2015 NPC North American Championships, Pittsburgh, Pennsylvania, United States 9/3

Gender Division Category Sub-Category RESULTS
MaleMen’s BodybuildingBantamweight
1
WAYNE HUGAR
United States
2
DANNY WELLS
United States
3
United States
Lightweight
1
ISREAL RIES LEON
United States
2
United States
3
ANTHONY ADDEO
United States
Welterweight
1
TOM BOWERMAN
United States
2
United States
3
JAIME GARDNER
United States
4th
GABRIEL WYANT
United States
5th
United States
6th
DAVID SAMPERIE
United States
Middleweight
1
United Kingdom
2
United States
3
United States
4th
United States
5th
MARCO ANTONIO ORTEGA RAFAY
Mexico
6th
United States
7th
United States
8th
DAVID MILLAN LARA
United States
9th
NATHAN GLASER
United States
10th
United States
12th
BAXTER GREENE
United States
13th
United States
14th
JOSEPH (JOEY) MOBAREKI
United States
15th
JEREMY SIMS
United States
Light-Heavyweight
1
United States
2
United States
3
United States
4th
JUSTIN L. RAYNER
United States
5th
United States
6th
United States
7th
United States
8th
United States
9th
United States
10th
BACHIR ABOUJAOUDE
United States
11th
United States
12th
unknown name
United States
13th
United States
14th
JACOB WILCZYNSKI
United States
15th
JONATHAN WEISS
United States
Heavyweight
1
United States
2
United States
3
TODD WHITTING
United States
4th
JACK SULLIVAN
United States
5th
JOE THOMAS
United States
6th
United States
7th
CHRIS HAVEKOST
United States
8th
United States
9th
ANTHONY CAPORASO
United States
10th
TREVES JONES
United States
11th
United Arab Emirates
12th
United States
13th
KYLE GOFF
United States
14th
United States
15th
Palestine
Super-Heavyweight
1
United States
2
DANIEL (DAN) NEWMIRE
United States
3
United States
4th
Dominican Republic
5th
JASON JANOV
United States
6th
United States
7th
United States
8th
ZACH MERKEL
United States
9th
ANTHONY TENUTA
United States
10th
ALEXEY FORAK
United States
11th
MATTHEW PUGLIA
United States
12th
RONALD SARGEANT
United States
13th
ELIAS MANUEL GUTIERREZ
Mexico
14th
United States
15th
United States
overall
1
United States
Masters 35 +Bantamweight
1
TROY DURBIN
United States
Lightweight
1
United States
2
MANUEL LARA
United States
3
EDUARDO JIMENEZ RAFAEL
United States
Welterweight
1
JAIME GARDNER
United States
Middleweight
1
United States
2
FRANKLIN ECKARD
United States
4th
BAXTER GREENE
United States
5th
JOSEPH (JOEY) MOBAREKI
United States
6th
RAYMOND PADILLA
United States
7th
ROBERT CHAN
United States
8th
RICKY VILLARREAL
United States
Light-Heavyweight
1
COREY HENDERSON
United States
2
BRYAN BARTH
United States
3
United States
4th
United States
5th
United States
6th
JONATHAN WEISS
United States
7th
JOHNATHAN BRADLEY
United States
8th
VICTOR JOELRED CANE
United States
9th
DARNELL JONES
United States
10th
NEDZAD SACIPOVIC
United States
11th
LEVI BENITIZ
United States
12th
BACHIR ABOUJAOUDE
United States
13th
MARK ST ARNAUD
Canada
14th
ENRIQUE GONZALEZ
United States
15th
IVAN MERAZ
United States
Heavyweight
1
United States
2
United States
3
United States
4th
JOE THOMAS
United States
5th
CHRIS HAVEKOST
United States
6th
United States
7th
United States
8th
MARCUS PERRY
United States
9th
United States
10th
JESSE DEAN
United States
11th
MICHAEL BAREFIELD
United States
12th
KEITH BROWN
United States
13th
RONALD LOPEZ
United States
14th
JEREMY MISKINIS
Canada
15th
GARY RONNING
United States
Super-Heavyweight
1
United States
2
DANIEL (DAN) NEWMIRE
United States
3
DALE SMITH
United States
4th
JEFF JOHNSON
United States
5th
KIP CHONG BROWN
Canada
6th
ALEXEY FORAK
United States
7th
ANTHONY TENUTA
United States
8th
United States
9th
RONALD SARGEANT
United States
10th
United States
11th
United States
12th
ADAM WEIDEL
United States
13th
DENNIS MARTINEZ
Venezuela
14th
HASANI GOMEZ
United States
15th
GARRETT HALL
United States
overall
1
United States
Masters 40 +Bantamweight
1
TROY DURBIN
United States
2
WAYNE HUGAR
United States
3
United States
Lightweight
1
STEVE OLSON
Canada
Welterweight
1
JAIME GARDNER
United States
2
ALEJANDRO URBINA
United States
3
United States
4th
United States
Middleweight
1
DAVID MILLAN
United States
2
BAXTER GREENE
United States
3
ROBERT KREIDER
United States
4th
JOSEPH (JOEY) MOBAREKI
United States
Light-Heavyweight
1
COREY HENDERSON
United States
2
CHAD KERR
Canada
4th
JOHNATHAN PRICE
United States
5th
ROBERTO ROBLES
United States
6th
LONIE BLANSIT
United States
7th
ART FISHER
United States
Heavyweight
1
United States
2
United States
3
JOE THOMAS
United States
4th
United States
5th
SIDNEY MCTHOMAS
United States
6th
CHRIS HAVEKOST
United States
7th
United States
8th
MANDUS BUCKLE
United States
9th
United States
10th
JEREMY MISKINIS
Canada
11th
Canada
12th
JOHNATHAN JOHNSON (OLDER BLK)
United States
13th
FARSHA JONES
United States
14th
MICHAEL BAREFIELD
United States
15th
ABDUL GIBBS
United States
Super-Heavyweight
1
DALE SMITH
United States
2
JEFF JOHNSON
United States
3
United States
4th
KIP CHONG BROWN
Canada
5th
RONALD SARGEANT
United States
6th
MATTHEW PUGLIA
United States
7th
United States
8th
United States
9th
CHRIS OSMENT
United States
10th
DUANE ELLIS
United States
11th
ADAM WEIDEL
United States
overall
1
United States
Masters 50 +Bantamweight
1
WAYNE HUGAR
United States
2
R.D. NOREN
United States
3
DANNY WELLS
United States
4th
BRADLEY JOHNSON
United States
5th
ROGER GODSEY
United States
Welterweight
1
Canada
2
THOMAS JOHNSON
United States
3
GARY COONROD
United States
Middleweight
1
HANS VANDERGRONDEN
United States
2
ROCKY NEHK
United States
3
JOSEPH SOLINSKI
United States
4th
CURTIS MITCHELL
United States
5th
TIM ANDERSON
United States
6th
PANCHI GILARDO
United States
7th
RONNIE ALDRICH
United States
Light-Heavyweight
1
OSIRIS WA
United States
2
JOE MUNICH
United States
3
DANNY WIEGAND
United States
4th
ODIS MCCULLOUGH
United States
5th
JOHN COLE
United States
6th
PAUL SOUTHERN
United States
7th
DONNIE WHETSTONE
United States
8th
JIM REYES
United States
9th
United States
10th
STEVEN KORNFELD
United States
11th
CHRIS KLEFEKER
United States
12th
SAMUEL P BRAMBLETT
United States
13th
BERNIE MOCKLER
Canada
14th
BILL PLISKA
United States
15th
KARL DAVIS
United States
Heavyweight
1
United States
2
United States
3
TAB HUNTER
United States
4th
HOWARD BELL
United States
5th
DARCY RASH
Canada
Super-Heavyweight
1
MICHAEL MOLLAHAN
United States
2
MICHAEL SUDDUTH
United States
3
RANDY SEBASTIAN
United States
4th
DONALD (DON) SMITH
United States
5th
STEVE WEBSTER
United States
6th
KAMUELA T. CHUN
United States
7th
JAMES VANDERVEST
United States
overall
1
United States
Masters 60 +Middleweight
1
BOB SANTORE
United States
2
MAURICE LEVY
Canada
3
ROB GODWIN
United States
4th
RON BROWN
Canada
Light-Heavyweight
1
JACK FRIEND
United States
2
GREGG HARTLEY
United States
3
JOHN KEMPKA
United States
Heavyweight
1
United States
2
TOM DOYLE
United States
3
DONALD (DON) SMITH
United States
overall
1
United States
Men's Physiqueclass A
1
JOSEPH GUILLORY
United States
2
RONSON LEE
United States
3
THANH TRAN (MALE)
United States
4th
JAYSON RUZ
United States
5th
MOE ARSALAN
United States
6th
United States
7th
RIGOBERTO RAMOS LAGUNES
Mexico
8th
United States
9th
NATHANIEL CREARY
United States
10th
MARTIN TATAW
United States
11th
United States
12th
JOHNNY HO
United States
13th
United States
14th
LUIS GOMEZ (2)
United States
15th
Puerto Rico
class B
1
CHRIS FREEMAN
United States
2
MATTHEW JULIAN MANALO
United States
3
United States
4th
United States
5th
United States
6th
United States
7th
United States
8th
Sierra Leone
9th
United States
10th
unknown name
United States
11th
LORNE TALLEY
United States
12th
OMAR IBRAHIM
United States
13th
JORGE BIANCHI
United States
14th
Mexico
15th
United States
class C
1
AARON SHUMWAY
United States
2
United States
3
ROBERT BLANKENSHIP
United States
4th
STEVEN LOPEZ (2)
United States
5th
JOSEPH FRADELAKIS
United States
6th
unknown name
United States
7th
United States
8th
NADER FREIJ
United States
9th
RICHARD (RICK) GERENA
United States
10th
ARMAN ALBERTO
United States
11th
United States
12th
United States
13th
MATT GEORGEN
United States
14th
United States
15th
STEPHEN MARINO
United States
class D
2
United States
3
United States
4th
United States
5th
United States
7th
United States
8th
JULIAN SOTO
United States
9th
JULIUS MILES
United States
10th
UZONDU GOCHUKWU
United States
11th
United States
12th
FREDDY TOVAR
United States
13th
United States
14th
CORY DAQUAIN ROBERTS
United States
class E
1
United States
2
DARNELL WILLIAMS
Trinidad and Tobago
3
United States
4th
ERIC MCCALLURY
United States
5th
United States
6th
EVAN LAGACE
United States
7th
MACK MORGENWECK
United States
8th
United States
9th
EMMANUEL AGWAIFE
United States
10th
DEREK COULTER
United States
11th
BRIAN MORRIS
United States
12th
United States
13th
SHERIFF TAIWO
United States
14th
United States
15th
MARCO ROMETO
United States
class F
1
United States
2
United States
3
BRIAN BARTHULE
United States
4th
Nigeria
5th
United States
6th
MICHAEL TAYLOR
United States
7th
ANTIONNE SCOTT
United States
8th
United States
9th
WINSTON GREY
United States
11th
JEREMY DROBINSKI
United States
12th
SCOTT CLIFTON
United States
13th
Canada
14th
BRET TOOMEY
United States
15th
ELVIS MOKHAN
United States
overall
1
CHRIS FREEMAN
United States
Masters 35 +class A
1
TARRON HILL
United States
2
United States
3
unknown name
United States
4th
OZON WILSON
United States
5th
MARCUS PERRON
United States
6th
JASON NUNN
United States
7th
DUNG PHAM
United States
8th
JOSEPH RUBINO
United States
9th
SHAUN OSHIRO
United States
class B
1
United States
2
United States
3
United States
4th
United States
5th
United States
6th
STRAWN WILSON
United States
7th
United States
8th
GIL DEVERA
United States
9th
BONAPARTE LAURENT
United States
10th
STEVE DEVORE
United States
11th
KENNY PERKINS
United States
class C
1
FABIO TOSCANO
United States
2
United States
3
DANIEL COLLINS
United States
4th
CLIFFORD LEWIS
United States
5th
RICK CANAMAR
United States
6th
JEREMY MCDANIEL
United States
7th
NICOLE ROGERS
Canada
8th
TERRENCE DUPREE
United States
9th
MARK BROWN
United States
class D
1
Jamaica
3
ADOLFO REYES FALCON
United States
4th
United States
5th
SOLOMAN WILSON
United States
6th
unknown name
United States
7th
unknown name
United States
8th
PAJ MOHAGER
United States
class E
1
United States
2
MICHAEL PITTMAN
United States
3
United States
4th
EMMANUEL AGWAIFE
United States
5th
CLIFFORD ASHER
United States
6th
HONDRE MCNEIL
United States
7th
United States
8th
ANTHONY ESPOSTI
United States
9th
unknown name
United States
10th
United States
11th
KINTE JAMISON
United States
12th
United States
13th
United States
14th
unknown name
United States
15th
ADAM WHITE
United States
class F
1
BRANDAN FOKKEN
United States
2
BRIAN BARTHULE
United States
3
ANTIONNE SCOTT
United States
4th
unknown name
United States
5th
United States
6th
JEREMY DROBINSKI
United States
7th
United States
8th
RANDY MELERINE
United States
9th
Canada
10th
UGO ARIMONYEOTU
United States
11th
OSCAR GASTELUM
United States
12th
ERIK DELAROSA
United States
13th
ALLEN POTEAT
United States
14th
ERIC SETTLES
United States
15th
DANIEL JOHNSON
United States
overall
1
TARRON HILL
United States
Masters 40 +class A
1
United States
2
United States
3
FRANK SCHULZ
United States
4th
OZON WILSON
United States
5th
United States
6th
JOSEPH RUBINO
United States
7th
Canada
8th
United States
9th
JOSEPH SOLINSKI
United States
10th
LOREN THOMAS
United States
class B
1
United States
2
United States
3
United States
4th
United States
5th
GLENN NOWLAND
United States
6th
JEROME RONCSKA
United States
7th
KENNY PERKINS
United States
class C
1
RICK CANAMAR
United States
2
CLIFFORD LEWIS
United States
3
United States
4th
MARK LOSHELDER
United States
5th
RODERICK KENNEDY
United States
6th
TERRENCE DUPREE
United States
7th
United States
8th
RICHARD DIFILIPPO
United States
class D
1
United States
2
United States
3
United States
4th
VICTOR OLIVER
United States
5th
CHUCK CRUMP
United States
class E
1
MICHAEL PITTMAN
United States
2
KASSIEM MCCAIN
United States
3
United States
4th
United States
5th
ANTHONY VAN DUYN
United States
6th
United States
7th
GODWIN ODIOR
United States
8th
United States
9th
Puerto Rico
10th
Canada
11th
ROBERT RODRIGUEZ
United States
12th
RICHARD HOLMES
United States
13th
JOHN RUSHFORD
United States
14th
RAY VELAZQUEZ
United States
15th
LUTHER BRADFORD
United States
class F
1
SEAN CARROLL
Canada
2
United States
3
Canada
4th
United States
5th
United States
6th
JHONNY ARVILLA
United States
7th
OSCAR GASTELUM
United States
8th
ERNESTO RODOLFO GOMEZ RODRIQUEZ
United States
9th
MARK MATTHEWS
United States
10th
ERIC SETTLES
United States
overall
1
SEAN CARROLL
Canada
FemaleWomen’s Bikiniclass A
1
United States
2
United States
3
ARLENA OLIVA
United States
4th
United States
5th
VALERIE MARTINEZ
United States
6th
United States
7th
BEKI BOZZONE
United States
8th
TERESA STERN
Canada
9th
THERESA RINI
United States
10th
JANICE SPENCER
United States
11th
United States
12th
DOROTHY DINGBA
United States
13th
SHARON MACARAEG-ACHETA
United States
14th
DAWN RYAN
United States
15th
MEGHAN SCHWARTZ
United States
class B
1
YORKANIS FRANCIS
United States
2
United States
3
United States
4th
United States
5th
United States
6th
United States
7th
United States
8th
United States
9th
RUBY GRACE DEL PILAR
United States
10th
United States
11th
TRISH ALLEN
United States
12th
KRISTY KENDALL
United States
13th
PAMELA HYSINGER
United States
14th
CONNIE PADERA
United States
15th
Brazil
class C
1
SHINDA OBEY
United States
2
ELISA TAVARA
United States
3
WHITNEY CORDRAY
United States
4th
United States
5th
DENNIS MIRELES TORRES
United States
6th
JACQUELINE HERRERA
United States
7th
CASSANDRA GERBER
United States
8th
LORENA DIAZ
Portugal
9th
JESSICA QUILLIAN
United States
10th
JULIE FALGOUT
United States
11th
CHRISTINE LEWIS
United States
12th
YAMILEY GEDEON
United States
13th
NATALIE GAGNON
Canada
14th
AMANDA COSTAREGNI
United States
15th
TIFFANY MANNING
United States
class D
1
United States
2
EMILY HAYDEN
United States
3
United States
4th
Puerto Rico
5th
United States
6th
United States
7th
ASHLEY GONZALES
United States
8th
Mexico
9th
TIFFANY TRAN
United States
10th
VALERIA HERNONDEZ MORALES
United States
11th
SWANN GRAYDON
United States
12th
NICOLE MOORE
United States
13th
United States
14th
JA ELAM
United States
15th
MELISSA ALLEN
United States
class E
1
VANESSA SANTANA
United States
2
ALEXIS NICOLE
United States
3
ASHLEY JENELLE WASHINGTON
United States
4th
DOMINIQUE SIMMONS
United States
5th
AMARYLIS DELGADO
United States
6th
TIFFANY C SMITH
United States
7th
United States
8th
United States
9th
RILEY JAMES
United States
10th
ISHIMINE JOHNSON
United States
11th
MARISSA TEDESCO
United States
12th
ANA MORALES
United States
13th
VENESSA ANANE
United States
14th
United States
15th
United States
class F
1
United States
2
JENNIFER CARDONA
United States
3
BRITTANY BRINKMAN
United States
4th
SOFIA RODRIGUEZ
United States
5th
COURTNEY WALSTON
United States
6th
COURTNEY WICKS
United States
7th
CHRISTINA HEINE
United States
8th
SHEDAUN SMITH
United States
9th
DANIELLE HARRIS
United States
10th
Canada
11th
United States
12th
DENISSE TENORE
United States
13th
SARAH LYON
United States
14th
LINDI NUNZIATO
United States
15th
KRISTEN DAVIS (BIKINI) 2
United States
overall
1
United States
Masters 35 +class A
1
LORI ALIX
United States
2
South Africa
3
United States
4th
United States
5th
SUHAILL CALVO
United States
6th
United States
7th
JANAE MICHELE
United States
8th
SHARON MACARAEG-ACHETA
United States
9th
SANDRA MYERS
United States
10th
DAWN RYAN
United States
11th
VALERIE HOLT-PARKER
United States
12th
United States
13th
United States
14th
ELIZABETH PRATA
United States
15th
REMONTA KHANGALDY
United States
class B
2
YORKANIS FRANCIS
United States
3
MELANIE VELASQUEZ
United States
4th
United States
5th
YESENIA LEMUS
United States
6th
ARIENE SANTOS
United States
7th
United States
8th
United States
9th
RUBY GRACE DEL PILAR
United States
10th
KRISTY RAMSEY
United States
11th
PATRICIA ZIRES
United States
12th
NOYLAN DUNN-PULASKI
United States
13th
OLMAE ABANES
United States
14th
KIMBERLY (KIM) SIKES
United States
15th
TRISH ALLEN
United States
class C
1
ELISA TAVARA
United States
2
SHINDA OBEY
United States
3
United States
4th
PAOLA A FREEMAN
United States
5th
ANGELICA QUINN
United States
6th
JULIE SCHOOMAKER
United States
7th
United States
8th
United States
9th
United States
10th
United States
11th
TIFFANY MANNING
United States
12th
ALY PETERSON
United States
13th
United States
14th
KAPUAMELIA KANEAKUA
United States
15th
TIFFANY SAWYER
United States
class D
1
Puerto Rico
2
MELISSA ALLEN
United States
3
SWANN GRAYDON
United States
4th
United States
5th
TINA MICHELLE
United States
6th
JA ELAM
United States
7th
KATHERINE ADAMITIS
United States
8th
JENNIFER LONG
United States
9th
DEBORAH LINDAHL
United States
10th
Italy
11th
CARMEN MAIER
United States
12th
HEIDI FUNKHOUSER
United States
13th
United States
14th
United States
15th
MELISSA LORENZO
United States
class E
1
AMARYLIS DELGADO
United States
2
KRISTEN MCCUTCHAN
United States
3
MAJA BAJAC-CARTER
United States
4th
United States
5th
United States
6th
SANDRA TAVAREZ
United States
7th
United States
8th
United States
9th
GWEN SEDLER
United States
10th
AYDA SIRIN
Canada
11th
MARISEL SAVIGNONE
United States
12th
NICOLE FREW
United States
13th
CLAUDIA JARAMILLO
United States
14th
United States
15th
CHRISTINA PROFANCIK
United States
class F
1
United States
2
DENISSE TENORE
United States
3
United States
4th
United States
5th
JENNIFER LUDINGTON
United States
6th
APRIL KING
United States
7th
RENEE CURZIE
United States
8th
JODIE CUMMINGS
United States
9th
TAMMARA JORDAN
United States
10th
Canada
11th
DANIELLE ROSSE
United States
12th
AMY EHINGER
United States
13th
CHRISTINE SORDILLO
United States
14th
DEMETRIS CHANEY
United States
overall
1
Puerto Rico
Masters 40 +class A
1
LORI ALIX
United States
2
United States
3
South Africa
4th
United States
5th
United States
6th
SUSAN MYERS
United States
7th
NATALIA ARTEAGA
United States
8th
SILVIA VEGA PONCE
Mexico
9th
United States
10th
VALERIE HOLT-PARKER
United States
11th
CHARITY VAN DYKE
United States
12th
JANICE SPENCER
United States
13th
MIRELLA STANFILL
United States
14th
ELIZABETH PRATA
United States
15th
LEA GUZMAN
United States
class B
1
ANA ACEVEDO
United States
2
ROSANA PHO
United States
3
United States
4th
CARMEN STEWART
United States
5th
NOYLAN DUNN-PULASKI
United States
6th
MILA MERRELL
United States
7th
KRISTY RAMSEY
United States
8th
ANGIE RICHARDS
United States
9th
JOY TACADENA
United States
10th
YVONNE CHUNG
United States
class C
1
ANGELICA QUINN
United States
2
JULIE SCHOOMAKER
United States
3
ALY PETERSON
United States
4th
United States
5th
REYNA VERONICA RODRIGUEZ GULLEN
United States
6th
TIZIANA TEMPLE
United States
7th
LAURA CARAFIOL
United States
8th
United States
9th
YOLANDA MCCARTY
United States
10th
United States
11th
SHAW DEBORAH
United States
12th
REBECCA HOULAHAN
United States
13th
TAMMIE SANDIGO
United States
14th
VENUS RAMOS
United States
class D
3
TINA MICHELLE
United States
4th
United States
5th
KERRIE WILLIAMS
United States
6th
SONIA GLEASON
United States
7th
United States
8th
TINA STRICKER
United States
9th
DEBORAH LINDAHL
United States
10th
MONICA BOTELLO
United States
11th
JENNIFER MYERS
United States
12th
LIZ FICHTNER
United States
13th
BLANCA DEL CARMEN ARRIAGA NABA
United States
class E
1
United States
2
GWEN SEDLER
United States
3
AYDA SIRIN
Canada
4th
MARISEL SAVIGNONE
United States
5th
GINGER GRAHAM
United States
6th
United States
7th
STEPHANIE COLLINS
United States
8th
LAURA SHAW
United States
class F
1
NANCY MCKOUEN
United States
2
LUCIA OWENS
United States
3
APRIL BRYANT
United States
4th
CARMEN MARTINEZ
United States
5th
Canada
6th
RENEE CURZIE
United States
7th
JULIE GLESSNER
United States
overall
1
ANGELICA QUINN
United States
Women’s Figureclass A
1
Mexico
2
United States
3
AMBER MILES
United States
4th
STEPHANIE ONORATO
United States
5th
STEPHANIE ALTENBURGER
United States
6th
MURIEL NUTT
United States
7th
HAYLEE RHODES
United States
8th
JACQUELINE NOSEWORTHY
United States
9th
MACEY TONEY
United States
10th
MARLA HUGGINS
United States
11th
TUANESA ALVARADO TAPIA
United States
12th
DARLENE TRENT
United States
13th
United States
14th
FELECIA MILLS
United States
15th
BEATRIZ RIGGIN
United States
class B
1
AMY PHILLIPS
United States
2
KATRINA ROUNDTREE
United States
3
United States
4th
CALLE VANNI
United States
5th
Canada
6th
KAREN LEE
United States
7th
United States
8th
KATHRYN MCLAWHORN
United States
9th
KRISTIN NOBLETTE
United States
10th
KIMBERLY MCKEE
United States
11th
SYLVIA LOYA
United States
12th
SOFIA AVALOS
United States
13th
RACHAEL GABRIEL
United States
class C
1
United States
2
MARIANE TOMITA
United States
3
United States
4th
XOCHITL ZALDIVAR
United States
5th
United States
6th
TAMBRA STEWART-JOHNSON
United States
7th
TOPAZ GOOD
United States
8th
SARENA BERISH
United States
9th
United States
10th
United States
11th
AMY DORSEY
United States
12th
CASEY OLIVER
United States
13th
MICHELLE OTERO
United States
14th
ANGELA CHRISTO
United States
15th
United States
class D
1
IRYNA MCCRAW
United States
2
AMANDA SCHMIDT
Canada
3
CHRISTINA CAROLLO
United States
4th
United States
5th
BREANNA CHANDLER
United States
6th
United States
7th
SARAH JOHNSON (2) Figure
United States
8th
KEIONA BROOKS
United States
9th
CARISSA BECK
Canada
10th
DARLENE MORIKAWA
United States
11th
NICOLE PEARSON
United States
12th
AMAN KAUR
United States
13th
United States
14th
United States
15th
KELLY GROSSMAN
United States
class E
2
MICHELLE MILLER
United States
3
Canada
4th
Canada
5th
Canada
6th
TANESHA WHITE
United States
7th
KRISTI GRAY
United States
8th
ELIZABETH POTTER
United States
9th
DANIELLE RISHER
United States
10th
HELLYANN HIGGINS-PHILLIPS
United States
11th
DANIELLE PADULA
United States
12th
WHITNEY LARSEN
United States
13th
United States
14th
United States
class F
1
ALYSIA CRONISE
United States
2
JODIE BELL
United States
3
ANGELA MERCHANT
United States
4th
ABONEE PARKER
United States
5th
United States
6th
United States
7th
CORRY TROCHECK
United States
8th
SVETLANA SHCHAVINSKAYA
United States
9th
NICHOLE SMITH (FIGURE)
United States
10th
HOLLY HATCHER
United States
11th
United States
12th
CHRISTINE SPLITTGERBER
United States
13th
JENNIFER DYER JENKINS
United States
14th
MORGAN COGGINS
United States
15th
RUTH-ANN KELLER
United States
overall
1
Mexico
Masters 35 +class A
1
United States
2
DARLENE TRENT
United States
3
STEPHANIE ONORATO
United States
4th
MYLENE QUERIS
United States
5th
COLLEEN MCGUIRE
United States
6th
GLORIA TOVAR
United States
7th
PUMI CHAMPA
United States
8th
FELECIA MILLS
United States
9th
OLIVIA BULLS
United States
10th
ELLEN ICHINOSE
United States
11th
TIFFANY WILKERSON
United States
class B
1
KATRINA ROUNDTREE
United States
2
United States
3
United States
4th
Canada
5th
KRISTIN NOBLETTE
United States
6th
United States
7th
SYLVIA LOYA
United States
8th
KAREN LEE
United States
9th
MILLY LEMAIRE
United States
10th
United States
class C
1
United States
2
MARIANE TOMITA
United States
3
TOPAZ GOOD
United States
4th
SOPHY PHOEUNY
United States
5th
TAMBRA STEWART-JOHNSON
United States
6th
XOCHITL ZALDIVAR
United States
7th
United States
8th
MICHELLE OTERO
United States
9th
CRISTIANE ANDRADE
United States
10th
DIANA SELENERUMOS SULEIDO
United States
11th
LYNN TONOZZI
United States
12th
NARBY VALLADARES
United States
13th
United States
14th
AMY DORSEY
United States
15th
MELITTA SIMMONS
United States
class D
1
IRYNA MCCRAW
United States
2
SARAH JOHNSON (2) Figure
United States
3
United States
4th
United States
5th
DARLENE MORIKAWA
United States
6th
RENEE BOSCO
United States
7th
United States
8th
United States
9th
United States
10th
CANDACE (CANDY) BLAU
United States
11th
ISMERALDA HIGAREDA GONZALEZ
United States
12th
United States
13th
AMY HANSEN
United States
14th
unknown name
United States
15th
United States
class E
1
KLUBO FLINGAI
United States
2
Canada
3
TANESHA WHITE
United States
4th
KRISTI GRAY
United States
5th
DENISE BARDZIK
United States
6th
United States
7th
United States
8th
DAYNAH WAHLBERG
United States
9th
HELLYANN HIGGINS-PHILLIPS
United States
10th
WHITNEY LARSEN
United States
11th
ABIGAIL STEARNS
United States
12th
NANCY KENNEDY
United States
13th
ELISE VERKUILEN
United States
14th
United States
15th
TINA TRICOLI
United States
class F
1
ALYSIA CRONISE
United States
2
JODIE BELL
United States
3
ANGELA MERCHANT
United States
4th
Canada
5th
LAURA KNAPP
United States
6th
MEAGAN BELCHER
United States
7th
MORGAN COGGINS
United States
8th
CHRISTINE SPLITTGERBER
United States
9th
United States
10th
RUTH-ANN KELLER
United States
11th
KRISTIN HANDKE
United States
12th
KIM BLACKWELL
United States
13th
MELISSA BUHRMASTER
United States
overall
1
IRYNA MCCRAW
United States
Masters 40 +class A
1
TERESA SMITH-DILLARD
United States
2
DARLENE TRENT
United States
3
COLLEEN MCGUIRE
United States
4th
United States
5th
MARLA HUGGINS
United States
6th
Canada
7th
MYLENE QUERIS
United States
8th
GLORIA TOVAR
United States
9th
FELECIA MILLS
United States
10th
United States
11th
BEATRIZ RIGGIN
United States
class B
1
YVONNE BASTIAN
United States
2
United States
3
United States
4th
United States
5th
United States
6th
KIMBERLY GURLEY
United States
7th
SOFIA AVALOS
United States
8th
SUSANA MUELA TSUYI
United States
9th
United States
10th
SYLVIA LOYA
United States
class C
1
SOPHY PHOEUNY
United States
2
United States
3
United States
4th
GLENNA VILAND-WELTZIN
United States
5th
JACKLYNN (JACKIE) CORDELL
United States
6th
MELITTA SIMMONS
United States
7th
ANDREA ROMERO-MUNOZ
United States
8th
MIA MORISSETTE
United States
9th
KRISTAL HOLMES
United States
10th
CHERYL GONSALUES
United States
11th
KIMBERLEE HUMMEL
United States
12th
NARBY VALLADARES
United States
13th
MECHELLE HAFLICH
United States
14th
LYNN TONOZZI
United States
15th
LYNDA THORESEN
Canada
class D
1
AMY HANSEN
United States
2
RINA CARDENOS ZAMODIO
United States
3
United States
4th
United States
5th
United States
6th
RENEE BOSCO
United States
7th
United States
8th
JULIA LUZ SANCHEZ (Mexico)
Mexico
9th
KIMBERLY HOWELL BLANKENSHIP
United States
10th
RENEE PAUL
United States
11th
KATHY BURKE
United States
12th
ISMERALDA HIGAREDA GONZALEZ
United States
13th
LINDA EATON
United States
14th
DARLENE MORIKAWA
United States
15th
SHAUNA LEE BRENNAN
United States
class E
1
KRISTI GRAY
United States
2
Canada
3
DENISE BARDZIK
United States
4th
United States
5th
LISA FORST
United States
6th
MAKECIA WHITFIELD
United States
7th
United States
8th
ELISE VERKUILEN
United States
9th
LORI GAROFALO
United States
10th
CLAUDIA NAVARRO MEIJBERG
United States
11th
MARTHA LEPE
United States
12th
TINA TRICOLI
United States
13th
NANCY KENNEDY
United States
14th
United States
class F
1
JODIE BELL
United States
2
ANGELA MERCHANT
United States
4th
JENNIFER DYER JENKINS
United States
5th
LAURA KNAPP
United States
6th
CHRISTINE SPLITTGERBER
United States
7th
MEAGAN BELCHER
United States
8th
United States
9th
KRISTIN HANDKE
United States
10th
RUTH-ANN KELLER
United States
11th
MONICA TAYLOR
United States
overall
1
JODIE BELL
United States
Masters 50 +class A
1
JACQUELINE GUILLORY
United States
2
United States
3
ANDREA ROMERO-MUNOZ
United States
4th
TERESA SMITH-DILLARD
United States
5th
United States
6th
HEIDI WEISS
United States
7th
SUZANNE LADOUCEUR
United States
8th
VIVIANA SMERILLI
United States
9th
SYLVIA LOYA
United States
10th
MONICA STEINER
United States
11th
KIMBERLEE HUMMEL
United States
12th
GLENNA VILAND-WELTZIN
United States
13th
LAURIE CIANCIOLO
United States
14th
JILL FREW
United States
15th
ANGELA EVERETT
United States
class B
1
KIMBERLY HOWELL BLANKENSHIP
United States
2
TAMMIE ELLIS
United States
3
United States
4th
RENEE PAUL
United States
5th
CAROLYN ERICKSON
United States
6th
United States
7th
CHRISTINE BERTINI
United States
8th
Canada
9th
ANGELA STAMEY
United States
10th
LAURIE TARAZONA
United States
11th
DEBORAH JUDY
United States
12th
LYNDA JAGER
Canada
13th
JENNIFER ST. JOHN
United States
14th
PAMELA DORN
United States
15th
JENNIFER MYERS
United States
overall
1
KIMBERLY HOWELL BLANKENSHIP
United States
Women’s Physiqueclass A
1
MARCELINA RIVERA-CHAMBERS
United States
2
JANELLE PIERCE
United States
3
CHRISTIAN PLAMANN
United States
4th
RACHEL GILMORE
United States
5th
SANDRA BOREN
United States
6th
SEASON HUTCHINS
United States
7th
MARIA ORTIZ
United States
8th
CASSIE BATES
United States
9th
STACEY WAGNER
United States
10th
TIFFANY NELSON
United States
11th
MELANIE FREELAND
United States
12th
AMY BATTLES
United States
13th
NATALIE CARR
United States
14th
KIMBERLY WEBSTER
United States
class B
1
United States
2
Canada
3
JAMIR COLON PEREZ
United States
4th
STACEY DEARTH
United States
5th
United States
6th
Canada
7th
MARIAH LANE
United States
8th
MELANIE WOOD
United States
9th
HANNAH BRADEN
United States
10th
VIRGINIA M VARGO
United States
11th
CHERYL MAYER
United States
class C
1
KRISSY RAINS
Canada
2
EMILEE PETERSON
United States
3
ALETHIA LEGALL-GABRIEL
Canada
4th
United States
5th
TIFFANY HILL
United States
6th
Canada
7th
BRITTANE MERGERSON
United States
8th
KAT SECOR
United States
9th
United States
10th
ISIS ULLOA
United States
11th
United States
12th
LISA DOLLAK
United States
13th
KRISTINA VANDERWAAL SHOBER
United States
14th
ASHLEY NUNEZ
United States
class D
1
United States
2
CASIDY WELCH
United States
3
MEGAN RAYON
United States
4th
United States
5th
CHRISTINE MOYER
United States
6th
United States
7th
unknown name
United States
8th
TOKNI BENIBO
United States
9th
SHELLY BARNES
United States
10th
CHRISTINA CULP
United States
11th
IDALIZ ALVAREZ
United States
12th
JAMIE SOBOLEWSKI
United States
13th
ANDREA LEIPERT
Canada
overall
1
MARCELINA RIVERA-CHAMBERS
United States
Masters 35 +class A
1
JANELLE PIERCE
United States
2
United States
3
ROBIN TORRES
United States
4th
CHRISTIAN PLAMANN
United States
5th
SANDRA BOREN
United States
6th
MARIA ORTIZ
United States
7th
AMY BATTLES
United States
8th
LAURA ZUNIGA
United States
9th
JANE ACKERMANN
United States
10th
STACEY WAGNER
United States
11th
TIFFANY NELSON
United States
12th
SUE EPPERSON
United States
class B
1
STACEY DEARTH
United States
2
United States
3
United States
4th
VIRGINIA M VARGO
United States
5th
Canada
6th
MELANIE WOOD
United States
7th
APRIL BATEMAN
United States
8th
United States
9th
United States
10th
United States
11th
SHERRI ENOS
United States
class C
2
United States
3
LISA DOLLAK
United States
4th
United States
5th
KRISTINA VANDERWAAL SHOBER
United States
6th
TINA CHINCHIC
United States
class D
1
CASIDY WELCH
United States
2
United States
3
United States
4th
United States
5th
CHRISTINA CULP
United States
6th
TINA FREEZE
United States
7th
NICOLIA HOLSTON
United States
overall
1
STACEY DEARTH
United States
Masters 40 +class A
1
SANDRA BOREN
United States
2
LAURA ZUNIGA
United States
3
ROBIN TORRES
United States
4th
JANE ACKERMANN
United States
5th
United States
6th
MARIA ORTIZ
United States
7th
HEIDI WEISS
United States
8th
SEASON HUTCHINS
United States
9th
AMY BATTLES
United States
10th
JILL FREW
United States
11th
United States
12th
SUE EPPERSON
United States
class B
1
United States
2
Canada
3
United States
4th
FERN ASSAD
United States
5th
BONNIE BUNDY
United States
6th
MARIAH LANE
United States
7th
APRIL BATEMAN
United States
8th
CHERYL MAYER
United States
9th
TAMMIE ELLIS
United States
10th
DAWN MINKLEY
United States
11th
United States
12th
SHERRI ENOS
United States
class C
2
United States
3
DARLEN AINSCO
United States
4th
LISA DOLLAK
United States
5th
SHAUN SIMPSON
United States
6th
KATHY BURKE
United States
7th
TOMARA WATKINS
United States
8th
RENEE PAUL
United States
9th
TINA CHINCHIC
United States
class D
1
United States
2
SONYA RISKE
United States
3
CHRISTINA CULP
United States
4th
United States
5th
SHELLY BARNES
United States
6th
LATONYA HOWARD
United States
7th
SHELLY FIELDS
United States
8th
TINA FREEZE
United States
9th
STACY ALWAYS
United States
10th
KRISTIN MICELI
United States
overall
1
United States
Women's BodybuildingLightweight
2
AMY SUTTER
United States
3
CARLA KRODINGER
United States
Middleweight
1
MARIVI BARRIOS
Canada
2
MARIA MORTIZ
United States
Light-Heavyweight
1
United States
2
JESSICA MCKENZIE
United States
3
HEATHER KING
Canada
4th
LEANN GEORGE
United States
Heavyweight
1
United States
2
United States
3
WENDY WATSON
United States
4th
KIREEN ELLIS
United States
5th
HEIDI HEGG
United States
6th
CARRIE PRATHER
United States
7th
STACY ALWAYS
United States
overall
Masters 35 +Middleweight
1
MARIVI BARRIOS
Canada
2
MARIA MORTIZ
United States
Light-Heavyweight
1
United States
2
LEANN GEORGE
United States
3
LESLIE CROOK
United States
Heavyweight
1
United States
2
HEIDI HEGG
United States
3
STACY ALWAYS
United States
4th
VERONICA MARTINZ
United States
5th
CARRIE PRATHER
United States
overall
1
United States
Masters 40 +Lightweight
1
CARLA KRODINGER
United States
2
PAULA BRYAN
United States
Middleweight
1
MARIA MORTIZ
United States
Light-Heavyweight
1
United States
2
United States
3
HEATHER KING
Canada
4th
LESLIE CROOK
United States
5th
LEANN GEORGE
United States
Heavyweight
1
United States
2
United States
3
WENDY WATSON
United States
4th
KIREEN ELLIS
United States
5th
VERONICA MARTINZ
United States
6th
HEIDI HEGG
United States
7th
STACY ALWAYS
United States
overall
1
United States
Women’s Fitnessclass A
1
United States
2
United States
3
APRIL DINEEN
United States
4th
LATASHA WEINMANN
United States
5th
VICTORIA BROWN
United States
class B
1
Canada
2
MEREDITH MILLER
United States
3
LORI ZONA
United States
4th
TONI NARAMORE
United States
5th
KERRY POTTER
United States
6th
United States
7th
LEXI HARRIS
United States
8th
VENUS RAMOS
United States
overall
1
United States