS GYULAI GAAL
Slovakia
3
Poland
4th
Lithuania
5th
Czech Republic
6th
Croatia
7th
France
8th
Serhii Maksymchuk
Ukraine
9th
Oguz Ersoz
Turkey
Masters 40 - 44up to 80 kg
1
Romania
2
MATS LJUNG
Sweden
3
CARLOS CARUANA
Malta
4th
DANIEL PRIEWISCH
Germany
5th
ISMAIL DIKMEN
Turkey
6th
CIHAN SUERMAN
Turkey
7th
HALUK YIĞIT
Turkey
up to 90 kg
2
ANDREI SYCHEV
Russia
3
GUILLERMO RODRÍGUEZ
Spain
4th
MARIO ALONSO
Spain
5th
RIFAT SIPAHIOGLU
Turkey
6th
DMITRII SHISHKIN
Russia
8th
VASILIY BURNASHOV
Russia
9th
Bulgaria
10th
RODRIGUE ALIDOR
France
over 90 kg
2
Czech Republic
3
BESART MAXHARRAJ
Serbia
4th
France
5th
SÜLEYMAN CANDA
Turkey
7th
PAVEL IVANOV
Russia
Masters 45 - 49up to 80 kg
1
HERMAN PYSARENKO
Ukraine
4th
Czech Republic
5th
HUSEYIN PISKEN
Turkey
over 80 kg
1
ALEKSEI TRONOV
Russia
2
ANDREY MOROZOV
Russia
3
Russia
5th
ALEH RYSHKEVICH
Belarus
6th
ROBERT WALLENTA
Germany
7th
PIOTR WIERZCHANOWSKI
Poland
8th
Denmark
9th
DARIUS ALESIUS
Ireland
10th
PIERRE CHARMASSON
France
Masters 50 - 54up to 80 kg
1
JENS SCHNEIDER
Germany
2
BARTOLOME PERALES
Spain
4th
Italy
5th
ONITA CARACUDA
Romania
6th
Germany
8th
EMIL KOPSÍK
Slovakia
9th
ABDELHADI ELMOUTARAJI
France
10th
UNSAL HEPBILDIKLER
Turkey
over 80 kg
1
JAN TOMASEK
Czech Republic
2
Netherlands
3
ALFREDO FERNANDEZ
Spain
4th
Germany
5th
IOSIF SAMIR
Spain
6th
FRANCESCO DI BELLA
Italy
7th
ERIC HOLBEIN
France
8th
HACI KOLUKIRIK
Turkey
Masters 55 +up to 75 kg
1
SIGURKARL ADALSTEINSSON
Iceland
2
KARL HEINZ TIEGEL
Germany
4th
PAUL MCCABE
Ireland
5th
DIETER BAUMANN
Germany
6th
JAROSLAV ULÍK
Slovakia
7th
MILAN BODLAK
Czech Republic
over 75 kg
1
ECKARDT HABELMANN
Germany
3
RAFAEL VERA DIAZ
Spain
4th
GIUSEPPE CALI
Malta
5th
Czech Republic
6th
JACKY GEREZ
France
7th
France
8th
JOHN DUNNE
Ireland
9th
DANILO BERTAZZO
Italy
Masters overall
wheelchair
1
JOAN SEGURA
Spain
up to 70 kg
1
HERMAN PYSARENKO
Ukraine
4th
ANDREI SIHONIN
Belarus
5th
Malta
6th
Azerbaijan
7th
MESUT ALA
Turkey
8th
Czech Republic
up to 75 kg
1
Luxembourg
2
MATIAS CELADES
Spain
3
ALEKSANDAR TODOROV
Bulgaria
4th
Croatia
5th
CARLOS CARUANA
Malta
6th
BENJAMIN ANTON
Germany
7th
MICKAEL TROTIN
France
8th
EMMET LONG
Ireland
9th
ZÜLFI KARAKÖSE
Turkey
10th
JEROME LETELLIER
France
up to 80 kg
1
MAXIMILIANO RODRIGUEZ
Spain
3
ENRIQUE CARDENAS
Spain
4th
STAVROS DIMITRIOV
Cyprus
5th
Azerbaijan
6th
Russia
7th
CEDRICK PELEGRIN
France
8th
Azerbaijan
9th
KORAY UCAR
Turkey
10th
ROMAIN VUILLET
France
up to 85 kg
1
MYKHAILO PAVLIUK
Ukraine
3
RODERICK THEUMA
Malta
4th
Lithuania
5th
CETIN ORNEK
Turkey
6th
Italy
7th
SAKIR KIZIL
Turkey
up to 90 kg
2
Ireland
3
FRANCK COLLINGRO
France
4th
ANDREI SYCHEV
Russia
5th
Azerbaijan
6th
DENIS KNIAZEV
Russia
7th
ANDRII KHABRENKO
Ukraine
8th
France
9th
RIFAT SIPAHIOGLU
Turkey
10th
MARC ANDRE LEBOURG
France
up to 95 kg
1
VLADIMIR BELIAEV
Russia
2
SERGIO DUFORT
Spain
4th
Denmark
5th
France
6th
XHEVAT ASLLANI
Serbia
up to 100 kg
2
BARTOSZ ZIMNY
Poland
3
JUAN DE DIOS ROMERO
Spain
4th
EGZON HYSENI
Serbia
5th
YOUSSEF ASMAR
Sweden
6th
Russia
7th
LEON BERISHA
Serbia
8th
ALEKS KIROV
Bulgaria
9th
OGUZ AYDEMIR
Turkey
10th
Macedonia
over 100 kg
2
ALEKSEI TRONOV
Russia
3
Poland
5th
BESART MAXHARRAJ
Serbia
6th
SERGEI AGUNOVICH
Belarus
7th
Poland
8th
DARIUS JANUSAUSKAS
Lithuania
9th
Lithuania
10th
SÜLEYMAN CANDA
Turkey
overall
1
VLADIMIR BELIAEV
Russia
Games Classic Bodybuildingup to 175 cm
1
JOSE TERCERO
Spain
2
DRAGOS ENUTA
Romania
3
VICTOR NASTASE
Belgium
4th
Belgium
5th
Slovakia
6th
Lithuania
7th
Romania
over 175 cm
1
Czech Republic
2
ALBERTO PROL
Spain
3
Hungary
5th
Estonia
6th
Bosnia and Herzegovina
7th
KRISTIAN MESKO
Slovakia
8th
Croatia
9th
Belgium
overall
1
Czech Republic
Classic BodybuildingMasters 40 - 44
1
Czech Republic
2
ALVARO ORDONEZ
Spain
3
JUAN RODRIGUEZ (1)
Spain
4th
MIROSLAV DOPIRAK
Czech Republic
5th
BOHUMIL SEVC
Czech Republic
6th
Germany
7th
FREDRIK STRÖM
Sweden
9th
HENRI VAARALA
Finland
10th
Ireland
Masters 45 - 49
1
United States
3
AAPO KILPELÄINEN
Finland
4th
SUKRU AYDIN
Turkey
5th
DENIS CAZILLAC
France
Masters 50 +
1
ANDRE THESEN
Norway
2
Finland
3
United States
4th
ROMAN LAEBER
Switzerland
5th
NICOLAS GUILHAUME
Swaziland
6th
IBRAHIM CUMALI
Turkey
7th
DESMOND DALY
Ireland
8th
ALAIN MUZY
France
Masters overall
1
ANDRE THESEN
Norway
up to 171 cm
1
BOGDAN FARKAS
Romania
2
COSMIN-CRISTIAN IANCU
Romania
3
FARHAD GULIYEV
Azerbaijan
4th
Slovakia
5th
France
6th
TOMASZ LASZKO
Poland
7th
Finland
8th
OLEKSANDR SIRENKO
Ukraine
9th
France
up to 175 cm
1
JOSE-MARIA GOMEZ
Spain
2
RUI GENETO
Portugal
3
ALVARO SAUCA
Spain
4th
OLEKSII PAVLOV
Ukraine
5th
FLORIAN TORRES
France
6th
Poland
7th
AAPO KILPELÄINEN
Finland
up to 180 cm
1
BADER MILOUDI
Malta
2
BORJA SERNA
Spain
3
Serbia
4th
YAMIL CALVO
Spain
5th
ALEKSANDR TARASEVSKIJ
Ireland
6th
France
7th
VLADIMIR MATSIEVSKIY
Russia
8th
DMYTRO KOROTYCH
Ukraine
9th
DAVID OURMIAH
France
10th
BRUNO BORGES
Ireland
over 180 cm
1
DAMIAN KUFFEL
Poland
2
ALEXEY SYURTUKOV
Russia
3
AUDRIUS PETRENAS
Lithuania
4th
FRANCISCO GALVAN TORRES
Spain
5th
EHSAN SALEHINYA
Netherlands
6th
DANIEL WESTERLUND
Sweden
7th
DMITRII FILIPCHENKO
Russia
8th
IGOR SIKORA
Serbia
9th
ANDREJ MARKOVIC
Slovakia
10th
TOBIAS KEMPE
Sweden
overall
1
DAMIAN KUFFEL
Poland
Men's PhysiqueJuniors 16 - 23up to 174 cm
1
ALBERTO SANCHEZ (SPAIN)
Spain
2
YAROSLAV KONONENKO
Ukraine
3
Denmark
4th
CRISTIAN DE HORNA
Spain
5th
ALEKSI KIVISTO
Finland
6th
ANTONÍN VU
Czech Republic
7th
TOMISLAV JANKO
Croatia
8th
BEKIR TON
Turkey
over 174 cm
1
BARTOSZ BARTKOSKI
Poland
2
Slovakia
3
ISRAEL TSHIBANGU
Sweden
4th
ALEXANDRU IORDAN
Romania
5th
ANDREA SCHIAVO
Italy
6th
DANIEL POSTOLOV
Bulgaria
7th
MARCEL KOVACEVIC
Croatia
8th
Hungary
9th
RYAN KIALA
Luxembourg
overall
1
ALBERTO SANCHEZ (SPAIN)
Spain
Masters 40 - 44
1
Denmark
2
EDUARDO DA SILVA
Norway
3
TAYFUN GUNGOR
Turkey
4th
NORBERTO BENITEZ
Spain
5th
FRANCISCO ROCHA
United Kingdom
6th
VICTOR POPA
Romania
7th
CAN PALA
Turkey
8th
Czech Republic
9th
Czech Republic
10th
AKIM LOCHIN
France
Masters 45 +
1
Denmark
4th
YANNICK SOLLIER
France
6th
Czech Republic
7th
PIOTR ZIELINSKI
Poland
8th
MANUEL FIEVRE
France
9th
YENER MERAL
Turkey
10th
JOCHEN KRETZ
Germany
Masters overall
1
Denmark
up to 170 cm
1
Norway
2
Russia
3
Denmark
5th
SEBASTIAN JANSSON
Sweden
6th
Portugal
7th
SAID HOSSEINI
Finland
8th
Poland
9th
NURI IGCIOGLU
Turkey
up to 173 cm
1
Poland
2
Romania
4th
Ukraine
5th
Turkey
6th
ABDEL YACOUBOU
France
7th
ARNAUD SCHREIBER
France
8th
KISHAN PATEL
United Kingdom
9th
Malta
10th
EYUP SAHIN
Turkey
up to 176 cm
1
BARTOSZ BARTKOSKI
Poland
2
JOSE-LUIS PRIETO
Spain
3
SIMON STAAF
Sweden
4th
Poland
5th
DOGUSCAN OZKAN
Turkey
6th
Italy
7th
Romania
8th
Azerbaijan
9th
AMRO AL-ZOUBI
Ukraine
10th
ANDREA SCHIAVO
Italy
up to 179 cm
1
DANIEL BAUMANN
Denmark
2
AHMET KARA
Turkey
3
AKO MENSAH
Germany
4th
PIOTR ZIELINSKI
Poland
5th
Ukraine
6th
ADRIJAN MARUSIC
Croatia
7th
NELSON LIZARDO
Luxembourg
8th
CHRISTIAN HEIMERDINGER
Germany
9th
Czech Republic
10th
NOVAK NOVAK
Czech Republic
up to 182 cm
1
OLEG DANYSH
Ukraine
2
VLADISLAV ALEKSEEV
Russia
4th
DEJAN VOLODER
Serbia
5th
ANDREY PYLAEV
Russia
6th
Lithuania
7th
JUAN CARRO
Spain
8th
Ireland
9th
Norway
10th
Ukraine
over 182 cm
1
YEVGENIY NIKITENKO
Ukraine
2
SIDY POUYE
Spain
3
ANDREAS TROENNES
Norway
5th
ABDOU NDIAYE
France
6th
Hungary
7th
France
8th
Estonia
9th
Norway
10th
Serbia
overall
1
Norway
Muscular Men's Physique
1
YAROMYR MAKOVIICHUK
Ukraine
2
Denmark
4th
OLEKSANDR NIKOLAICHUK
Ukraine
5th
MANUEL PIEDRAFITA ASENSIO
Spain
6th
France
8th
ARSLAN GULIYEV
Azerbaijan
9th
DAWID JEDRZEJEWSKI
Ireland
10th
MADJID OULMI
France
Men's Classic PhysiqueMasters
1
ALEKSANDER BARBASHIN
Russia
2
DRAŽEN SALOPEK
Croatia
3
ANDRZEJ HURYSZ
Poland
4th
BOGDAN NOWAKOWSKI
Poland
5th
MARIAN JANKOVCIN
Czech Republic
6th
ALEXANDER MOROZOV
Russia
up to 171 cm
3
FABIEN VIDAL ALVAREZ
France
4th
Slovakia
5th
OMAR AL-HAYANI
France
6th
ABDEL DJEBBAR
France
up to 175 cm
1
Luxembourg
2
YURII ZYMOHLIAD
Ukraine
3
DMITRII TITOV
Russia
5th
ANTONIO ENEA
Italy
over 175 cm
2
Lithuania
4th
Finland
5th
DRAŽEN SALOPEK
Croatia
6th
GORAN RADMILOVIC
Croatia
7th
MANU PARRA
Spain
8th
MAHMOUD SHARSHAR
Malta
9th
NADIM HASANOV
Azerbaijan
10th
MARIAN JANKOVCIN
Czech Republic
overall
1
Luxembourg
Men's Fitness
1
MICHAL BARBIER
Slovakia
2
ROMAN HAISHUK
Ukraine
3
BOGDAN CRISTEA
Romania
4th
DOMINIK JEWIAK
Poland
5th
ONDREJ SAGNER
Spain
6th
Portugal
7th
MEHMET OZDEMI
Turkey
8th
DERIN UYGUR
Turkey
Juniors
1
MICHAL BARBIER
Slovakia
2
DOMINIK JEWIAK
Poland
3
MEHMET OZDEMI
Turkey
4th
DERIN UYGUR
Turkey
FemaleWomen’s PhysiqueMasters 35 +
1
ELENA LAZAREVA
Russia
2
BEATRIZ GOMEZ
Spain
3
MARYNA MELCHENKO
Ukraine
4th
Czech Republic
5th
Italy
6th
AGNIESZKA ZEMBRON CHUDZICKA
Poland
7th
Ireland
8th
LAURE GAILLARD
France
9th
SHERICA DOUGLAS
Norway
10th
ALDA HAUKSDOTTIR
Iceland
up to 163 cm
1
MINA-SOFIA MAHZOON
Sweden
2
ALEKSANDRA GATSKO
Russia
3
ELENA LAZAREVA
Russia
4th
POLINA TYRINA
Russia
5th
ANDRIJANA DABIC
Austria
6th
MARYNA MELCHENKO
Ukraine
7th
EVELINA ZIOGIENE
Lithuania
8th
SHERICA DOUGLAS
Norway
over 163 cm
1
VIKTORIIA POHRIBNIAK
Ukraine
2
LIUBOV POPOVA
Ukraine
3
BEÁTA HARCOS
Hungary
4th
Netherlands
5th
Finland
6th
Italy
7th
ISIL AKTAN
Turkey
8th
Ireland
overall
1
VIKTORIIA POHRIBNIAK
Ukraine
Women's BodyfitnessJuniors
1
Slovakia
2
Slovakia
3
Slovakia
4th
CHARMAINE JONGENEEL
Netherlands
5th
MARKETA KRETSCHOVA
Czech Republic
6th
Finland
7th
Finland
8th
Norfolk Island
9th
NATHALIE LAMBRECHTS
Romania
10th
RALUCA MAN
Romania
Masters 35 - 39
1
OLHA SHUROVA
Ukraine
3
Finland
4th
SVETLANA SAPUNOVA
Russia
5th
POLINA KONOVALENKO
Russia
6th
DIANA PETRY
Germany
7th
Russia
8th
Finland
9th
ELENA ORDONEZ MENDEZ
Spain
10th
Finland
Masters 40 - 44
1
ARTI LOPES
Norway
2
DJEINI DOUMBIA
Belgium
3
ELEONORE ERIKSSON
Sweden
4th
Finland
5th
TATIANA BOCHAROVA
Russia
6th
NOORA KORPELA
Finland
7th
ZUZANA BENKOVA
Slovakia
8th
OZLEM TEMEL
Turkey
9th
FRANZISKA DONATH
Germany
Masters 45 +
2
Finland
3
LOUANE ROSSI
Swaziland
4th
Finland
5th
Estonia
6th
VICTORIA HERNANDEZ (SPAIN)
Spain
7th
Russia
8th
MARYNA YERSHOVA
Ukraine
9th
DANICA ANASTASIJEVIC-CHRISTENSEN
Macedonia
10th
PETRA SALONEN
Finland
Masters overall
1
OLHA SHUROVA
Ukraine
up to 158 cm
1
OLGA LUTSENKO
Russia
2
KARINA SHCHERBAK
Russia
3
KRISTINA SIVOKHINA
Russia
4th
DANIELA MARTINESCU
Romania
5th
TETIANA DAVIDENKO
Ukraine
6th
Finland
7th
ALEXANDRA LJUNG
Sweden
9th
LEANNE BARRETT
Ireland
10th
Norway
up to 163 cm
1
FILIPA SANTOS
Portugal
2
Slovakia
3
Finland
4th
ANASTASIIA SIVAKOVA
Russia
5th
Finland
6th
ANITA BLAZEVIC
Croatia
7th
Netherlands
8th
ARTI LOPES
Norway
9th
Poland
10th
ALEXANDRA COZMA
Romania
up to 168 cm
1
IULIIA KAZAKOVTCEVA
Russia
2
OLHA SHUROVA
Ukraine
4th
EKATERINA PETROVA
Russia
5th
Slovakia
6th
Slovakia
7th
Slovakia
8th
LIUDMILA MAKAROVA
Russia
9th
Finland
10th
Estonia
over 168 cm
1
Ukraine
2
Finland
4th
Ukraine
5th
VERA KOROLEVA
Russia
6th
Lithuania
7th
BETINA SORENSEN
Denmark
8th
ANAIS MICHALSKA
France
9th
ELIISE PETERSON
Estonia
10th
POLINA KONOVALENKO
Russia
overall
1
IULIIA KAZAKOVTCEVA
Russia
Women's Bikini-FitnessJuniors 16 - 20
2
YANA SEMENOVA
Russia
3
NATALIA SHKOLOVA
Russia
4th
VANESSA SKIBINSKA
Poland
5th
Hungary
6th
Finland
7th
MICHAELA DUBEKOVA
Slovakia
8th
Czech Republic
9th
ALYSON TAULEGNE
France
10th
Slovakia
11th
PATRICIA NICULAE
Romania
Juniors 21 - 23up to 160 cm
1
Russia
3
ARIDA MURU
Estonia
4th
ELIN ALMARE
Sweden
5th
ALINA VORONOVA
Russia
6th
NELLI PIETILA
Finland
7th
ADELA UHROVA
Czech Republic
8th
ANNA SCHUSTER
Germany
9th
LEA MEDJADJ
France
up to 166 cm
2
POLINA RYBAKOVA
Russia
3
OLEKSANDRA SUMANIEIEVA
Ukraine
4th
Finland
5th
JANA STACHOVA
Slovakia
6th
MARIIA TISHKOVA
Russia
7th
Iceland
8th
Czech Republic
9th
BIANCA HURBAN
Romania
10th
Germany
over 166 cm
1
ANHELINA SOHOKON
Ukraine
3
Germany
4th
IULIIA GOLOBORODKO
Russia
5th
Czech Republic
6th
MICHAELA PANCUSKOVA
Slovakia
7th
Norway
8th
DENISA KNAPERKOVA
Slovakia
9th
Germany
10th
SARA LAZARO
Spain
Juniorsoverall
1
Russia
Masters 35 - 39up to 164 cm
2
Poland
3
IRINA COSTEVA
Russia
5th
ELENA BARTKOVA
Russia
6th
NORMA VALLIS COMPANY
Denmark
7th
ELLEN TULLINEN
Finland
8th
RELIKA MERILAI
Estonia
9th
Portugal
10th
ANDREA RUIZ
Spain
over 164 cm
1
ELENA TEMNIKOVA
Russia
3
MARTINA KURKOVA
Czech Republic
4th
Russia
5th
Russia
6th
LARISA ZAMYSHLIAEVA
Russia
7th
Russia
8th
ALLA VYNOGRADOVA
Ukraine
9th
United Kingdom
10th
RITA DEKANY
Hungary
Masters 40 - 44
1
Russia
2
MERVI KUORILEHTO
Finland
3
LILIIA BONDARENKO
Ukraine
5th
DZINA STRALKOVA
Belarus
6th
SVETLANA SHIDLOVSKAYA
Russia
7th
MARINA KASINOPOULO
Cyprus
8th
ELENA LUKINA
Spain
9th
ZUZANA SATMARYOVA
Slovakia
10th
Finland
11th
Latvia
Masters 45 +
1
ANNA PROKHOROVA
Russia
2
KATERINA KOCH
Germany
3
ALLA PETROVA
Spain
4th
Finland
5th
Czech Republic
6th
Finland
7th
Finland
8th
Belgium
9th
BARBARA TOUCHAIS
France
10th
Croatia
Masters overall
1
ELENA TEMNIKOVA
Russia
up to 158 cm
1
Russia
3
IRINA AGADZHANOVA
Russia
4th
RENUKA SANKAR
Netherlands
5th
VALERIIA IARINTSEVA
Russia
6th
JESSICA LOPEZ (SWEDEN)
Sweden
7th
IRINA KUDRINSKAIA
Russia
8th
MARIIA BURLAKA
Ukraine
9th
DARYA KAIHARODAVA
Belarus
10th
Norway
up to 163 cm
up to 160 cm
1
ANASTASIIA GEKOVA
Russia
2
ALINA VORONOVA
Russia
4th
LINA BEJARNO REAL
Spain
5th
MARGUSH MINASIAN
Russia
6th
Ireland
7th
SOFIIA MAIBORODA
Ukraine
8th
ANNA MIGALE
Germany
9th
Russia
10th
ARIDA MURU
Estonia
up to 162 cm
1
ELENA PUGACHEVA
Russia
3
NATALIIA BERSHEDA
Ukraine
4th
POLINA RYBAKOVA
Russia
5th
MERVI KUORILEHTO
Finland
6th
IRINA TOMAS
Russia
7th
JACQUES FREDERIQUE
France
8th
KARYNA ANDRIUSHCHENKO
Ukraine
9th
Poland
10th
LILIIA BONDARENKO
Ukraine
up to 164 cm
1
IULIIA SHESTAKOVA
Russia
2
OLEKSANDRA SUMANIEIEVA
Ukraine
3
ANTONINA SMIRNOVA
Russia
4th
IEVGENIIA FILONENKO
Ukraine
5th
KATARZYNA OLESKIEWICZ–SZUBA
Poland
6th
ANNA SHOROKINA
Spain
8th
IRYNA ROGOVA
Ukraine
9th
Russia
10th
UILIIA NIKIFOROVA
Russia
up to 166 cm
1
KATERYNA STOIANOVA
Ukraine
2
OLESIA KOBELEVA
Russia
3
Finland
4th
MARIIA EVGENEVA
Russia
5th
ANNA FEDOROVA
Estonia
6th
OLENA SERBINENKO
Ukraine
7th
NATALIA SHKOLOVA
Russia
8th
ALLA VYNOGRADOVA
Ukraine
9th
Poland
up to 169 cm
1
Lithuania
3
ANNA PETROVSKA
Ukraine
4th
AGNE KIVISELG
Estonia
5th
Czech Republic
6th
Norway
7th
Poland
8th
ELENA MOSINA
Russia
9th
NATALIA KONIAKHINA
Russia
10th
EKATERINA ALISOVA
Russia
up to 172 cm
1
ELENA TEMNIKOVA
Russia
3
ZLATA ZHIKHAREVA
Russia
4th
France
5th
ALLA DANILOVA
Russia
6th
Latvia
7th
Portugal
8th
Poland
9th
VERONIKA KOSHKINA
Russia
10th
Germany
over 172 cm
2
EKATERINA SEMENOVA
Russia
3
SVETLANA BELIAEVA
Russia
4th
Finland
5th
TATIANA RODIONOVA
Russia
6th
ANHELINA SOHOKON
Ukraine
7th
ASIA KAUKAITE
Lithuania
8th
MARION AUDOUIN
France
9th
MICHAELA PANCUSKOVA
Slovakia
10th
YANA SEMENOVA
Russia
overall
Women’s FitnessJuniors 16 - 20up to 163 cm
2
MICHAELA PAVLEOVA
Slovakia
3
VERONIKA POSENKO
Ukraine
4th
OLEKSANDRA HRYNKOVA
Ukraine
5th
Poland
6th
Czech Republic
7th
SZABINA KOSZTOLNI
Hungary
8th
NURCIN KAYA
Turkey
over 163 cm
1
Slovakia
2
EMILIA PEKALA
Poland
3
Hungary
4th
Slovakia
5th
Hungary
6th
MARYINA HONCHARENKO
Ukraine
7th
Hungary
8th
SZIMONETTA JANTYIK
Hungary
Juniors 21 - 23
3
Finland
4th
DOROTTYA AGOSTON
Hungary
5th
AMALIA MALI
Romania
6th
Hungary
7th
LILI SZABO
Hungary
Juniorsoverall
up to 163 cm
1
MICHAELA PAVLEOVA
Slovakia
4th
Estonia
5th
OLEKSANDRA TARASOVA
Ukraine
6th
DELIA LACATARU
Romania
7th
DOROTTYA AGOSTON
Hungary
8th
Finland
9th
GEORGIANA PADURE
Romania
10th
ELENA KRAHMALEVA
Russia
11th
OLEKSANDRA HRYNKOVA
Ukraine
12th
Hungary
13th
ANNA RUDNITSKAIA
Russia
14th
SUSANA VENTURA
Portugal
over 163 cm
1
Slovakia
2
Hungary
3
MARYINA HONCHARENKO
Ukraine
4th
Slovakia
5th
OLGA DEMCHUK
Russia
6th
ANA-MARIJA ZUJOVIC
Serbia
7th
AMALIA MALI
Romania
8th
Hungary
overall
1
MICHAELA PAVLEOVA
Slovakia
Women's Wellness-FitnessJuniors
2
MELANIE FAVRE
France
3
Czech Republic
4th
Czech Republic
5th
Finland
Masters
1
TATIANA EREMINA
Russia
up to 158 cm
1
DAGMARA DOMINICZAK
Poland
2
Germany
3
CAROLINE ASPENSKOG
Sweden
4th
GILLIANE BANCE
France
5th
Belgium
6th
Denmark
up to 163 cm
2
DARIA KAPITOVA
Russia
3
Finland
4th
Czech Republic
5th
NATALIIA MINAILOVA
Ukraine
6th
STEFANIE GRIFFIN
United Kingdom
7th
KIMBERLEY BORG
Malta
8th
CHRYSTELLE POUSSE
France
up to 168 cm
2
VIKTORIIA SHCHERBAKOVA
Ukraine
3
ELENA KAPITONOVA
Russia
4th
MARIA GONGORA
Spain
5th
KATERYNA CHERNIEI
Ukraine
6th
DOROTA SZWEDA
Poland
7th
NATALIA LAVRUKHINA
Russia
8th
LAURA BENASQUES BORAU
Spain
9th
Germany
10th
MARTA BRZEZINSKA
Poland
over 168 cm
1
Croatia
2
TATIANA EREMINA
Russia
3
Serbia
4th
Czech Republic
5th
ANNA ROPPONEN
Finland
6th
SIMGE TOPCU
Turkey
overall